Још једна успешна мисија

Црквени хор ''Св.Великомученик Георгије'' при истоименом храму у Звечану учествовао је на Х Међународном фестивалу православног певања у Минску, у Белорусији, одржаног у периоду од 26.априла до 4. маја ове године.
Фестивал је ове године прославио свој први јубилеј - десетогодишњицу свог постојања, окупивши до сада рекордни број учесника, преко хиљаду из четрнаест земаља.

Да заједно са хором из своје Епархије допутује и својим присуством увелича фестивал позив је добио и на њега се одазвао Његовао Преосвштенство Епископ рашко-пизренски Г.Артемије.

Предвођена својим Архијерејем на пут у далеку Белорусију кренула је петнаесточлана група коју су чинили: протојереј Богомир Стевић, јеромонах Варнава (Димитријевић), гђа. Светлана Стевић, диригент Јасмина Јовановић (професор на музичкој академији приштинског Универзитета са седиштем у К.Митровици) и једанест чланова хора - деца средњешколског узраста.
Пут до Минска водио је преко Москве где су нашу делегацију са КиМ дочекали и на даљи пут испратили наши драги пријатељи и велики добротвори сестра Марија Мељкова и Фотина Богатирева.

У главном граду Белорусије госте са КиМ у раним јутарњим часовима у среду, 29. априла, дочекао је наш амбасадор Његова Екселенција г. др Срећко Ђукић. Захваљујући његовој љубави, пажњи и труду око својих гостију и сунагодника наша дечица из хора и остали чланови делегације на челу са владиком провели су предивне дане у овај прелепој земља. Зато користимо још једну прилику да му се срдачно захвалимо за указано нам гостопримство, шаљући топле поздраве њему и његовој супрузи госпођи Вери са страдалног Косова и Метохије.

Истога дана по доласку у Минск Владика Артемије и наш амабасадор били су примљени у белоруском парламенту где су разговарали са г. Александром Николајевичем, преседником комисије за људска права, међунационалне односе и односе са медијима, белоруског парламента. Након упућене добродошлице од стране домаћина, владика Артемије је у свом излагању упознао своје саговорнике о ситуацији на КиМ, посебно се осврнувши на проблеме са којима се суочава српски народ након безаконог проглашења независности Косова. Да све што већ десет година говори о КиМ по беломе свету није измишљотина као што понеки недобронамерни кругови желе да прикажу, сведоче и књиге које је владика подарио својим саговорницима: Шиптарски геноцид над Србима у 20.веку и издања на руском језику: Распето Косово, Скривање геноцида на Косову, Неодржива обнова, Писма деце из енклава.

У поподневним сатима истога дана владика Артемије у пратњи амбасадора посетио је филолошки факултет где је у част доласка владике, професор на катедри за српски језик, Иван Чарота, приредио сусрет са деканом факултета проф. др Иваном Семјеоновичем и студентима. Том приликом Епископ Артемије је одржао предавање студентима на тему ''Косово након 10 година '' а затим и одговарао на питања студената везаних за ситуацију на КиМ. Обраћајући се студентима, наш амбасадор је говорио о духовном препороду на КиМ који се догодио управо захваљујуђи владики Артемију, нагласивши да то што владика тренутно ради на Косову су чуда у данашње време.

У четвртак 30. априла наша делегација и хор заједно са амбасадором посетили су град Жодино где су прво посетили прелепи новоизграђени храм у част Богородице Избавитељнице. Госте са КиМ дочекали су о. Валериј и градоначелник г. Василије Иванович. Наш хор „ Св.Вел.муч.Георгије" је одржао мали концерт за ученике и наставнике 9. Основне школе у Жодину, а у вечерњим сатима имао је заједнички наступ са грузинским и јерменским хором у препуном Дому културе.

У петак у малој сали минске Филхармоније наш хор имао је званични наступ пред петнаесточланим међународним жиријем отпевавши четри нумере: ''Ангел вопијаше'', ''Величи душа моја- Чесњејшују'', ''Црвен цвете'' и ''Молитва''.

Тога дана у послеподневним часовима Његова Екселенција господин амбасадор са супругом и особљем Амбасаде приредио је свечани пријем за госте са КиМ. У прелепој атмосфери уз послужење, разговор, песму, разгледање амбасаде, фотографисање и дружење са амбасадором, деца, чланови хора, имала су прилику да на тренутак забораве своју сурову свакодневицу и осете радост слободе у туђој земљи. Своје госте амбасадор је даривао и прикладним поклонима.

Боравак у Минску била је и прилика да се посете знаменитости града и на тај начин с њим ближе упозна. Оно што посебно град чини лепим јесте беспрекорна чистоћа са пуно зеленила, паркова, језера, без и једног билборда или графита на зиду. Круна те лепоте су многобројни православни храмови. Да је народ Белорусије заиста братски нам народ и да састрадава у нашем болу показала је између осталог и композиција, мада још не завршена, на зиду у Дому милосрђа коју је показао и растумачио настојатељ тог предивног здања, о.Фјодор. Из крила белоглавог орла, симбола Америке, испадају бомбе које се у ваздуху претварају у сузе а сузе у крв коју на земљи у сасудима скупљају дечица српчићи за време бомбардовања Србије.

У суботу после вечерње службе у храму Покрова Пресвете Богородице наш хор је отпевао неколико духовних песама парохијанима тога храма а затим у просторијама храма организован сусрет са покретачима пројекта „Беларус сестри Србији" на чијем челу је проф. Иван Чарота а чији је циљ прикупљање средстава за обнову храма св.Петке у селу Дреснику код Клине.

У недељу, у катедралном храму у Минску, Свету Архијерејску Литургију служили су Митрополит мински и слуцки г.Филарет и Епископ Артемије. Митрополит Филарет упутивши речи добродошлице и благодарности за сустрет и заједничко служење у данима пасхалне радости даривао је свог госта, Епископа Артемија, предивном митром.


Тога дана био је и празник Св. владике Николаја охридског и жичког, слава руско-српског братства - Св.Цар Николај и Св. Владика Николај - што је и био повод да из Москве у Минск допутује сестра Марија Мељкова, један од оснивача тог братства, како би јој владика Артемије пререзао славски колач. Верници у храму имали су прилику да, вероватно по први пут, виде тај црквени обред, карактеристичан једино за православне Србе.

У част доласка у Белорусију Епископа Артемија наш амбасадор г.Срећко Ђукић са супругом Вером приредио је у недељу свечани пријем у својој резиденцији где су поред владике Артемија били присутни Митрополит Филарет, професор Чарота и неколико угледних свештеника из Минска.

У 19 часова истога дана у великој концертној дворани одржан је завршни концерт хорова уз доделу награда.

У класи мањих црквених хорова хор „ Св.великомученик Георгије" из Звечана добио је гранд при награду. Да је награда заиста заслужена показао је дуг аплауз публике након отпеване песме владике Николаја ''Молитва''. Велику таписерију са ликом велике белоруске светитељке, Св.Ефросиније Полоцке и грамату у име хора примила је диригент Јасмина Јовановић.

Током свог боравка у Минску владика, хор и остали чланови делегације са КиМ били су смештени у гостинском конаку манастира Св. Великомученице Јелисавете.
На повратку за Србију, дечица из хора са својим владиком и остали сапутници провели су неколико сати у Москви, посетивши том приликом неколико знаменитости руске престонице: Сретењски манастир, храм Василија Блаженога, Кремљ, Црвени трг, храм Христа Спаса и подворије СПЦ.

Извор: Епархија рашко-призренска