Битка за спречавање чланства тзв. Kосова у Унеско jош ниjе готова
Oдлука да се предлог за приjем Kосова у Унеско упути Генералноj конференциjи те организациjе jе одлука великих и моћних држава коjом jе погажено и међународно право и правда, изjавио jе данас директор Kанцелариjе за Kосово и Mетохиjу Mарко Ђурић.
Ђурић jе у изjави Танјугу поручио да Србиjа неће одустати од дипломатске борбе.
"Биће у наредним данима настављена дипломатска борба, jер битка за спречавање чланства Kосова у Унеско, колико год била тешка, jош ниjе готова", подвукао jе Ђурић.
Директор Kанцелариjе за Kосово и Mетохиjу нагласио jе да се било каквим гласањем и подизањем руку не могу и неће прекраjати историjа, нити промењен идентитет и историjско сећање нашег народа.
"Kао резултат овог гласања наше царске лавре, наши манастири и све остале наше светиње на Kосову и Mетохиjи неће бити мање српске. A народ, наша жива светиња на KиM, заjедно са монаштвом и свештенством наше Српске православне цркве, наставиће да чува наше светиње, као што jе то учињено током свих векова до сада", закључио jе Ђурић.
Извршни савет Унеско препоручио jе, већином гласова, Генералноj конференциjи Унеска приjем Kосова у ту организациjу.
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је вечерас да Србија треба да настави своју борбу, јер постоје велике шансе да на Генералној конференцији Унеска у новембру буде одбијена препорука Извршног савета да самопроглашено Косово уђе у ту организацију.
Дачић је рекао да је резултат гласања у Извршном савету Унеска повољнији и бољи него што је Србија очекивала, те да је гласање показало да постоје огромне поделе у међународној заједници и Унеску.
"Ми не треба да реагујемо ирационално, већ треба да наставимо борбу јер су нам велике шансе да на Генералној конференцији ова препорука буде одбијена. Ништа још није готово", рекао је Дачић на ванредној конференцији за новинаре.
Говорећи о процедури, Дачић је рекао да се у Извршном савету одлуке доносе простом већином, не рачунајући оне који су уздржани и оне ван сале, док је за Генералну конференцију потребна двотрећинска већина.
"Једно је сигурно, од 58 чланица, 27 је гласало за препоруку, што значи да апсолутна већина у Извршном савету није за пријем Косова", рекао је Дачић, наводећи да је против гласало 14 земаља, а да су три биле ван сале.
Он је рекао да од 32 земље које су признале једнострано проглашену независност Косова пет није гласало за пријем Косова, већ су биле уздржане, међу којима су Јапан, Кореја, Малави и Египат, као и Папуа Нова Гвинеја.
"Не треба губити енергију на жалопојке, већ наставити борбу. Прича о Косову је вековна, и наставља се и после ове одлуке и седнице Извршног савета. Треба да наставимо мирно и рационално, без било каквих ирационалних потеза, свесни неправедног света, туђих интереса, али и не одустајући од својих интереса", рекао је Дачић.
Министар је рекао да дневни ред Генералне конференције још није утврђен, али се може очекивати да та тачка буде између 7. и 10. новембра, а да ће он на генералној конференцији говорити 4. новембра и да ће сигурно бити дебате.
Дачић је објаснио да на Генералној конференцији, поред држава које су се већ изјасниле на Извршном савету, треба да гласа још 135 земаља, од којих је 74 признало Косово, а 61 није.
Он је, наводећи да је цело државно руководство дало све од себе по том питању, рекао и да ће премијер Александар Вучић наставити разговоре са многим државницима широм света, међу којима су и УАЕ, који су гласали за пријем Косова, и да ће Србија тражити образложење зашто су тако гласали.
Упитан да ли је разочаран што су Македонија и Црна Гора гласале за, Дачић је рекао да јесмо, наравно, разочарани, али не и изненађени.
"Мислим да тиме, без обзира што ће свако наћи своје аргументе за, ово није само одлука о Косову, већ одлука која је дубоко противна српским нацоналним интересима", рекао је Дачић.
