Ивандан у Епархији бачкој
Празник Рођења Светог Јована Претече је литургијски прослављен у Епархији бачкој, у четвртак 7. јула 2016. године. Ивандан је престони празник капеле на Успенском гробљу у Новом Саду, као и храмова у Деспотову, Бачкој Паланци, Гложану, Сомбору и другим местима ове Епархије.
Нови Сад - Мештани новосадског насеља Детелинара прославили су 7. јула 2016. године своју храмовну славу Рођење Светог Јована Пророка Претече и Крститеља Господњег - Ивандан. Бденије уочи празника служио је протојереј-ставрофор Миливој Мијатов, архијерејски намесник новосадски први, уз саслужење протоjeреја Стојана Билића, настојатеља Саборног храма у Новом Саду, и презвитера Ђорђа Стојисављевића, војног свештеника. Након одслуженог празничног бденија протојереј-ставрофор Миливој Мијатов честитао је сабранима навечерје празника и изразио задовољство поводом тока радова на изградњи храма, за који су задужени свештеници Милош Стојановић и Синиша Панић, као и надање да ће у наредном периоду храм наставити да узраста са својим верним народом.
Празничном Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Миливој Мијатов, уз саслужење протојерејâ Владана Симића, Милована Миодраговића, Стојана Билића, Милана Малинића и Жељка Тешића, презвитерâ Велимира Врућинића, Леa Малешевићa, Александра Игњатова, протођакона Горана Ботошког и парохâ домаћина. Надахнутом беседом, прота Миливој поучио је честити народ Божји о значају самог празника, који је према његовим речима „тесно везан за наше спасење и искупитељски подвиг који је Господ Исус Христос савршио и спасао човека од робовања греху и смрти.“ Напослетку је протојереј Синиша Панић захвалио проти, браћи свештеницима и благоверном народу што су се одазвали позиву и што су својим присуством увеличали ову духовну радост.
Истог дана, у 19 часова, вечерње богослужење је служио протојереј-ставрофор Миливој Мијатов, уз саслужење протојереја-ставрофора Ђорђа Ђурђева, протојерејâ Славка Ћирина, Милоша Јевросимова, Предрага Толимира и Милана Малинића, протонамесникâ Бранислава Мркића, Алексеја Блануше, Миодрага Андрића и ђакона Вељка Васиљева. После тропара извршен је чин благосиљања славског колача и кољива, које су у славу Божју, а у част Светог Јована, највећег човека у роду људском према речима авве Јустина Ћелијског, припремили кумови славе Томислав и Јелена Мијат. Кумство за следећу годину преузели су Милан и Десанка Димић.
Нови Сад - На Успенском гробљу у Новом Саду, у капели Рођења Светог Јована Претече и Крститеља, свечано је прослављен престони празник. Празнична радост је започела свечаним бденијем које је, у навечерје Ивандана, служио протонамесник Драгољуб Клисарић, настојатељ Светојовановске капеле и парох при Светоуспенском храму у Новом Саду. На сам дан празника Рођења Светога Јована Претече и Крститеља, свету Литургију су служили протојереј-ставрофор Ранко Гуњић и протонамесник Драгољуб Клисарић. Додатну радост чинила су деца која су са својим благочестивим родитељима испунила капелу и простор испред ње. Већина присутних се причестила. После заамвоне молитве, обављено је благосиљањe славског колача и кољива, које су припремили кумови Драган и Александра Васић, са својом породицом. Кумовима и сабраном народу, пригодном беседом, обратио се протојереј- ставрофор Ранко. Отац Драгољуб, настојатељ Успенске капеле, захвалио је оцу Ранку на предвођењу Евхаријстијским сабрањем и љубави исказаној на празничном слављу. Такође се захвалио свим верницима капеле који се труде да улепшају све духовне и материјалне аспекте у животу ове Свете заједнице. Посебно је упутио речи захвалности кумовима на њиховој љубави и труду које су исказали припремивши трпезу љубави за све присутне, као и дар за Светојовановску капелу.
Сомбор - Свечано празновање славе Мале цркве у Сомбору, празникa Рођења Светога Јована Претече, почело је вечерњим богослужењем, у среду, 6. јула 2016. године. Славље је настављено сутрадан, на Ивандан, светом Литургијом којом је началствовао презвитер Синиша Тривић, парох апатински уз саслужење протопрезвитера-ставрофора Славка Обрадова, протопрезвитера Срђана Перића, презвитера Срђана Нешића и ђакона Дејана Новаковића. На служби је појао црквени хор Свети цар Константин и царица Јелена. Честитајући свима храмовну славу, свештеници су пожелели да и следећих година верни народ узима учешће у празновању храмовне славе, достојно и радосно прослављајући Рођење Светог Јована Претече. Кум овогодишње славе био је Сретен Бојагић са женом Весном и кћерима Јованом и Биљаном, који је Светојовановском храму приложио позлаћено Свето Јеванђење.
