Завршени радови на најстаријем храму на свету
Најстарији храм на свету Гобеклитепе у турској Санлиурфи, који се налази и на привременој листи Унеска, спреман је, након завршетка радова на кровној конструкцији, примити више туриста, јавља Anadolu Agency (AA). Храм је изграђен на брду у југоисточној Турској. Куће су округле мегалитне грађевине, чији су зидови грађени од необрађеног камена. Археолози универзитета из Чикага и Истанбула открили су Гобеклитепе шездесетих година прошлог века. Ископавања се изводе више од пет деценија. Неколико међународних институција и организација прогласило је овај храм најстаријим на свету, а пре шест година је уврштен на Привремену листу светске баштине Унеска.
Гобеклитепе је завршио и последњу припрему за уврштавање на Листу светске баштине. У том смислу, завршена је и кровна конструкција од челика површине 4.000 метара квадратних. Ови радови су изведени у циљу што боље и вишегодишње сигурности овог храма. Због ових радова, Гобеклитепе је прошле године привремено затворен за посете. Сада је поново отворен, а туристи могу сигурно обилазити археолошко налазиште.
Начелник Халилиyе Февзи Демиркол изјавио је за АА да Гобеклитепе дочекује туристе у новом руху. Рекао је да су као општина урадили неколико ствари у циљу што бољег представљања овог историјског блага. Сматра да ће нови изглед храма привући и већи број туриста. Демиркол је рекао да овде није ријеч о стандардном крову него радовима који су коштали 6,5 милиона евра. Према његовим речима, ради се о храму који је око 7.500 година старији од египатских пирамида и британског Стонехеџа.
Директор локалног туристичког уреда Муслум Цобан поручио је да ће отварање храма довести до интензивнијих посета како домаћих тако и страних туриста.
Очекује да ће Гобеклитепе ове године посетити око милион туриста. У заједничком раду истраживача Немачког археолошког института и музеја Санлиурфе 1995. године утврђено је да су плоче пронађене на овом локалитету настале много раније него што се мислило. Пронађено је неколико прстенова камења који су поређани без некаквог реда. Највиши од ових камених блокова износио је од три до шест метара, тежине од 40 до 60 тона, док је његова површина декорисана рељефима који показују вепрове, шкорпије, лавове, змије, лисице... Сви каменови клесани су у облику слова Т.
Ископавањем је утврђено да је овај објекат грађен вековима и да су прстенови камења више пута закопавани да би изнад њих били подизани други. Ипак, око 8200. године пре наше ере становништво овог краја је потпуно напустило овај локалитет. Међу нађеним предметима се налази и скулптура човека дужине 65 центиметара за коју се претпоставља да је настала пре око 12 хиљада година. Истраживач Немачког археолошког института (ДАИ) Клаус Шмит сматра да је група сакупљача хране изградила велики храм, као и да је то доказ да је организована религија могла настати пре пољопривреде и других видова цивилизације.
Извор: Halil Fidan - Anadolu Agency, Епархија зворничко-тузланска