Представљена књига "Сарајевске теме" академика Бранка Летића
У Дому Свете Текле у Старој православној цркви Светих арханђела Михаила и Гаврила на Башчаршији у Сарајеву 8. децембра 2015. године са почетком у 18 часова представљена је књига "Сарајевске теме" академика Бранка Летића.
Летић је изјавио новинарима пред почетак промоције да књигу није писао са намјером да то буду сарајевске теме, него да се она "склопила" од радова које је раније писао разним поводима - за разне научне скупове и прилике. Он је истакао да је дјело скуп неколицине радова који у дијахронији и од средњег вијека прате историју Сарајева, Срба и других интелектуалаца у Сарајеву. "Са овом књигом сам, од радова које сам имао, дао слику доприноса Срба култури БиХ у 19. вијеку и назвао сам то `градинарима 19. вијека`, а онда и допринос свих интелектуалаца у 20. вијеку, прије свега мојих професора на факултету", рекао је Летић.
Према његовим ријечима, трећи дио је у знаку одреднице коју су дали путиописци о Сарајеву, а који су га називали и "цвијетом градова" и "огњиштем ратова". "У овом трећем дијелу је, уствари, осврт на литературу која говори о посљедњем рату у Сарајеву", навео је Летић изразивши задовољство што је промоција одржана у храму који је свједок српске историје у Сарајеву.
Професор на Филозофском факултету у Источном Сарајеву Саша Кнежевић рекао је да се књига "Сарајевске теме" вратила тамо одакле је дошла. "Ријеч је о научној студији која сублимира дугогодишњи истраживачки рад професора Летића гдје су на једном мјесту сакупљени радови који се на различите начине баве Сарајевом, људима који су обиљежили културни живот у овом граду, онима који су радили као његове колеге професори на факултетима у Сарајеву и онима који су на било који начин обиљежили читаву епоху развоја културе у овом граду", истакао је Кнежевић. Према његовом мишљењу, када би овакви догађаји били чешће организовани у Сарајеву полако би се, на извјестан начин, враћао дух који су Срби давали овом граду.
Наглашавајући да је Стара црква увијек била мјесто окљупљања, он је изразио наду да је вечерашња промоција одличан почетак који би требало да послужи као нека врста саборовања, не само сарајевских Срба, него и оних које интересује историја и култура која је интегрални дио овог града. "Овог града без Срба не би било, а без Срба га никад неће ни бити", поручио је Кнежевић.
Парох сарајевски Вања Јовановић рекао је да се у оквиру живота Црквене општине увијек труде да организују овакве догађаје као што је вечерашња промоција књиге, која је веома битна поготово Сарајлијама. Промоцији књиге присуствовао је велики број медија као и гостију. Након промоције, дружење је настављано уз послужење које је припремила ЦО Сарајево.
Извор: Митрополија дабробосанска