Гораждевац: Обустављена истрага о тешком убиству и покушају убиства
Богдан Букумирић (21), који је 13. августа 2003. године тешко рањен у терористичком нападу на децу која су се купала на реци Бистрици у Гораждевцу, изјавио је данас да је добио писмо од ЕУЛЕКС-а у којем пише да је „одбачена истрага" о том случају.
„Ја сам шокиран. Сузе су ми ишле када сам читао да, после седам година, нису у могућности да пронађу никакав доказ да би се починиоци монструозног злочина привели лицу правде", рекао је Букумирић за ФоНет.
Он је најавио да ће породице погинулих и рањених у том нападу сутра разговарати са тужиоцем канцеларије ЕУЛЕКС-а у Пећи, Аленком Сагмајстер Ранцигер, која их је обавестила да је случај обустављен.
„Надам се да неће бити стављена тачка не цео случај", рекао је Букумирић.
Он је оценио да је страшно што тужилаштво није било у могућности да прикупи бар један доказ о томе ко је пуцао на недужну децу која су се купала на реци Бистрици. Букумирић је најавио да ће затражити правну помоћ, јер га истина боли и нагласио да ће од тужилаштва у Србији затражити да се укључи у овај процес.
„Не бих волео да наша држава и тужилаштво ћуте о овом случају", додао је он.
У писму које је Букумирић добио стоји да се кривична истрага о тешком убиству и покушају убиства у Гораждевцу обуставља и да, нажалост, током истраге нису идентификовани осумњичени. Из материјала који је прибављен очигледно је да је најмање једна особа, могуће и више њих, отворила ватру на групу младих особа са намером да убију што више њих, указује се у образложењу и наводи да је реч о убиству са предумишљајем.
Додаје се да су локална и међународна полиција обавиле опсежну истрагу, али нису успеле да пронађу ниједног осумниченог. Претресом оближњих села пронађено је оружје, али ниједно није оружје којим је извршен злочин.
"Полиција је испитала 62 сведока, али ниједан није могао да обезбеди траг за наставак рада на истрази. Убице или убица су и даље у бекству и нису идентификовани до данашњег дана", наводи се у образложењу Тужилаштва ЕУЛЕКС-а.
Тужилац Аленка Сагмајстер Ранцигер, је рекла да то тужилаштво није успело да идентифије извршиоца или извршиоце, да су све истражне радње исцрпљене и да није до сада пронађен нови простор за истрагу.
Она сматра да се у овој фази не би могли пронаћи докази који би се корисно могли истражити, па није у могућности да настави кривично гоњење. Ова истрага, како је нагласила Сагмајстер Ранцигер, не спречава тужиоца да настави кривично гоњење у случају да се појаве нови докази.
Сагмајстер Ранцигер је рекла да оштећени имају право да наставе гоњење у својству субсидарних тужилаца, у року од осам дана од пријема писма које им је упућено 9. фебруара, јавља ФоНет.
У нападу 13. августа 2003. године убијени су дванаестогодишњи Пантелија Дакић и деветнаестогодишњи Иван Јововић. Рањени су Букумирић који је тада имао 15 година, Ђорде Угреновић (20), Драгана Србљак (13) и Марко Богићевић (12).
Извор: Митрополија црногорско-приморска, КИМ радио