Митровданске задушнице на Косову и Метохији
ПРИШТИНСКИ ПАРОХ ПОЗВАО СРБЕ ДА СЕ ВРАТЕ У ПРИШТИНУ
Парох приштински Дарко Маринковић позвао је расељене да се врате у Приштину и придруже се групи од седамдесетак Срба који живе у том граду. Парох је рекао да расељени Срби могу да се врате у свој град и да живе у Приштини у којој сада заједно са две свештеничке породице и њиховом децом живи висе од 70 Срба.
Парох је додао да је то само његов позив и добронамеран савет расељеним Србима. У Приштину је на задушнице организовано дошло око стотинак расељених Срба из Београда и Ниша, као интерно расељених са централног Косова, а придружил су им се и приштински Срби.
Они су прво обишли обновљену цркву Свети Никола у којој су литургију служили пароси Дарко Маринковић и Стево Митрић. Потом су у пратњи полиције обишли и градско православно гробље. Поред раније срушених надгробних споменика, расељени су запазили да има и оних који су поломљени од последњих задушница, а до неких гробова од растиња није могло да се дође.
Брат и сестра Каћа и Драган Џудовић рекли су да од шибља и растиња нису могли да дођу до гробова и да гробље данас напуштају "изгребаних душа и руку". Додали су да су расељени спремни да плаћају одржавање гробља, али да то треба неко да организује. Парох је рекао да је пролетос део гробља очишћен и да очекује да ће надлежни наставити да одржвају гробља како је и обећано. Отац Дарко је казао да су неки расељени Срби пренели посмртне остатке предака у места где сада живе иако то СПЦ строго забрањује. Расељене Српкиње Даница Поповић и Десанка Петровић рекле су да би се одмах вратиле у Приштину када би биле безбедне и када би им косовске власти вратиле узурпиране куће.
Расељени Срби и чланице Кола српских сестара поклониле су 11 икона делимично обновљеном храму Свети Никола кога су спалили и уништили албански екстремисти марта 2004.године. Парох Драрко показао је расељеним Србима икону Светог Николе из 1871. године, коју је православни Чех Патрик Каизр нашао на згаришту цркве. Била је део иконостаса који су за цркву урадили познати дебарски мајстори.
ЗАДУШНИЦЕ: СРБИ ОБИШЛИ ГРОБЉЕ У ЈУЖНОМ ДЕЛУ МИТРОВИЦЕ
Око 300 Срба из северне Косовске Митровице јутрос је на Задушнице посетило православно гробље које се налази у јужном делу града.
Срби су до гробља у јужној Митровици, на коме је око 90 одсто надгробних споменика порушено, стигли аутобусима у пратњи Косовске полицијске службе (КПС). Присутни Срби рекли су новинарима да су Задушнице једина прилика када уз пратњу полиције безбедно могу посетити гробове својих преминулих рођака и пријатеља.
Зоран Замфировић, чија породица генерацијама живи у Косовској Митровици, обишао је гробље у јужном делу града. "Кад сам први пут дошао било ми је јако тешко. И сада је тако, али морамо да наставимо да се боримо за опстанак, барем да сачувамо ове гробове. Ово је жалосно, оволико оскрнављених гробова. Овако нешто не верујем да ико на свету може да уради, трагедија за нас који смо остали овде…", казао је он.
Даница Филиповић долази увек на задушнице, иако је, како каже, сваки пут једнако тешко, с обзиром да већину Срба дочекају порушени споменици њихових најмилијих који су овде сахрањени. "Није лако кад дођем и видим да је све порушено. Углавном долазим сама, деца дођу понекад, јер им је јако тешко", рекла је Даница. Драгослав Елезовић истиче да више нема шта да се каже, јер порушени споменици све говоре. "Не знам какав је то народ, како могу да се плаше мртвих, да барем њих оставе на миру ако нас прогањају. Ваљда ће дати Бог да се и ми овог ослободимо и да једном на миру дођемо овде и посетимо гробове наших најмилијих. Тешко ми је кад дођем, а сваки наредни пут оштећења су све већа", казао је Драгослав.
Једна жена запалила је свеће и оставила цвеће на гробу за који ни не зна да ли је место где почивању њени, пошто је свуда около све разрушено и више се не зна чији је који гроб. Бранко Грујић, који је родом из Митровице, а живи у Краљеву, доживео је непријатност , када му је, док је био на гробљу, неко спрејом на хауби аутомобиле исписао "УЦК". "Јутрос сам дошао пре полиције и аутобуса. Отишао сам на гробље, задржао се око 20 минута и кад сам се вратио затекао сам "УЦК" исписано на хауби. Овде нема сигурности, ово је јако ружно, да дођеш да запалиш свеће, а доживиш свашта. Међу првима сам почео да долазим и наставићу, без обзира на све", рекао је он.
Регионални портпарол Косовске полицијске службе (КПС) Бесим Хоти изјавио је да је полицијска станица у јужном делу Митровице отворила случај који се карактерише као ремећење јавног реда и мира. У јужном делу Косовске Митровице на српском гробљу уништено је више од 500 споменика и тамо се умрли Срби не сахрањују од 1999. године, док у северном делу града на албанском гробљу нема ниједног оштећног споменика.
Извор: Епархија рашко-призренска