Медији

Време за датуме и обичаје

Свакодневно, 365 дана у години, Верски програм Србије емитује на Радио Телевизији Србије емисију „Верски календар", а суботом ујутру (РТС 2, 9.45h) и емисију „Верски мозаик Србије". Све у извршној продукцији Православне епархије бачке.

Владика бачки Иринеј са члановима екипе на снимању емисије - Европљанин просечно пред екраном проведе пет часова дневно, што говори о могућностима које телевизија пружа за мисију цркве. Емисије као што су „Верски календар" и „Верски мозаик Србије" помажу савременом човеку да време проведено поред малог екрана не буде изгубљено, односно да, како каже апостол Павле, буде „искупљено" и освештано - објашњава Владика бачки Иринеј, који је главни продуцент и уредник православног дела емисије.

Мисија сведочења вере

Епископ бачки Иринеј Јак ветар није дозвољавао младом теологу Владану Таталовићу да испред Храма Светог Саве на Врачару прошлог петка објасни значај духовних закона аве Доротеја, светитеља из седмог века. Тонац je регистровао јаке шумове и искусни редитељ Жарко Драгојевић je донео одлуку да се снимање прилога под називом „Бројанице љубави" одложи. Али, мала екипа првог мултиконфесионалног ТВ серијала „Верски мозаик Србије" није била незадовољна. Tor дана већ су снимили неколико прилога у којима се говорило о цркви у Даљу, али и о књигама „Српска православна црква у Дубровнику до 20. века" др Ирене Арсић и „Писма Матвеју" Александра Ајзенберга.

Споразумом о производњи и емитовању верског програма на Радиотелевизији Србије потписаном 5. јула 2007. године између Православне епархије бачке, Надбискупије београдске, три цркве реформације, Исламске заједнице Србије и Јеврејске заједнице омогућено je да се сваке суботе на Другом програму РТСа у 9.45 емитује „Верски мозаик Србије".

Филм о Јудином Јеванђељу ненаучан и антихришћански

Ђакон Андреј Курајев, професор Духовне Академије из Москве Документарни филм о Јудином јеванђељу, који је ових дана приказан на Руској телевизији је ненаучан и антихришћански, а направили су га људи који не верују у Бога и мрзе Хришћанство - став је ђакона Андреја Курајева, професора Московске духовне академије.

"Филм је и ненаучан и антихришћански. Ненаучан је зато што не пружа гледаоцима суштину гностичког мита," каже ђакон Андреј Курајев.

Цео свет плаче, а само он се радује

И синоћ кад смо одлазили од њега тражећи благослов, својом већ изнемоћалом руком закрстио је ваздух савршено спокојним и сигурним покретом да се чинило да ће тај крст остати тамо заувек

Патријарх Павле Животни подвиг Патријарха Павла јe најбољи одговор на питање како да нам буду јаснија нека питања наше вере. У часу када представљамо трокњижје тог наслова, сутрашњег дана се не прибојава једино Патријарх Павле. Његов народ се на свако црквено звоно трза и на сваки помен његовог имена стрепи само од једне вести молећи се да га та чаша мимоиђе, у овом часу кад му је најпотребнији и кад се свако пита како бисмо без њега. Једини који је ту бригу пребринуо је Патријарх Павле који се подвизавао да у сваком трену буде спреман да изађе пред лице Божје, живећи као да ће му сваки дан бити судњи и свака реч последња. Као да је испуњавао сопствене речи: „Кад се човек роди, цео свет се радује, а само он плаче. Али треба да живи тако да, кад умре, цео свет плаче а само он се радује".

Епископ Јован (Пурић): Најтеже је наћи меру у животу

Владика Јован ПурићНаше је да променимо себе, а ако стекнемо мир - хиљаде људи ће се око нас спасти. Aко у Христу прихвати остварење своје личне слободе, онда човек доживљава радост и пуноћу људског живљења. Тако да хришћански празник ослобађа човека од нужности, „судбине" живота који се чита по хороскопу, јер је пун досаде, а то је већ пакао, како пише и Достојевски - поручује епископ диоклијски Јован (Пурић) уочи најрадоснијег хришћанског празника Божића.

Епископ Порфирије: Данас је тешко веровати у Бога

Владика ПорфиријеБожић је дан радости, љубави, дан на који човечанство добија одговор на вечно трагање за смислом постојања и вечно питање човека упућено Богу, а то је: Ко сам ја? Одговор који Бог упућује човеку је Богочовек Христос, што значи да је Бог дошао у свет и сјединио се са људском природом, показавши тако да је смисао постојања и одговор на питање ко сам и зашто постојим овде, остварен у заједници између Бога и човека, каже у интервјуу за Сутра Владика Порфирије.