Гложан - Православни храм у Гложану помиње се у списима још у XVIII веку. Црква је посвећена празнику Рођења Светог Јована Крститеља и задужбина је породице Дунђерски из тадашњег Чеба, а данашњег Челарева. Храм је саграђен 1839. године, поводом венчања једне од задужбинаревих кћери. Једном приликом, светињу је посетио и Краљ Александар I Карађорђевић. Унутрашњост храма је скромно урађена, а иконописи немају већу уметничку вредност. Крајем XIX века у Гложану се помиње и црквена школа. Овогодишња прослава празника Ивандана почела је свечаним бденијем, које је у навечерје празника служио презвитер Марко Бубуљ, надлежни парох. На сам дан празника Рођења Светог Јована Претече, светом Литургијом је началствовао протонамесник Миладин Бокорац, архијерејски намесник жабаљски, уз саслужење презвитера Марка Бубуља. После трократног опхода око храма, извршено је благосиљање славског кољива и колача, које су припремили овогодишњи кумови Петар и Милосава Дробац из Челарева, а кумства за следећу годину прихватиле су се Милка Дрљача и Милка Штрбац из Челарева. По завршетку Литургије, кумови и парохијани су припремили трпезу љубави за све присутне.
Бачка Паланка - У Бачкој Паланци је свечано прослављен престони празник храма, који је прошле године обележио свечани јубилеј ‒ двеста година од завршетка изградње. Градња храма је почела 1785. године, након што је стари храм срушен, зато што се налазио на обали рукавца реке Дунав, а и због честих поплава је био трајно оштећен. Уговор о изградњи храма је склопљен 1783. године са зидарским мајстором Јозефом Циглером из Черевића. Прилози за изградњу храма су се кретали од једне до пет стотина форинти. Према тада важећим прописима, прилог су могли дати само они који нису имали пореска дуговања према Хабзбуршкој монархији. Септембра 1784. године за изградњу храма је скупљено више од две хиљаде форинти. Рок од четири године за завршетак цркве, вишеструко је премашен и градња се протегла све до 1801. године, када су завршени груби грађевински радови. Први од проблема се јавио када је преминуо зидарски мајстор Циглер 1787. године, због чега је даља градња поверена Ернесту Харлеу, такође из Черевића. Од 1801. до 1815. године уследила је израда иконостаса и осликавање зидова. Часна трпеза је купљена у Будимпешти и постављена 1815. године, чиме је градња цркве окончана. Иконостас храма је осликао Георгије Јездимировић, док је резбарију иконостаса урадио каменички дрворезбар Марко Вујатовић. Над солејом у првом травеју, налази се Јездимировићева представа Саваот у слави. Витражи храма су дело мајстора из Будимпеште и израђени су 1914. године. Са спољње стране, изнад северних врата, налази се мозаична икона Светога Саве, урађена у Венецији 1974. године. Задужбинари храма су Стеван и Јудита Милановић, који су Цркви даривали зграду парохијског дома и тридесет јутара земље. Њима се годишњи помен чини на празник Преображења Господњег. Уочи празника Рођења Светог Јована Претече, у порти храма је одржана ђачка радионица ученика Православног катихизиса бачкопаланачких основних школа у плетењу иванданских венаца. Изабрани су најбоље исплетени венци. Празнично вечерње су служили протопрезвитер Александар Лазић и презвитер Миладин Бокорац, а на дан славе светом Литургијом је началствовао протонамесник Бране Миловац, архијерејски намесник бачкопаланачки. У продужетку свете Литургије, извршен је трократни опход око храма и одржан помен ктиторима, приложницима, свештенослужитељима и парохијанима на западним вратима храма. Вечерње богослужење у оквиру кога је пререзан славски колач и освећено славско кољиво, служио је протопрезвитера Стојан Билић, уз саслужење свештенства. Духовној радости је допринео црквени хор Свети Јован Крститељ, који је својим извођењем узвишених литургијских песама на светој Литургији, а затим и вечерњем богослужењу, учинио празнична богослужења свечанијим. Хором је дириговала Снежана Жујић. Кумови храмовне славе ове године су били породице Петровић, Младеновић и Нинковић из Бачке Паланке, а за следећу годину за кумовање се јавио господин Миле Ракин са својом породицом.
Деспотово – Поводом храмовне славе празника Рођења Пророка, Претече и Крститеља Господњег Јована, деца која похађају верску наставу, заједно са КУД-ом „Логовац” исплели су венац од иванданског цвећа за свети храм. Празнично бденије је служио архијерејски намесник оџачки протопрезвитер Бранко Вујиновић, а саслуживали су протонамесници Радивој Веселиновић, парох ратковачки, Дојчин Стојановић, парох сиришки и Мирослав Тронколовић, парох обровачки. Свету Литургију служио је протопрезвитер-ставрофор Живица Нецин, парох у пензији, а саслуживао је месни парох. Вечерњим богослужењем је началствовао протонамесник Горан Артуков, парох плавански а саслуживали су свештеници из околних места. Овогодишњи кумови Миливој и Виолета Апић приложили су на дар храму дарохранилницу.
Извор: Епархија бачка