Културна баштина као капитал
Министар културе Небојша Брадић рекао је у Краљеву да су споменици културе мртав капитал ако их друштво заборави, али да могу бити замамно благо за инвентивне и предузимљиве људе. Брадић је истакао да култура није потрошач у друштву.
„У Србији још само држава улаже у заштиту културног наслеђа. Међутим, то је добар простор за инвестиције које, кроз културни туризам, могу вишеструко да се врате појединцу који уложи средства, локалној заједници и држави", рекао је Брадић на промоцији монографије „Светска културна баштина - Србија". О монографији, која на репрезентативан начин представља споменике културе у Србији који се налазе на УНЕСКО листи светске културне баштине, говорили су и председник Комисије за заштиту културних добара од изузетног значаја Марко Поповић и директор републичког Завода за заштиту споменика културе Вера Павловић Лончарски.
Поповић је истакао да је упис споменика културе у Србији на УНЕСКО листу велика обавеза за домаће стручњаке, али и државу, а Вера Павловић Лончарски указала да је културно наслеђе оно што нас најчвршће спаја са светом.
Монографија „Светска културна баштина - Србија" је прва публикација која на једном месту, на научан, али и популаран начин, уз богату документарну грађу, представља споменике културе у Србији који су под заштитом УНЕСКО.
У монографија „Светска културна баштина - Србија" представљени су манастири и цркве који су под заштитом УНЕСКО: Студеница, Сопоћани, Ђурђеви ступови, Петрова црква, Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и црква Богородице Љевишке.
Од археолошких налазишта на листу светске културне баштине уписана је палата из римског периода Гамзиград - Ромулиана.
Србија припрема кандидатуру за упис на УНЕСКО листу манастира Манасије, тврђаве у Смедереву, Рајачких пимница, Царичиног града и тврђаве Бач.
Књига је објављена почетком године, а издавачи су Министарство културе и Завод за заштиту споменика културе. До сада је имала издања на енглеском, француском, немачком и кинеском језику, а у штампи је и на руском језику.
Извор: Политика