Протођакон Љубомир Ранковић, "Крсна слава"
По благослову Епископа шабачког Лаврентија и уз свесрдну помоћ Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама, књига "Крсна слава" коју је приредио протођакон Љубомир Ранковић, угледала је светло дана и била је једна од најтраженијих књига на 61. Међународном сајму књига у Београду.
Ова књига је представљена у четвртак 1. децембра 2016. у крипти храма Светог Марка у Београду , што је био јединствен духовни догађај у престоном граду.
Пре само неколико месеци у овој крипти је представљена и драма "Монах Тадија" коју је сачинио протођакон Љубомир Ранковић и за коју је Патријарх Српски Иринеј дао благослов да се по њој сними филм и серијал од десет епизода, па ће Свети Владика Николај Охридски и Жички својом речју поново бити међу својим народом.
Све што су архимандрит и игуман манастира Велика Ремета Стефан и протођакон Љубомир Ранковић изговорили о крсној слави, било је као што то и јесте сама слава сваког српског дома: најлепши и највеличанственији догађај у животу једног народа, јер код Крсне славе народ стоји и постојава окупљен око славског колача, хлеба и вине и поје славски тропар своме светитељу.
Нема нигде у свету да један народ стоји пред Богом окупљен око крсне славе, као што је то .Богом дано нашем народу, истакао је уважени архимандрит. Крсна слава је уврштена у ред светске културне баштинеУНЕСКА.
Занимање протођакона Љубомира Ранковића за крсну славу датира још од времена писања његове докторске дисертације и, ево, траје непрестано.
Двогодишња припрема ове књиге изнедрила је украс свеукупне издавачке делатности "Гласа Цркве" и она је, како каже протођакон Љубомир Ранковић, "златна кугла катедрале и торња" ове издавачке куће, која је у години 2016, када се обележава 135 година од рођења, 60 година од упокојења и 25 година од преноса мошти Светог владике Николаја Велимировића , у Епархији шабачкој верницима, од најстаријих до најмлађих, поделила бесплатно дела "Мисионарска писма" и "Вера светих" овог српског и православног светитеља, епископа и духовника.
"Вера светих" је штампана у 105.000 примерака, а не зна се броја примерака штампаних на страним језицима.
Синоћ је "Веру светих" понео свако у свој дом, уз књигу "Крсна слава" која се могла набавити по веома ниској цени, па је можемо сматрати даром домаћина протођакона Љубомира Ранковића, али и свештеника Сретена Младеновића који са братсвом и старешином храма протом Трајаном Којићем са радошћу и великим успехом организује праве духовне свечаности -трибине у крипти Светог Марка.
"Ова књига је настала из потребе да се културолошка и фолклорна димензија крсне славе, која је до сада обрађивана некомпетентно и једнострано, оптерећена некритички бројним етнолошким предрасудама и стереотипима, допуни и осмисли хришћанском доктрином.
Наиме, ниједан верски нити друштвени феномен није толико дубоко укорењен у биће и свест, традицију и памћење српског народа као крсна слава. Зато је неопходно да буде исправно схваћена да би била хришћански прослављена као стварни хришћански православни богослужбени догађај.
Крсна слава или крсно име је светковина са вишеструким знамењем и значењем. Обухвата у себе многе теолошке, културолошке, историјске и есхатолошке компоненте … " читамо на почетним странама књиге.
У првом поглављу књиге која је славословље Богу, под насловом Крсна слава обрађене су следеће теме:
Слава нас је одржала; Крсна слава - Литургија домаће цркве; Крсна слава код Срба; Теорије о настанку и трајању крсне славе; Богослужбени и митолошки елементи у прослављању крсне славе; Подизање славе у дому свечара; Крсна слава као трпеза љубави; Просветитељска мисија крсне славе.
У другом поглављу које носи наслов Верски обичаји на једном месту је сажет одговор на преко две стотине питања, па тако читамо следеће теме:
Крсна слава; Божићни празници и обичаји; Обичаји за Васкрс; Верски празници; Храм; Хришћански дом; Савети и упутства; Крштење; Венчање; Култ мртвих; Народне здравице; Крсна слава у народној поезији.
У књизи су побројане све славе, уз славски тропар за сваку славу.
Протођакон Љумобир Ранковић је подсетио на неизмерно важну улогу српске мајке која је очувала славу у свим временима; и у време када су иконе склањане, гажене у безбожном режиму, српске мајке су иконе сузама умивале, палиле кандила пред њима и децу учила православној вери. И зато, и у овом времену мора се чувати светиња крсне славе, јер је најбоља школа наше вере и најубедљивија веронаука.
Кроз целу нашу прошлост крсна слава је имала просветитељску улогу и била је једини катихизис у верском животу нашег народа, па данас, гледајући из дуге праксе службе Господу у нашој Светој Цркви, протођакон Љубомир Ракић уноси још једно светло и нама укрепљење казавши, да и поред свих страдања српског рода, Бог је подарио да имамо највеличанственији храм посвећен утемељивачу наше Цркве и државе, првом српском архиепископу Сави и да не треба да клонемо духом.
Представљање књиге "Крсна слава" у крипти цркве Светог Марка учинио је још величанственијим млади гуслар Марко Шћепановић.
Ово значајно предавање може се слушати на радију Архиепископије београдско-карловачке, радију Слово љубве.
З.Зец