Двадесет година рада Духовног центра у Будви
Духовни центар „Свети Стефан Штиљановић“ у Будви освештан је на празник Успења Пресвете Богородице прије 20 година.
Уз благослов Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија, овај храм духовности покушава да слиједи пут великог свеца, свог заштитника и покровитеља, светог праведног кнеза Стефана Штиљановића. Стотине књига православне духовне књижевности из овог су центра нашле пут до душа жељних сазнања о Богу и спасењу. Широм свијета вриједни примјерци нашег иконописанија сада красе многе и то не само православне домове.
Осим продајног дијела, Духовни центар „Свети Стефан Штиљановић“ од самог оснивања започео је у Будви, а и шире, да оранизује духовне вечери, концерте духовне музике, промоције књига, изложбе икона, поклоничка путовања за манастир Острог… рјечју, представљањем и ширењем љепоте и дубине писане и изговорене ријечи и спознаје Божјег склада насликаног духовног облика, љепотом од Господа датих корака ка разумијевању Пута Његовога.
Ухо које чује и око које види, боје је Господ начинио.
(Пр. Сол. 20,12)
Гости духовног центра „Свети Стефан Штиљановић“ током његовог досадашњег рада биле су најпознатије личности српске духовности:
– Митрополит црногорско-приморски Амфилохије;
– Епископ будимљанско никшићки Јоаникије;
– Епископ Нишки, тада диоклитски и игуман острошки Јован;
– Покојни проф. др Лазар Милин, дугогодишњи професор Теолошког факултета у Београду;
– Проф. др Макарија, игуманија манастира Соколице са Косова и Метохије;
– Проф. др Радован Биговић, дугогодишњи професор Теолошког факултета у Београду;
– Проф. др Стојан Адашевић, љекар из Београда;
– Проф. др Љубиша Фолић, архитекта из Београда;
– Проф. др Драган Милин, дугогодишњи професор Теолошког факултета у Београду;
– Проф. др Слободан Томовић, философ из Подгорице;
– Академик проф. др Владета Јеротић, љекар, психијатар, књижевник из Београда;
– Протојереј-ставрофор Радомир Никчевић, директор Издавачко-информативне установе Митрополије црногорско-приморске „Светигора“;
– Православни публициста г-ђа Јања Тодоровић, из Београда;
– Православни публициста и новинар, г-ђа Нађа Андрејевић, из Београда и многи други.
Нема мудрости ни разума ни савјета насупрот Богу.
(Пр. Сол.21,30)
Духовни центар „Свети Стефан Штиљановић“ био је домаћин и архимандриту, дугогодишњем игуману Цетињског манастира, магистру историје умјетности Луки Анићу; као и протојереју-ставрофору Љубодрагу Петровићу, дугогодишњем старјешини храма Светог Александра Невског у Београду…
Све су ријечи Божје чисте, Он је штит онима који се уздају у њ.
(Пр. Сол.30,50)
Изузетне концерте духовне музике у организацији Духовног центра „Свети Стефан Штиљановић“ одржали су у Будви познати црквени хорови:
– Гђа Дивна Љубојевић и хор „Мелоди“ из Београда;
– „Свети мученик Станко“ из Никшића;
– „Свети јеванђелист Марко“ из Подгорице;
– Дјечји хор „Свети Сава“ из Подгорице;
– Хор „Јединство“ из Котора;
– Дјечји хор „Свети Никола“ из Бијелог Поља;
– „Свети Јевстатије Превлачки“ из Будве;
– „Свети Василије Острошки“ из Кумбора;
– Хор „Преподобни Рафаило Банатски“ из Зрењанина;
– Дјечји хор „Божур“, формиран на предлог Духовног центра „Свети Стефан Штиљановић“ од избјегле дјеце са Косова и Метохије, тада смјештене у кампу Каменово код Будве…
Пустите дјецу нека долазе мени, и не браните им; јер је таквих Царство Божје.
(Мар. 10,14)
У Духовном центру „Свети Стефан Штиљановић“ зачела се и идеја о организовању „Дјечјег православног сабора“, који се већ традиционално одржава сваке године на Цетињу, на којем учествују дјеца са вјеронауке из цијеле Црне Горе.
Појте Богу појте, појте Цару нашему појте,
јер је Бог цар од све земље, појте пјесму.
(Пс. 46,6-7)
Слушали смо и византијске пјевнице:
– „Свети Јован Даманскин“ из Београда;
– „Инок Макарије“ са Цетиња;
– Музички састав „Ступови“ из Београда…
Још памтимо изложбу „Грачаница, заробљена љепота ангелска – копије фресака монахиње Макарије, игуманије соколичке. Игуманија Макарија у више наврата била је гост Духовног центра и са предавањима: „О посту“, „Света гора Синајска“, „Света земља и Свети град Јерусалим“…
Поводом 10 година рада, Духовни центар је поново издао књигу „Ратник и светитељ, Свети Стефан Штиљановић“ магистра Слободана Милуснића, дугогодишњег директора Музеја Српске Православне Цркве у Београду.
„Нетрулежно тело, свете мошти Стефана Штиљановића, чудесна светлост на његовом гробу и добродетељни живот опеван је у служби, приказан на иконама и живопису те је остао у црквеном предању до наших дана. Осветљавајући успомене на свети лик Светог Стефана Штиљановића освежавамо и успомене на свете из породице Бранковића, на светиње из Фрушке Горе, Славоније, Барање, Паштровића, на љута Турска времена и страдања Српске цркве и њеног народа од Пећке патријаршије до Фрушке Горе и Сентандреје. Љуте ране на душама уцвељеног српског народа лечио је Свети Стефан из својих житница и за живота и по престављењу, лечећи нам душу и тело.“
(Из рецензије Митрополита загребачко-љубљанског Јована)
Све могу у Господу Исусу Христу који ми снагу даје.
(Ап. Павле)
Ове године Духовни центар „Свети Стефан Штиљановић“ био је од 16. до 20. октобра домаћин дјечјем хору, подмлатку „Првог београдског певачког друштва“ из Саборне цркве у Београду, у којој почивају мошти светог праведног кнеза Стефана Штиљановића.
У оквиру четвородневног боравка у Будви, као гости Духовног центра, дјеца су пјевала на Литургији у цркви Светог апостола Томе у Бечићима, у којој почива дио моштију светог праведног кнеза Стефана, обишли су Паштровиће, одакле потиче свети кнез Стефан, учествовали су на свечаној духовној академији у Модерној галерији у старом Будванском граду, поводом Славе и 20-те године рада Духовног центра „Свети Стефан Штиљановић“, што је и био главни повод за њихов долазак на Црногорско приморје.
Диван је господ у светима својим.
(Пс. 67,36)
Вјера Станишић, управник Духовног центра „Свети Стефан Штиљановић“