Академија у Борову
У пасхалној радости, у навечерје празника посвећеног светом равноапстолном цару Константину Великом и његовој христољубивој мајци Јелени одржана је, у свечаној сали Културног центра у Борову, пригодна академија поводом значајног хришћанског јубилеја - 17 векова од проглашења Миланског едикта. Овај законски акт је ставио историјску тачку на тровековни прогон хришћана и осигурао „право да свако верује како му срце хоће“.
Како је ова година јубиларна за васцело хришћанство, и наша помесна Црква је, у сарадњи са културним, просветним, научним и другим институцијама државе Србије, низом манифестација, научних скупова, семинара, концерата, позоришних представа и других садржаја, узела учешћа у прослављању овог значајног јубилеја.Тим мотивом надахнути, ову свечану академију благословили су свештеници Српске православне црквене општине Борово. Она је реализована у сарадњи са Основном школом из Борова, уз труд и залагање боровских вероучитеља, протођакона Драгана Сердара и Александре Кртинић. На тај начин и Црква Светог Стефана у Борову придружила се бројним обележавањима овог великог историјског догађаја...
У испуњеној великој свечаној сали, у присуству представника јавног и политичког живота наше заједнице, слово о цару Константину произнео је г. Марко Шукунда, дипломирани теолог и докторант на Богословском факултету СПЦ-е Универзитета у Београду. Тема његовог излагања носила је назив: "Цар Константин и његов однос према Цркви". Наш млади и угледни теолог, на веома је садржајан, темељит, али не и презахтеван начин, разумљив и за просечно информисаног слушаоца, приближио историјски контекст у коме је живео и деловао цар Константин, наглашавајући Константинов напор и дипломатску вештину (а касније и веру) да се Црква, на првом месту, оствари као слободна, свима доступна, а потом да се интегрише и афирмише у ондашњем друштву. На тај начин, улога светог цара Константина постаје пресудна у даљој историји Европе. Он је, као први римски владар који је пригрлио хришћанство, до тада веру прогоњене мањине покренуо у христијанизацију Царства и прогласио хришћанство доминантном вером тадашњег цивилизованог света, чиме је, уз оснивање Константинопоља, поставио темеље будућем Византијском царству, истакао је предавач.
У другом делу академије представили су се ученици боровске основне школе, који су припремили пригодне песме, приповетке и музичке нумере. Било је истинско задовољство послушати боровске малишане, али и нешто старије ученике како су, љубављу и нескривеном жељом да покажу сву своју даровитост, украсили ово предпразничко сабрање.
Чула се певачка група ученика веронауке са вокалним солистима: Јованом Сердар и Сашом Малиша, као и Златком Дујковић на тарабуци и Момчилом Сердар на фрули. Песме светог владике Николаја „Крсно дрво“ и „Часном крсту Христовоме“ дивно је произносила Николина Божић. Представили су се и наши ученици, који су уједно и полазници Музичке школе „Драгутин Тадијановић“ из Вуковара, Дамир Мићановић, коме је ове године уручена Прва награда на Државном такмичењу из хармонике одржаном у Дарувару, затим Алекса Медаковић на гитари, Маја Чича на виолини и Лазар Ајдуковић на хармоници. Приповест „О Три крста“ говорили су Тихана Јаковљевић и Милан Николић.
На крају ове добро посећене и по свему академске приредбе водитељице програма Јасна Блитва и Николина Ерић захвалиле су свим учесницима на уложеном труду и показаном умећу, као и задовољној публици, која је све учеснике програма поздравила великим аплаузом, те тако заказала неки нови сусрет.
Извор: Епархија осечко-пољска