Угрожене народне кухиње на Косову и Метохији
Народним кухињама на Косову и Метохији, у којима се храни око две хиљаде људи, недостају намирнице, највише брашно. Количине брашна довољне су за хлеб само до прве недеље марта. Уз позиве да им се помогне, народне кухиње покушавају и сопственом производњом да ублаже несташицу.
Централни магацин за шест народних кухиња које раде под окриљем Епархије рашко-призренске све је празнији. Најмање има брашна.Светлана Стевић из организације "Мајка девет Југовића" каже да постоји страх код корисника да ће остати без хлеба и осталих прехрамбених производа, не само у општини Ново Брдо већ и у свих шест народних кухиња за 2.000 корисника.
Количине брашна довољне су за хлеб само до прве недеље марта."Што се осталих намирница тиче, ми тога имамо, мање има уља, брашно је кључни проблем у нашем раду", каже Светлана Стевић. Највише корисника народних кухиња је у Општини Ново Брдо. У породици Милић, петоро деце.
Лепосава Милић из села Прековце каже да ће бити тешко ако кухиња престане да ради, јер су им примања минимална. Да би несташицу намирница ублажили, у организацији "Мајка девет Југовића" одлучили су да на црквеном и имању које закупљују покрену пољопривредну производњу. Механизацију су купили или добили преко донација.
Миладин Костић из организације "Мајка девет Југовића" каже да су засејали осам хектара пшенице, два хектара кромпира, лука, шаргарепе и да тиме покушавају да надоместе недостатак у основним намирницама.
Прошле године значајна средства, више од девет милиона динара, народне кухиње добиле су захваљујући телевизијском огласу за помоћ, који се од јануара не емитује.
Извор: Епархија рашко-призренска, РТС