Освећена Зуботехничка школа у Београду
На Савиндан 2020. г одине чин освећења Зуботехничке школе у Београду обавио је Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског, уз саслужење јереја Срећка Богићевића и Јована Лучића, као и ђакона Младена Ковачевића.
Преосвећени Владика Стефан је пренео благослов Његове Светости и поручио првенствено ученицима да кандило пред иконом Светог Саве увек буде упаљено у школи и да му се обраћају молитвом, као што и у њиховим домовима треба да гори кандило вере.
Чину освећења једне од најстаријих београдских школа коју данас похађа 750 ученика, поред директора г. Томислава Алавање, који је поздравио професоре и ученике, присуствовали су представници Савета родитеља и Школског одбора, представници Општине Звездара, родитељи и многобројни сарадници и пријатељи школе.
Просвећени Владика је благословио и преломио славски колач.
У спомен на дан освећења школе епископу Стефану је на дар директор школе поклонио жезал, симбол архијерејске власти. Светосавске грамате добили су сатрудници школе, професори, доктори, док су чланови Савета родитеља и Школског одбора, као и Општине Звездара, добили захвалнице.
У славу првог српског архиепископа Светог Саве, утемељивача Српске Цркве и државе, приређена је изузетна Светосавска академија, коју је припремила са ученицима проф. српског језика и књижевности гђа Ана Ристовић Чар. Хором је руководила гђица Сара Милановић, која је иначе активна у руској Светотројичној цркви на Ташмајдану. У данашњем прослављању Светог Саве, учешће су узели и вероучитељи Синиша Хорват и Александар Лукић.
Историјат школе
У времену после Другог светског рата у школском систему Југославије дошло је до потребе за систематским и организованим школовањем зубних техничара. Одлуком Министарства народног здравља НРС, 11. августа 1947. године основана је Школа за зубне техничаре у Београду.
На конституисању школе, изради наставних планова и програма, уџбеника и првих наставних средстава радили су најбољи дентисти и зубни лекари Србије као њени први наставници. Ради повезивања теоријске и практичне наставе, 1957. године у саставу школе као наставна база почиње са радом стоматолошка амбуланта у којој, заједно са својим наставницима протетске радове за пацијента обављају и уценици. На значају добијају и општеобразовни предмети за које се опремају кабинети, оснива се и библиотека са читаоницом и израђује модикум с циљем да се настава осавремени.
Ради се и на стручном усавршавању наставничког кадра, па се успоставља сарадња са Стоматолошким факултетом у Београду и Заводом за стручно образовање СРС. На И савезном конгресу зубарских радника наставници Школе: Лазар Ивановић, Никола Мрковачки и Милић Ђорђевић учествују као предавачи.
На предлог Школе, 1964. године оснива се Заједница зуботехничких школа Југославије у Београду, која ради на усаглашавању наставних планова и програма струке на нивоу читаве земље. 1966. године сусрети зуботехничких школа из Загреба, Љубљане, Скопља, Сарајева, Београда прерастају у Мајске смотре, манифестацију која постаје традиционално такмичење ученика ових школа.
Школа за зубне техничаре је школске 1947/48. године уписала је једно одељење зубних техничара, а школска зграда се налазила на Обилићевом венцу бр. 36. Због великог интересовања за ово занимање повећао се број ученика, па се школа због неадекватног простора преселила у новоизграђене бараке у Крушедолској улици бр. 8, а затим у Тимочку бр. 14. Од 1963. године школа је наставила са радом у новоизграђеној згради у Фабрисовој улици бр. 10, када је свакии разред имао по 3 одељења зубних техничара.
Реформа школства условила је прелазак на Заједничке основе усмереног образовања, па је Медицинска школа за зубне техничаре интегрисана у Образовно-васпитни центар здравствене струке «Београд», касније Медицинску школу «Београд».
Одлуком Владе Републике Србије, 25. маја 1995. године основана је Зуботехничка школа са седиштем у Фабрисовој улици бр. 10. Школа има 2 образовна профила: зубни техничар и стоматолошка сестра-техничар у области – здравство и социјална заштита.