Медијана из времена Константина Великог
На археолошком налазишту Медијана у Нишу започели су обимни истраживачки радови који ће резултирати изгледом тог локалитета из времена Константина Великог (271-337), истакнуто је данас приликом разговора градоначелника Ниша Милоша Симоновића са археолозима.
Циљ је да до 2013. године, када се обележава 17 векова Миланског едикта (313. године), највећи део археолошког блага на Медијани буде презентован и доступан посетиоцима.
Истраживање царске палате
Археолози тренутно раде, како су навели, на истраживању царске палате и на ослобађају свих просторија виле од шута и каснијих наслага, а затим би уследили радови конзервације.
Откопавају се три просторије на северном делу виле који је био свечани и где се одржавао комплетан церемонијал.
Други део ископавања обавиће се на јужном, улазном делу виле где ће морати да се отворе још неке просторије и тремови. Тако ће вила добити изглед из времена Константина Великог и његових наследника.
Руководилац пројектног тима Гордана Милошевић рекла је новинарима да ће се на основу анализе извршити аутентичност до одређеног процента и да ће се на основу тога радити пројекат реконструкције.
У години обележавања 17 векова Миланског едикта видеће се улазни део са пилотима и улазни део у саму вилу са балдахином, реконструисан цео портик,а биће дорађена башта као обележје тетрархијске архитектуре Рима, навела је она.
Милошевићева је казала да ће бити реконструисана сала за аудијенције у коју ће бити враћена копија бронзане ограде, као и скулптуре које су нађене на том простору.
Без покривања локалитета
Радове финансира Министарство културе, а град ће финансирати радове на изградњи инфраструктуре на локалитету.
Симоновић је рекао да је новац за радове одобрен још пре три године и изразио задовољство што ће прва одобрена средства у висини од 54 милиона динара бити искоришћена за обимне радове на Медијани.
Од првобитне замисли покривања локалитета се одустало, јер су искуства у свету на сличним локалитетима показала да то није најбољи начин заштите.
Први који је означио Медијану као "царски летњиковац" био је Феликс Каниц 1864. године, а организована истраживања на Медијани почела су 1932. године. Послератна истраживања организована су почев од 1961. године.
Претпоставља се да је подизање вила на Медијани започето у другој половини трећег, а настављено већим интензитетом у четвртом веку. У досадашњим ископавањима откривена је царска палата са перистилом, терме, баптисеријум (крстионица), хореум (житница), две виле рустике.
Просторије су украшене мозаицима,а на Медијани су нађене и многобројне скулптуре (Асклепија, Хигије, Диониса, Херакла, Сатира).
Извор: РТВ