Годишњица злочина у Гораждевцу
Навршава се седам година од убиства два српска дечака и рањавања још четворо младих Срба у Гораждевцу. Упркос обећању, злочинци још нису пронађени. Крајње је време да неко почне да расветљава тај гнусни злочин, рекао државни секретар Оливер Ивановић.
У Гораждевцу, код Пећи, обележава се седма годишњица терористичког напада албанских екстремиста у коме су, на обали реке Бистрице, на купању, убијена два српска дечака, а рањено још четворо младих. Портпаролка Еулекса Ирина Гудељевић рекла је КИМ радију да се истрага о убиству српских дечака приводи крају и додала да је прелиминарну истрагу спровео УНМИК, али да сада случај истражује Еулекс.
"Постојале су неке сумње, али ова истрага није довела ни до каквих резултата за сада", потврдила је Гудељевић.
"Да би разјаснила неке детаље, полиција је разговарала са неколико сведока који су и раније дали изјаве. Све сумње су проверене и анализиране. У овом тренутку нико није осумњичен", прецизирала је Гудељевић.
Када је тај досије пребачен из УНМИК у Еулекс, рекла је Гудељевић, случај је био потпуно несређен, а полиција Еулекса поново је истражила сумње и поново интервјуисала сведоке.
Она сматра да је преузимање истраге неколико година после злочина велики изазов за тужиоца, јер су сведоци "у великој мери заборавили детаље или више нису заинтересовани да дају било какве изјаве".
Као препреку у истрази она наводи и то што тужилаштву одређени подаци више нису доступни. Она је истакла да би истрага могла да буде поново отворена, уколико се појаве нове информације које су доступне тужиоцу и уколико би са тим новим информацијама тужилаштво могло да евентуално покрене поново истрагу и стигне до неких нових детаља.
Тај монструозни злочин шокирао је целу Србију и наишао на оштре осуде међународних представника, али је истрага и данас на почетку.
Дечаци су убијени 2003. године, из рафала који су дошли из правца албанског села Захач.
Терористи су испалили 90 метака и на лицу места убили Ивана Јововића (19), док је Панто Дакић (13) преминуо у пећкој болници.
Тада су тешко рањени 15-годишњи Богдан Букумирић и 11-годишњи Марко Богићевић, а лакше Драгана Србљак, стара 14 година и 20-годишњи Ђорђе Угреновић. Осим Букумирића, све жртве напада албанских екстремиста и даље живе у Гораждевцу.
Злочин у Гораждевцу осудили су шефови УНМИК-а и Кфора, представници ЕУ, САД, Француска, Русија, као и косовски званичници.
Представници Србије затражили су одмах ванредну седницу Савета безбедности УН, а комесар УНМИК полиције Штефан Фелер изјавио је, после злочина, да ће "преврнути сваки комад земље, како би пронашао убице деце".
Међутим, и поред награде од милион евра коју је УНМИК понудио у замену за проналазак убица, оптужница још није подигнута.
У међувремену је формирана радна група истражитеља, са задатком да преиспита све старе и прикупи нове доказе, али напретка у истрази нема.
Извор: РТС