Архив СПЦ наставио делатност у Епархији звроничко-тузланској
Архив Српске Православне Цркве је, према благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Хризостома, 17. јуна 2014. године наставио делатност помагања и стручног саветовања епархијског архивског центра и свих ангажованих у њему.
Архивисти из Београда Радован Пилиповић, директор Архива СПЦ и Јован Пејин, архивски саветниик, су у вишедневном боравку у Епархији зворничко-тузланској радили на идентификацији и теренској нотификацији архивских фондова и збирки, како у административном седишту Епархије у Бијељини, тако и на ширем простору њене јурисдикције.
Дошло се до закључка да је потенцијал епархијске архивске документације велики, да се сачувана документа уклапају у шири рам српске националне историје, али и да ова културна баштина у неким својим сегментима захтева што хитнију консервацију и рестаурацију како би била сачувана за потомство. У наставку боравка су приређени пријатни студијски обиласци значајних историјских манастира Тавне и Папраће, а затим и црквених општина Цапарде и Осмаци. У Осмацима су имали прилике да се упознају са остацима ранохришћанске материјалне културе која је пронађена на црквеној земљи и која чека своју даљу научну (археолошку и историографску) обраду. За њен проналазак и чување, као и за организацију локалне културе сећања заслужан је парох Жељко Божић. Треба истаћи да је архивска документација у Бијељини била на удару недавног поплавног таласа, али да је хитним реаговањем намесника манастира Св. Василија Острошког, јеромонаха Георгија, његовог братства и запосленог црквено-административног особља извучена из подрумских просторија и пребачена на више спратове. Архив Српске Православне Цркве је установа за чување, заштиту и обраду архивске грађе на читавом простору наше Свете Помесне Цркве, а остаје благодарност Епархији зворничко-тузланској, њеном епископу и свештенству што даје могућност да се та статутарна обавеза Архива осети и искаже.
Управа Архива Српске Православне Цркве