Слава у манастиру Девине Воде код Звечана
Манастир Девине Воде, који се налази на 8,5 км од Звечана, на северу Косова и Метохије, а посвећен је икони Пресвете Богородице Тројеручицe, у петак, 25.јула је свечано прославио своју храмовну славу. У присуству неколико стотина верника са разних страна, светом литургијом је началствовао игуман манастира Дубоки Поток, отац Ромило уз саслужење још седам свештеника и свештеномонаха из Рашко-призренске епархије и појање црквеног хора ,, Бранислав Нушић“ из Косовске Митровице.
Велики број деце се причестио, а свештеници су обавили освећење воде, славских колача и жита. Поред традиционалног домаћина славе - манастира Девине Воде и општине Звечан, овогодишњи домаћини су били Раде Добрић из Зубиног Потока и Тома Радомировић из Косовске Митровице. Колач на освећење је принело и Књижевно друштво Косова и Метохије које се са црквеним хором ,, Бранислав Нушић“ из Косовске Митровице прихватило да буде домаћин славе и за наредну годину.. У литији око цркве ношена је велика икона Богородице Девиноводске која стоји у цркви у Девиним Водама на посебно направљеном трону. Игуман Фотије је, честитајући славу окупљенима, рекао да је почело прикупљање средстава за осликавање копије иконе Мајке Божје Тројеручице, са посребреном трећом руком.
-Манастир Хиландар је благословио да се наслика икона Мајке Божје Тројеручице, у оргиналним димензијама која ће бити дата на благослов Девиним водама - рекао је отац Фотије. У славској беседи Отац Ромило је рекао да је Пресвета Богородица ,, наша прва и највећа заступница пред престолом Божјим“. У свету има много чудотворних икона Пресвете Богородице, а ми данас прослављамо икону Пресвете Богородице Тројеручице, која се налази у манастиру Хиландару, на игуманском трону. Отац Ромило је подсетио окупљене на повест о настанку и чудима Богородице Тројеручице, о исцељењу и благодарности Св. Јована Дамаскина, али и на догађај даривања иконе српском монаху и царевићу Светом Сави, када је посетио велику лавру манастир Светог Саве Освећеног у Палестини. Тројеручица се налазила у престоном граду нашем Скопљу и када нам је пропала царевина на магарету је икона дошла у манастир Хиландар, где је чудом Божјим, после једне препирке монаха око тога ко ће бити игуман, из олтара прешла на игумански трон и јавила се монасима да ће она бити игуманија. Нека би молитвама Богородице Тројеручице, Господ дао да нам се умножи вера, да би могли да отрпимо носећи наш крст, да нам Господ да смирења, да можемо у смирењу и трпљењу да носимо наш крст тј. невоље које нам се дешавају у животу - рекао је отац Ромило честитајући славу оцу Фотију са жељом да се Мајка Божја овде слави у векове векова.
Игуман Девиних Вода, отац Фотије је, са свечарима, за све присутне припремио славску трпезу под шатором у порти. Манастир Девина Вода се налази недалеко од чудотворног извора који се назива Девина Вода, и који је познат у овоме крају. На кладенац народ долази, пије воду и умива се, осећајући његово чудотворно дејство. Мештани овога краја не знају од када датира овај назив Девина Вода, али знају да је то место Пресвета Богородица одабрала на утеху и спасење верном народу. Један од мештана села Банов До, Велибор Спасојевић, је подигао 2001. године чесму изнад кладенца у славу Божју, а на спасење његово и његове породице. По Божјем промислу, у близини кладенца народ је почео да гради цркву 2003. године, коју је посветио икони Пресвете Богородице Тројеручице. Црква је саграђена и освештана 2006.године, када је положен камен темељац за изградњу конака. Већ 2009.године на овом месту је основан манастир, у којем данас живи и служи Богу и Мајци Његовој игуман Фотије.
Додељене књижевне награде ,,Григорије Божовић“
По завршетку свете литургију у оквиру кратког пригодног културно-уметничког програма, своје стихове су казивали песници Милан Михајловић, Живојин Ракочевић, Дара Вучинић, Жарко Миленковић и други. Слави у Девиним Водама је присуствовао и Александар Дунђерин, шеф сектора за културу и културну баштину при Канцеларији за Косово и Метохију. Дунђерин је, испред Канцеларије, уручио књижевну награду ,,Григорије Божовић“ за 2012. годину, професору доктору Даници Андрејевић за ,,Антологију косовско-метохијске поезије“. Награду,, Григорије Божовић“ за 2013. је добио професор доктор Голуб Јашовић за књигу поезије ,, Проклетије појем“ коју му је уручио председник жирија професор доктор Зоран Павловић. Ову престижну награду већ двадесет година додељује Књижевно друштво Косова и Метохије, а ово је десети пут да се награда додељује у Девиним Водама.
обитница награде књижевница Даница Андрејевић, која већ 40 година прати књижевно стваралаштво на Косову и Метохији је истакла да јој ово није прва награда, али да јој је посебно драга: -Григорије Божовић је косовски Андрић и сви смо ми помало песници, а Бог је највећи песник. У овој уприличеној косовско-метохијској средини, на овој слави много више значи него било где и било која награда - рекла је Даница Андрејевић. - Велика ми је част што сам добитник ове награде, јер ако је ово највећа награда Књижевног друштва Косова и Метохије и ако је то награда коју ти дају колеге, људи који су најкомпетентнији, најпозванији, да то оцене и оцене вредност дела, онда то само по себи све говори - рекао је професор Јашовић.
Оливера Радић
Извор: pravoslavie.ru