Помоћ угроженом српском становништву на Косову и Метохији
Хуманитарна организација Епархије рашко-призренске Мајка девет Југовића постоји и делује на Косову и Метохији пуних дванаест година на челу са председницом организације, протиницом Светланом Стевић. Поред великог броја хумнатарних активности (расподела обуће, одеће, хране, обезбеђивање новчаних средстава за лечење деце), организација води шест народних кухиња. Пет кухиња ради у Косовском Поморављу, које је једно од најсиромашнијих делова Косова, а једна се налази у Метохији, у повратничком селу Видање, код Клине. У плану је отврање седме кухиње у општини Штрпце. У кухињама је запослено тридесет седам радника.
У народним кухињама Епархије рашко-призренске свакодневно се храни преко две хиљаде људи, који добијају топли оброк и хлеб. Хлеб се такође пече у просторијама народних кухиња, с обзиром да свака има своју пекару и магацин. Имајући у виду да већина корисника живи у удаљеним насељима, возачи који превозе топле оброке прелазе неколико стотина километара свакога дана, како би храна стигла до свих оних којима је намењена. Народне кухиње финансирају искључиво донацијама и добровољним прилозима фирми и грађана, како из Србије, тако и из расејања. Након десет година од отварања прве народне кухиње прошле године „Мајка девет Југовића“ је добила и прву донацију државе Србије.
Како би рад кухиња учинила колико-толико самоодрживим, Епархијска хуманитарна организација „Мајка девет Југовића“одлучила је да поред неколико пројеката пољопривредних газдинстава покрене пројект фарме коза и оваца.
Фарма коза и оваца се налази у близини народне кухиње у селу Прековцу, општина Ново Брдо. Чување оваца и коза је поверено једанаесточланој породици Ђорђевић, која за свој рад добија новчану надокнаду, што је и једини извор прихода ове вишечлане породице. На фарми тренутно има две стотине коза и оваца, а млеко, сир и месо са фарме се користе у народним кухињама. Тиме се смањују новчани издаци за куповину ових намирница, а корисници народних кухиња су срећни и задовољни. У плану је отварање млекаре у којој ће се производити козији сир. Сир ће се пласирати на тржиште и тим новцем ће се делимично покривати трошкови народних кухиња. Производња сира ће бити солидан извор прихода, али и сјајна прилика за запошљавање нових људи. То ће посебно много значити житељима Новог Брда, сиромашног и пасивног краја, где су бедом и немаштином погођени многи становници.Такође овај пројекат ће допринети опстанку нашег народа, који се протеклих неколико година исељава из овог краја и то највише због економских потешкоћа.
Поред фарме коза и оваца, Епархијска хуманитарна организација „Мајка девет Југовића“ је покренула и неколико пољопривредних пројеката у витинском крају, у селима Врбовац и Могила. На осам и по хектара црквене земље гаје се житарице, купус, лук, шаргарепа, кромпир, пасуљ. Епархија је ову земљу уступила организацији „Мајка девет Југовића“ на коришћење без икакве новчане надоканде. Овај пројекат је реализован захваљујући донацији Електро-привреде Србије у износу од два милиона динара. Део новца је искоришћен за куповину пољопривредних машина, а део ће бити уложен у изградњу зграде у којој ће се складиштити пољопривредни производи и чувати пољопривредне машине.
С обзиром да је ово први пут да се ради у области пољопривреде, може се рећи да је ово пробна година, након које ће се са сигурношћу моћи видети колика су улагања потребна за одређени, очекивани принос. Ове године очекује се принос од око тридесет тона кромпира, али још увек није могуће проценити приносе осталог поврћа и житарица. Све оно што се призведе на пољопривредним газдинствима биће коришћено у народним кухињама, а вишак ће се достављати Богословији у Призрену, сиромашном народу и манастирима. Узгајање пољопривредних култура ће такође олакшати рад народним кухињама, имајући у виду чињеницу да су до сада постојали велики трошкови за куповину и набавку поврћа и пшеничног брашна. Не само да је пољопривредна производња од изузетног значаја за функционисање народних кухиња, већ и за велики број сезонских радника који ће ту пронаћи запослење, и тим новцем ће моћи да прехране своје породице.
Треба напоменути да су многи пројекти, посебно они везани за проширење пољопривредне производње и капацитета народних кухиња, за сада фази планирања и да зависе од помоћи Министарства за Косово и Метохију, које је још прошле године дало обећање за донацију од 20 милиона динара. Епархија и организација „Мајка девет Југовића“ очекују да ће нова Влада наћи начина да помогне ове пројекте и на тај начин помоћи опстанак и даљи развој народних кухиња на Косову и Метохији. То ће бити од огромног значаја за Србе који се у кухињама хране, али и за оне који у њима раде и издржавају своје породице.
Извор: Епархија рашко-призренска