Пацијенти хемодијализе на новом поклоничком путовању
Није много прошло од када је на иницијативу болничког духовника Радомира Алексића организовано прво поклоничко путовање за пацијенте хемодијализе, а они су у недељу већ били на другом излету. Осамнаесторо пацијената, са члановима својих породица, лекарима и медицинским сестрама и техничарима Нефрологије са хемодијализом обишло је три манастира.
- Најпре смо обишли манастир Велику Ремету, где нас је примио Отац Стефан, познат по свом беседништву и "трпезама љубави", на којој се након литургија окупи и по две стотине верника, а овога пута смо међу њима били и ми. На овај излет су са нама пошла и три пацијента са перитоналне дијализе, тако да смо у том манастиру добили просторију за њих, где смо могли да им урадимо измену дијализне течности, и сви су били јако задовољни. Потом смо обишли манастир Крушедол, где нас је дочекао Отац Сава, дивно су нас примили и угостили. Драго нам је што смо ту били, јер се ту налазе мошти преподобне мати Ангелине. На крају смо посетили и манастир Гргетег са иконом Светог Серафима Саровског – рекла је др Јасмина Богдановић, шеф Нефрологије, по повратку са поклоничког путовања.
Пацијенти на дијализи ретко имају прилику да путују, а обилазак манастира им осим изласка из кућа и дружења пружа и нешто више.
- Будући да ја верујем у силу Божију, сигурно да је лакше након оваког путовања, јер се човек духовно окрепи и ојача – каже Станија Алексић, која има 60 година, а на дијализи је четири године.
На путовању је била и Радмила Мојић, која има 62 године, а на дијализи је већ девет година. Она каже да су оваква путовања за све пацијенте од непроценљивог значаја, презадовољна је и открива нам да се већ планирају и неке нове дестинације, попут Острога и манастира крај мора. Др Јасмина Богдановић потврђује да су пацијенти заиста нестрпљиви и унапред се радују новим путовањима, а како је у шали рекла, сигурно ће ићи на пут "до краја света", чак до Дунава, ако их спречи зима, ни пролеће није далеко.
Здравствени центар Ваљево
Извор: Епархија ваљевска