Он је рекао да су многе државе трпеле притиске да гласају за препоруку о чланству такозваног Косова, истичући да су највеће земље на свету подржале Србију, међу којима су Кина, Индија, Русија, Мексико, Бразил, Нигерија, Етиопија, Аргентина, као и Шпанија.
Напоменуо је и да на пример САД неће имати право гласа на Генералној конференцији, као и још неке земље.
Говорећи о току данашњег гласања, Дачић је рекао да је Немачка најпре образложила захтев за пријем Косова у Унеско, који је Велика Британија подржала, а да је Албанија затражила да нема дебате, што је добило подршку Велике Британија.
Русија је, додао је Дачић, потом затражила да се гласање и тачка о Косову одложи, што су подржале Куба и Индонезија, међутим, Велика Британија је после паузе и већања затражила да се о руском захтеву не разматра јер је процедурално закаснио.
"Није било расправе пре гласања, нису апсолутно желели да чују било какве аргументе који су били супротстављени том предлогу", рекао је Дачић и додао да је Извршни савет, исто као што је на противправни начин та тацка и дошла на дневни ред, без икакве дебате и усвојио препоруку.
Упитан зашто данас није био у Паризу, као косовски министар спољних послова Хашим Тачи, Дачић је рекао да Србија није члан Извршног савета, да јој није уручен позив да присуствује, као и да Србија тамо никога не би могла да убеди да промене одлуку, будући да су оне већ донете.
Дачић је рекао и да нико не може да каже какав би био резултат гласања на Генералној конференцији кад би она била данас, јер, приметио је, ситуација се мења из дана у дан.
Извршни савет Унеска већином гласова предложио је да такозвано Косово буде пријемљено у ту организацију, за предлог је гласало 27 чланова тог тела, против је било 14, колико је било и уздржаних.
О пријему самопроглашеног Косова у чланство Унеска расправљаће се на Генералној скупштини од 3. до 18. новембра, а одлука мора бити донета двотрећинском већином између 195 држава чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.
Упркос одлуци Извршног савета Унеска да препоручи захтев за чланство такозваног Косова Генералној конференцији те организације, амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић уверен је да шансе наше земље да спречи пријем нису мале.
“Резултати гласања на седници Извршног савета уверљиво су потврдили да се планском и интензивном дипломатском активношћу у коју се, као у овом случају, укључе сви државни и национални потенцијали, и у неповољним околностима могу постићи конкретни резултати”, рекао је Танасковић Танјугу.
До заседања Генералне конференције Унеска почетком новембра није остало много времена, тако да ће Србија, како каже, свакако наставити с аргументованим убеђивањем широког круга држава да из више јаких разлога није прихватљиво изјаснити се у прилог чланства такозваног Косова у овој специјализованој агенцији УН.
“Иако није препоручљиво гајити оптимизам без покрића, уверен сам да шансе Србије да спречи пријем Косова у Унеско нису мале”, истиче он.
Према његовим речима, не можемо бити задовољни чињеницом да је Извршни савет одлучио да препоручи захтев самопроглашеног Косова Генералној конференцији Унеска, али "све остало, од атмосфере и тока седнице, до резултата гласања и начина на који су поједине државе образложиле свој глас, охрабрујуће је у смислу потенцијалне продуктивности политичке поруке онога што се данас догодило у париском седишту Унеска".
На питање са којим земљама би Србија могла да разговара како би оне промениле свој став, Танасковић каже да, ако искључимо државе које су својим потписима на самом почетку подржале предлог Албаније да се тачка са захтевом Косова стави на дневни ред заседања Извршног савета, као и неке које и без питања истичу своју приврженост његовом чланству у Унеску, вреди разговарати са свима.
А, како каже, не треба заборавити да Генералну конференцију чини 195 држава.
Поучан је пример Папуе Нове Гвинеје која је, како објашњава, коспонзорисала предлог Албаније, а њен представник не само да се приликом гласања уздржао, већ је чак затражио да се име његове земље уклони са списка коспонзора.
До тога сигурно не би дошло да, како наводи, највишим званичницима ове далеке пацифичке земље није објашњено о чему се заправо ради. “Тужно је да то и даље није јасно неким нашим рођацима и најближим суседима”, закључио је Танасковић.
Извор: kim.gov.rs