Храмовна слава манастира на Пелевом Бријегу
Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је 25. маја 2'019. године са Високопреосвећеним Архиепископом михаловско-кошицким Православне Цркве Словачке и Чешке г. Георгијем и свештенством свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николе на Пелевом Бријегу код Подгорице, поводом храмовне славе те светиње, празника Преноса моштију Светог Николаја који се прославља 22. маја.
У литургијској бесједи митрополит Амфилохије је казао да смо сви призвани да пијемо од воде бесмртности којом се побеђује смрт и пролазност и да је Дух Свети онај који освећује све воде и кроз воде и преко воде у Тајни светога крштења, преображава и просвећује нас и све земаљске народе. Владика је казао да се том водом вечнога и неполазнога живота напојио и Свети отац Николај коме је посвећен манастирски свети храм, као и сви свети који су Богу угодили кроз векове.
Подсетио је да су се кроз сву историју до данас милиони људи сабирали и сабирају са свих крајева земаљских око Христа Бога нашега као у Његово време, и у додиру са Њим, кроз молитву служећи Му, безбројни су добили и добијају исцељење душе и тела.
Високопреосвећени је казао да се данас Црква Божја – Црква Христова, једна света саборна апостолска Црква коју и ми исповедамо, раширила по читавом свету и да нема места на земаљском шару где се на свим земаљским језицима не поје света служба Божја.
Истакао је да данас на Пелевом Бријегу нису сабрани само Братоножићи и људи из Црне Горе, већ и Архиепископ михаловско-кошицки г. Георгије који је донео благослов Свете браће Ћирила и Методија и благослов свештеномученика Станислава који је заједно са песедсет свештеника бачен у јаму у Јадовно 1941. године, и нагласио да ће ових дана бити његово прослављање у Кошицама у Словачкој.
По његовим речима о саборности и везаности у Цркви Божјој свих земаљских народа кроз векове, па и у наше време и на том месту, али и шире од њега, сведочи и присуство Теофила из Колумбије, сестара монахиња из Русије, браће Кинеза који у Црној Гори граде ауто-пут.
Говорећи о Светом Николају Митрополит је казао да се око његових светих моштију, које се чувају у Барију, сабирају не само Италијани, него сви хришћани, као и они који обнављају овај свети храм и ову свету обитељ, која је подигнута још у време Ђурђа Бранковића:
-Запустјела је била ова света обитељ и хвала Богу да се она поново обнавља благодарећи труду вашем, али нарочито жртви наше сестре Евлалије која је уградила своју младост и свој живот у ову светињу.
Митрополит Амфилохије је изразио наду да ће сви помоћи обнови светиње и да ће се доњи део конака, који је у време краља Николе био намењен за школу, а у којој сад нажалост нема деце, присајединити, вратити, манастирском конаку, истичући да су се тим поводом више пута обраћали Министарству просвете Црне Горе. Подсетио је да су све школе у време краља Николе биле осниване у манастирима, па тако и школа у Братоножићима.
Високопреосвећени Владика је нагласио да сви треба да се просвете светлошћу истине Божје, јер као што је Господ говорио Јеврејима свога времена, истински слободан човек је само онај који је слободан од греха, неверја, маловерја, сујевера, лажне вере:
-И то Господ поручује данас свима нама, па и онима који су у Министарству просвјете, ако се ослободе од лажних учења и наука, ако отворе своје срце за истину Божију, вјечну и непрелазну, и за ову воду која отиче у живот вјечни, онда ће бити добро и за њих и за све наше школе.
Помолио се да Господ и њих и све друге који чезну за истином, уразуми и просветли, а једна је истина, вечна и непролазна, једна је вода живота којом се напајају сви они који су жедни Божије правде, истине љубави.
-Нека је благословен овај свети празник и нека би Бог дао да се и ми обновимо том истином и Божијом љубављу и да васкрсне овај свети манастир који је кроз вјекове био мјесто гдје су се сабирали људи и напајали воде живота, истине. У ову светињу су уграђене кости ваших предака, крштене и миропомазане мошти, које су биле освећене и просвећене том вјечном истином и које су се напајале водом живота, и даље се напајају у вјечном Божијем царству Оца и Сина и Духа Светога, Бога нашега“, поручио је на крају своје архипастирске бесједе Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.
После Литургије обављен је опход око цркве а затим је благосиљан славски колач принет у част и спомен Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског чијом прославом Братоножићи настављају традицију својих предака сабирања на том месту. Митрополит је честитајући славу још једном благословио Братоножиће наглашавајући да је светиња кроз векове сабирала све људе и земаљске народе и да ће тако бити и даље.
Високопреосвећени Владика је одслужио је помен проти Пеју Станојеву Балевићу, братоножићком војводи из 17. века, и свим упокојеним православним хришћанима.
Црквено-народни сабор на Пелевом Бријегу настављен је пригодним културно-уметничким програмом у којем су учествовали чланови удружења „Горска вила“ и гуслари Стеван Вујачић и отац Раде Радовић. Славску трпезу су припремили овогодишњи домаћини славе Милан Перовић и братство Перовић.
Извор: Митрополија црногорско-приморска