Свечано прослављено седам векова манастира Бањске
Царска лавра манастир Бањска код Звечана, задужбина Стефана Уроша II Милутина, обележила је јуче седамсто година постојања
Свету архијерејску Литургију служио је Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије уз саслужење Преосвећене Господе Епископа шумадијског Јована, будимљанско-никшићког Јоаникија, рашко-призренског Теодосија и умировљеног захумско-херцеговачког Атанасија као и преко двадесет свештенослужитеља из више епархија Српске Православне Цркве. Овом приликом владика Теодосије је произвео јеромонаха Данила, настојатеља манастира Бањске, у чин протосинђела.
Свечаном богослужењу су присуствовали високи представници Владе Републике Србије: министар правде и државне управе г. Никола Селаковић, министар културе и информисања г. Братислав Петковић, министар за грађевинарства и урбанизма г. Велимир Илић, директор Канцеларије за Косово и Метохију г. Александар Вулин, директор Канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама г. Милета Радојевић, саветник председника Србије г. Марко Ђурић и помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију г. Мирко Крлић.
Богослужење је завршено благосиљањем славског колача и пригодним беседама као и уручивањем ордена Светог Саве председнику општине Звечан др Драгиши Миловићу и директору Трепче у Звечану г. Јовану Димкићу за несебичну помоћ Цркви у обнови светиња и изградњи нових храмова на подручју општине Звечан и шире у Епархији рашко-призренској.
После ломљења славског колача Епископ рашко-призренски г. Теодосије је рекао да значајан јубилеј манастира Бањске опомиње да се радујемо - јер смо дочекали велики јубилеј, али и да тугујемо - јер је по лепоти надалеко чувена светиња у лошем стању. Владика Теодосије је истакао да су и 1313. као и 2013. биле тешке године за Цркву, народ и државу, али да обновом Бањске можемо да обновимо и себе.
Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије рекао је да је Косово и Метохија „глава Лазарева” и да би Србија без те главе била „безглава, или у најмању руку Београдски пашалук”.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију г. Александар Вулин је рекао да се земаљска и небеска Србија „једна у другој огледају и једна у другој траже ослонац и оправдање свог постојања. Седам векова су Срби разапети између две велике земаљске истине, између правде која је на њиховој страни и између силе која никада није на њиховој страни. Разапети у ових седам векова доказали смо да можемо да опстанемо, да постојимо и да се не застидимо свог постојања”, рекао је директор Вулин.
Након послужења у манастирском конаку, изведен је музичко-сценски приказ „Бањско злато“. Поред глумице Јасмине Стоиљковић, која је и аутор овог приказа, учествовали су глумци Ненад Јездић, Небојша Дугалић, Дејан Цицмиловић, Мишко Ракочевић, као и КУД “Копаоник“ из Лепосавића. Несебични допринос овом музичко-сценском приказу дали су Народно позориште из Београда, композитор Петар Гојковић из Париза, композитор Владан Грајић, Мирјана Стевовић, Татјана Јанковић и Ненад Илић. Након културно-уметничког програма приређен је свечани славски ручак.
Манастир Бањска са црквом посвећеном Светом Стефану саграђен је између 1313. и 1317. године, као задужбина српског краља Стефана Уроша II Милутина, једног од најмоћнијих владара из династије Немањића. Налази се на обали истоимене речице, десне притоке Ибра, у подножју планине Рогозне, недалеко од Звечана. Краљ Милутин је Бањску наменио себи за гробну цркву и тамо је најпре био сахрањен. Међутим, после Косовске битке 1389. године његово тело је пренето у Трепчу, а 1460. године у бугарски град Софију, где се и сада налази.
Апел за обнову манастира
Епископ рашко-призренски г. Теодосије рекао је да би сви, укључујући и Цркву, државу и народ, требало да уложе напоре да манастир Бањска поврати средњовековни сјај. Владика је истакао да је година 1313. била година почетка градње, а да би ова 2013. требало да буде година почетка обнове ове светиње. Епископ Теодосије је истакао да је вековима манастир био познат због свог богатсва и лепоте, али да је храм током своје историје дуге 700 година био нападан, пустошен, рушен, скрнављен и претваран у џамију. - Сви би требало да учине све да ова светиња поврати сјај који је имала у средњем веку, поручио је Епископ рашко-призренски. Позив да се обнови манастир упутио је и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.
Извор: Епархија рашко-призренска