Помоћ Српске Цркве и Војске Србије хришћанима у Либану
Владика славонски Јован уручио помоћ Српске Православне Цркве и Војске Србије православним хришћанима у Либану
Са благословом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и Патријарха антиохијског и свег Истока г. Јована, Епископ пакрачко-славонскиг. Јован служио је 11. новембра 2017. године свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Маманта код села Дер Мимес у јужном Либану и уручио манастиру и православним хришћанима тог места помоћ коју је Свети Синод определио за ту намену из Фонда Патријарх Павле.
Српска Православна Црква са саосећањем прати вишевековно страдање хришћана Блиског истока, чија трагедија се актуелизовала ратовима у Ираку и Сирији у последњих петнаест година, а посебно се моли за Митрополита Алепа г. Павла, брата Патријарха антиохијског г. Јована, који је отет пре неколико година а о коме нема никаквих вести. Тим поводом недавно се Светом Синоду обратио Генералштаб Војске Србије, пошто се у саставу мисије УН на југу Либана (UNIFIL) од пре неку годину налази и велики српски контигент, који је смештен у околини хришћанских насеља Маржаајун и Дер Мимес, главнином у бази Дрина.
Током свог већ вишегодишњег служења у Либану припадници Војске Србије су се спријатељили с народом Либана, а посебно су се упознали са животом древне православне Архиепископије тирске, насталој на делу Свете земље по којој је Христос ходио, како то сведоче Јеванђеља. Данас ова Архиепископија има петнаест парохија и некада женски манастир Светог Маманта код Дер Мимеса, у коме данас нема никога, и о њему се стара свештеник из истоименог села. Архиепископија тирска била је жртва израелско-арапских ратова, тако да има огроман број расељених како унутар Либана, тако и широм света, нарочито у Јужној Америци, а на њеној територији је и велики број избеглица из ратом захваћене Сирије.
Имајући све ово у виду, Војска Србије је иницирала, а Српска Православна Црква прихватила, да се страдалним православним хришћанима упути помоћ, тако да је Епископ пакрачко-славонски упућен у Либан са одређеним средствима које је Свети Синод издвојио из Фонда Патријарх Павле а која су намењена како за помоћ манастиру, који је оштећен у Другом либанском рату 2006. године, тако и парохијској цркви у селу Дер Мимес.
У манастиру је 11. новембра 2017. године владика Јован служио двету Литургију уз саслуживање месног пароха оца Салима и оца Јована који је био изасланик Архиепископа тирског г. Илије. У присуству многобројног народа, официра и војника српског контигента и UNIFIL-а, као и либанских званичника, служено је на српском, словенском, арапском, енглеском и грчком језику.
Након Литургије, на којој се причестио велики број присутних, откривена је спомен-плоча у манастиру посвећена заједничкој акцији Српске Православне Цркве и Војске Србије. Уприличена је свечаност, за којом је следио ручак у манастиру. По ручку, званичници су посетили парохијску цркву у селу Дер Мимес где су истоветну спомен-плочу открили владика Јован и актуелни командант српског контигента потпуковник Душан Мрдак, који је са својим сарадницима кључно допринео да се ова мисија изврши.
У недељу, 12. новембра 2017. године, Епископ пакрачко-славонски г. Јован је поново служио у манастиру Светог Маманта, овај пут углавном на српском, пошто су храм испунили припадници српског контигента који су већим делом узели удела у причешћу Телом и Крвљу Христовом. Након Литургије, владика Јован је био на ручку са српским официрима и војницима у бази Дрина, где се и задржао у разговору и пренео им благослове Његове Светости Патријаха српског г. иринеја и чланова Светог Архијерејског Синода.
Током посете UNIFIL-у, владика Јован се срео са шпанским бригадним генералом Венансиом Агуадо де Дијегом (Venancio Aguado de Diego), пошто се већина српског контигента налази под шпанском командом. С њим је Владика разменио посебно мисли о Косову и Метохији, пошто је генерал такође служио у KFOR-у.
Такође, владика Јован је посетио и команданта италијанског сектора бригадног генерала Сгангу (Rodolfo Sganga), под чијом командом се налази мањи део српског контигента. Овде је владика Јован дочекан с посебном почашћу, пошто основу италијанског контигента чини падобранска бригада Фолгоре коју је 2004. године Свети Синод одликовао орденом Светог Саве због заштите Пећке Патријаршије и Дечана током Мартовског погрома те године. Министар одбране Србије недавно је тим поводом одликовао тадашњег команданта бригаде Фолгоре генерала Марка Бертолинија (Marco Bertolini).
Како од ове двојице команданата, тако и од других званичника а посебно од Либанаца и православног народа Либана дар Српске Православне Цркве и иницијатива Војске Србије високо су оцењени и срдачно прихваћени. Нарочито се овој посети обрадовао Архиепископ Тира и Сидона г. Илија, с којим се владика Јован срео у Маржаајуну увече у недељу, 12. новембра 2017. године. Он због обавеза око хиротоније нових епископа Антиохијске Патријаршије није могао да саслужује у манастиру Светог Маманта, али је детаљно описао живот хришћана на југу Либана и с великим усрђем разменио с владиком Јованом мисли о животу пуноће Православне Цркве.
Током свог боравка у Либану, владика Јован је посетио и Оријенталну библиотеку (Bibliothèque Orientale) са Универзитета Светог Јосифа (Université Saint-Joseph de Beyrout) у Бејруту, која поседује највећу збирку хришћанских рукописа на арапском језику на свету. Са овом институцијом Библиотека Епископије пакрачко-славонске развила је размену и плодну сарадњу која ће се тек развијати, о чему је владика Јован разговарао с директорком Оријенталне библиотеке гђом Мишлен Сен-Мари Битар (Micheline Sainte-Marie Bittar).