Грачаница: Парастос страдалима у НАТО бомбардовању
Данас је парастосом пред крстом испред Дома културе у Грачаници обележена тринаеста годишњица почетка НАТО бомбардовања и страдања на Косову и Метохији које је потом уследило.
Након парастоса за пострадале који је служио са свештенством приштинског намесништва, Епископ рашко-призренски Теодосије обратио се присутним верницима и рекао да након завршетка бомбардовања у јуну 1999. године за Србе на Косову и Метохији није уследио мир, већ нова страдања:
„Данас је тринаеста годишњица од почетка НАТО напада на Србију. Ратни сукоб који је однео хиљаде цивилних жртава широм наше земље званично је завршен у јуну те исте 1999. Године. Међутим, за Србе на Косову и Метохији тада није дошао мир и слобода већ, нова страдања, прогони, уништавања наших светиња и гробаља и то, нажалост, у присуству међународне цивилне и војне мисије. Наравно, ово није прилика да о овим догађајима говоримо са политичког становишта, али ће историја свакако морати да објасни како је оно што је виђено као неправда пред очима целог света и повод за рат против Србије постало изговор, па чак и прећутно оправдање за нове неправде и трагедије над српским, и не само српским народом, већ и бројним неалбанским становницима Косова и Метохије“, казао је владика Теодосије.
"Овде смо пре свега да обележимо ову тужну годишњицу достојанствено и молитвено, да се сетимо не само оних који су своје животе изгубили за време ратног сукоба 1999. године, већ и свих оних који су након тих ратних месеци пострадали, или без трага нестали само зато што говоре другачијим језиком, припадају другом народу, или другој вери", нагласио је Владика, подсетивши присутне и на страдања и киднаповања Срба која су уследила након доласка међународних снага на Косово у јуну 1999. године. Владика је посебно истакао да се поред бројних жртава не смеју заборавити, жетеоци у Старом Грацком, жртве у аутобусу Ниш Експреса, породица Столић из Обилића, деца из Гораждевца која су настрадала на Пећкој Бистрици, Димитрије Поповић из Грачанице, али и новомученици монаси Харитон и Стефан који су, како је рекао, настрадали само зато што припадају српском народу.
Иако многи који су починили злочине нису изведени пред лице правде, Владика Теодосије је истакао да Божија правда често касни, али никада не изостаје, нагласивши да је рат између дојучерашњих комшија и школских другова највећа несрећа, која никада не би смела да се понови.
Своје обраћање Владика Теодосије завршио је речима наде и позивом на праштање: "Зато и овај данашњи молитвени скуп пред крстом који симболизује страдање, али објављује и васкрсење не треба да се заврши са болом и горчином у срцу, већ са надом да сви они који пострадаше у Христу у Христу ће васкрснути и вечно живети. Ово је прилика да још једном праштајући једни другима будемо спремни и да опростимо свако у свом срцу; не да заборавимо, већ да не злопамтимо и не мрзимо, и да гледајући са вером и надом у будућност учинимо све што до нас стоји да се ратне трагедије више никада не понове."
Присутнима се потом обратио и новоименовани градоначелник града Приштине са измештеним седиштем у Грачаници Богдан Савић. „Свако има право да чува своје сећање на своје најмилије и најближе, на своја страдања. Ми се данас подсећамо да не бисмо заборавили на тај драматични 24. март 1999. Године. Ми смо овде да се опоменемо и приберемо, али и да покажемо да нас још има на овим просторима и да на њима требамо да останемо . Са овог места на дан када је почела наша нова голгота ми истовремено исказујемо жаљење за све невине жртве без обзира на националност“, рекао је Савић. Председник Културно просветне заједнице Косова и Метохије Ратко Поповић казао је за КИМ радио да се 13 година након бомбардовања за Србе на Косову ништа није променило. „ Мислим да управо ова манифестација сведочи да постојимо, да покушавамо да очувамо и трајно сачувамо успомене на жртве које су пале“. Парастосу у дворишту Дома Културе у Грачаници присуствовало је стотинак грађана који су после парастоса пред крст положили цвеће и припалили свеће у знак сећања на пострадале. (КИМ Радио)
Извор: Епархија рашко-призренска