Сведочење о вечно спајајућој Истини
Православни богословски факултет Универзитета у Београду од 10. до 13. септембра 2015. године домаћин међународне конференције на релевантну тему савремене библијске теологије под насловом Христос свештених повести
Поздравни говор Његовог Преосвештенства Епископа топличког г. Арсенија, викара Патријарха српског, одржан синоћ, 10. септермбра 2015. године, приликом отварања научног скупа у Амфитеатру Православног богословског факултета доносимо у целости:
Ваша Преосвештенства, поштовани представници Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Владе Републике Србије, поштовани господине декане, поштована господо професори, драги гости, учесници међународне библијске конференције „Христос свештених повести“, даме и господо,
У радости данашњег сусрета, који је сусрет не само библистичара и теолога, већ пре свега сусрет источне и западне хришћанске браће, која су се сабрала овде да истражују Писма која сведоче о Спаситељу нашем Исусу Христу, вечно спајајућој Истини, Оваплоћеном Сину и Логосу Божијем, преносим вам благослов Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја уз изразе најсрдачније добродошлице.
У тајни Очовечења Бога Логоса које „представља најстарију проповед богонадахнутог Писма“, по речима светог Кирила Александријског, почива сва пуноћа Божанског Откривења. Долазак Христов је испуњење пророчанстава старозаветних Пророка и богонадахнутих писаца свештене историје изабраног народа која је, по речима светог апостола Павла, била „васпитач за Христа“ (Гал.3,24). Све у Христу добија свој смисао. Он је обећани Месија, Онај кога су „ишчекивали народи“ (Пост. 49,10) што потврђује глас Божји приликом крштења на Јордану „Ово је Син мој љубљени који је по мојој вољи“ (Мт.3,17).
О Логосу Божијем „који је постаде тело и настани се међу нама“ (Јн.1,14) сведоче нам Апостоли и Јеванђелисти који описују оно што су „видели и чули и што су рукама својим опипали“ (1.Јн.1,1). Апостоли искуство свог личног, непосредног, живог искуства преносе на странице Новога Завета „објављујући нам Живот вечни“ (1.Јн.1,2). Библија је увек у свести Цркве била књига о Христу, а не обичан религијски текст, већ сведочанство, документ, личног, динамичног односа Бога и Његовог народа, тј. Цркве коју Бог руководи на путу ка будућем Царству.
Организујући међународну научну конференцију из области савремене библијске теологије на тему „Христос свештених повести“ Православни богословски факултет у Београду је, још једанпут, постао центар научне сарадње и истраживања у чему ће увек имати благослов и подршку наше Свете Цркве.
Данашњи дан ће остати упамћен у историји српске теологије по још једном изузетно важном догађају. Под сводовима овог факултета данас ће свечано бити отворен први српски Библијски Институт. Тим поводом желео бих у име Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја да честитам свим прегаоцима који су уложили свој несебичан труд у његовом оснивању и да упутим посебне речи благодарности професору Новог Завета на универзитету у Берну Господину Улриху Луцу који је донео одлуку да своју ретко садржајну библиотеку остави у наслеђе новооснованом Институту.
Такође, желео бих овом приликом, да у име Његове Светости и у своје лично име, изразим најсрдачнију благодарност Епископу бачком г. Иринеју на доприносу српској новозаветној науци кроз свој дугогодишњи професорски рад, чега је резултат први српски Библијски институт. Епископ Иринеј је током свог рада дао немерив допринос развоју савремене српске теологије у целини образујући многе генерације младих теолога, међу којима су данас бројни архијереји, професори, научни радници, у духу светоотачког, предањског богословља дајући свему дубоки лични печат.
Благодарећи Вама драги Владико, молимо се Господу и Спаситељу нашем Исусу Христу, да благослови све учеснике овог научног скупа, и да им подари пуно успеха у раду.