Хуманитарни конвој "Породице Херцеговине - породицама Косова" стигао у манастир Грачаницу
Јуче је у манастир Грачаницу стигао хуманитарни конвој „Породице Херцеговине-породицама Косова" којим је допремљена помоћ прикупљена на простору Епархије Захумско-херцеговачке и Приморске у износу од 60 тона различите робе. Највећи део допремљене помоћи чини храна (брашно, уље, шећер, со, конзервирана храна, тестенина, пиринач, пасуљ и кромпир). Такође су допремљена и средства за хигијену, као и школски прибор који су посебно прикупљали ученици из братске Херцеговине и сами паковали у пакетиће шаљући својим другарима на Косову поруке солидарности и братске љубави. Долазак хуманитарног конвоја из Херцеговине подудара се са 11. годишњицом страдања Срба на Косову и Метохији која је претходног дана обележена постављањем крста који су монаси из Херцеговине донели на Косово и Метохију.
У акцији прикупљања помоћи коју је покренуо Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки Г. Григорије учестовале су бројне породице са простора који покрива Епархија ЗХП: из Требиња, Билеће, Автовца, Невесиња, Мостара, Бијелог Поља, Коњица, Чапљине, Стоца као и приложници из Метковића и Дубровника (Хратска) и Суторине у Црној Гори. Акцију је у име Епархије ЗХП коориднисао јереј Александар Илић из Требиња који је уложио несебични труд да се намирнице и роба прикупе у рекордном року и допреме на Косово и Метохију. Поред верног народа Епархије ЗХП, у акцији је посредно или непосредно учествовало и више државних и приватних фирми, општинске институције, војска и полиција Републике Српске. Акција прикупљања помоћи за братско и светолазаревско Косово и Метохију трајало је од 26.фебруара до 14. марта, након чега је прикупљена роба класификована и евидентирана.
У току акције у свим црквеним општинама Епархије ЗХП отворени су били пунктови за прихват робе, која је потом складиштена у централним магацинима Епархије. Такође су примани и новчани прилози од којих су куповане намирнице и хигијенски материјал. Посебан допринос овој хришћанској и хуманој акцији дали су ученици основних и средњих школа са наставним особљем. Многа деца су показала велики ниво хришћанске свести и солидарности јер се у Епархији Захумско-Херцеговачкој и Приморској помно прате збивања на Косову и Метохији и у храмовима редовно узносе молитве за страдални народ на овим просторима.
За превоз прикуљпене из Херцеговине до Косова и Метохије била су потребна три шлепера и један камион. Донатори су чак обезбедили бесплатан превоз и гориво. Хуманитарну робу су у камионе утоваривали добровољци и војници Републике Српске.
У Грачаници је један део робе ускладиштен ради поделе по угроженим српским енклавама, док је други део намењен народним кухињама које води Попадија Светлана Стевић одмах отпремљена на одредишта. Пристиглу помоћ заједно са свештенством Епархије и монасима Епархије Рашко-призренске истоваривао је и сам Епископ Атанасије који је на сличан начин у ратним годинама у Херцеговинама својим рукама хранио бројне гладне и ратом угрожене.
Хуманитарна помоћ братске светосавске и световасилијевске Захумско Херцеговачке и Приморске Епархије сестринској светолазаревској Епархији Рашко-призренској и Косовско-метохијској израз је љубави верног народа Херцеговине и Приморија страдалној браћи на Косову и Метохији, и посебно знак подршке бившем Захумско-херцеговачком Архипастиру Епискпу Атанасију који је по дужности му датој од Патријарха Српског и Св. Архијерејског Синода дошао да помогне Епархији Рашко-призренској, њеном свештенству и верном народу. Међу многим Херцеговцима још су свежа сећања на тешке дане грађанског рата у Босни и Херцеговини када су њихова браћа и сестре са Косова и Метохије, свештенство и монаси слали помоћ и изражавали хришћанску солидарност са братском Херцеговином. Јереј Алекасндар Илић посебно је то поменуо у изјави за РТВ Републике Српске.
Отац Александар је такође поменуо да су се у акцију прикупљања помоћи за Косово и Метохију укључили и припадници хрватског и бошњачког народа са простора Мостара,Чапљине и Дубровника. „Ово је више од материјалне помоћи и овој је више наш знак пажње и љубави, него стварне моћи да помогнемо, иако се ради о неким већим количинама које смо ми овдје прикупили, сходно нашим могућностима. Ипак је наша љубав много већа од саме помоћи", изјавио је за РТВ Републике Српске Јереј Илић.
Намера Епископа Атанасија јесте да се интезнивира помоћ најугроженијим породицама на Косову и Метохији јер многе од њих живе на егзистенцијалном минимуму. Један од приоритета Епиархије представља развој мреже народних кухиња које води попадија Светлана Стевић, па ће мањак новчаних средстава који је евидентиран нажалост несавесним радом појединих лица из претходне епархијске управе бити надомештен оваквим и сличним хуманитарним акцијама.