Конак кнегиње Љубице: представљена књига Археолошко наслеђе Младеновца од раног средњег века до раног модерног доба
Публикација „Археолошко наслеђе Младеновца од раног средњег века до раног модерног доба“ аутора г. Велибора Катића, вишег кустоса Музеја града Београда и др Немање Марковића, научног сарадника Археолошког института Београд, резултат сарадње Градске општине Младеновац и Музеја града Београда, представљена је 19. јуна 2020. године под сводовима Конака кнегиње Љубице. Издавач књиге је Општина Младеновац, а подршку за штампу дало је Министарство културе и информисања Републике Србије.
Публикација је један од подухвата у оквиру десетогодишњег пројекта „Космај и окружење у доба деспота Стефана“ који се реализује у периоду између два јубилеја, од 2017. када је обележено 600 година манастира Павловац, до 2027, када ће бити обележено 600 година од смрти деспота Стефана.
Током рада на пројекту, остварена је изузетна сарадња са Српском Православном Црквом, Министарством за културу и информисање Републике Србије, Министарством правде - Управом за сарадњу са Црквама и верским заједницама као и стручни установама за очување културне баштине и нематеријалног наслеђа, за очување историјске грађе.
На представљању књиге говорили су. директорка Музеја града Београда, гђа Јелена Медаковић, члан Већа Општине Младеновац г. Зоран Јоцић; аутори и рецензенти књиге: др Весна Бикић, научни сарадник Археолошког института у Београду; ванредни професор Философског факултета у Београду, др Перица Шпехар и др Владета Петровић, научни сарадник Историјског института у Београду.
Публикације „Археолошко наслеђе Младеновца од раног средњег века до раног модерног доба“ и „600 година манастира Павловац“ нашле су своје место и у Патријаршијској библиотеци захваљујући Општини Младеновац која је даровала по примерак ових значајних публикација.
У фокусу истраживача у претходних пола века углавном су били локалитети везани за почетке српске државе, а Шумадији није посвећена пажња, те је књига о археолошком наслеђу Младеновца уникатна. Младеновац се налазе на месту укрштања путева Београда, Подунавља, ка Крагујевцу, долини Мораве, ка Нишу и сви проласци бројних народа кроз историју, на овим локалитетима оставили су одређене материјалне трагове.
Публикација је и путоказ, подстрек и позив истраживачима да се историјско благо истражи и презентује домаћој и светској јавности као део културне баштине.
Присуствовању књиге присуствовао је главни и одговорни уредник Информативне службе Српске Православне Цркве, протођакон Радомир Ракић, гђа Нада Зец, начелник сектора за туризам у Секретаријату за привреду града Београда, историчари, археолози, представници јавних и културних установа престоног Београда.
Из активности града Младеновца издвојићемо: научни скуп 600 година манастира Павловац (31.јула 2017. г.одине, са благословом Епископа шумадијског г. Јована); споменик деспоту Стефану Лазаревићу (откривен 29. децембра 2019. године, рад академског вајара мр Велимира Каравелића, освећен од стране Преосвећеног владике шумадијског г. Јована); стална изложба Споменик на месту смрти деспота Стефана у просторијама које припадају црквеној општини Марковац; у сарадњи са Републичким заводом за заштиту споменика културе урађен је пројекат конака манастира Павловац и добијена грађевинска дозвола - Управа за сарадњу са Црквама и верским заједницама обезбедила је средства за реализацију изградње прве фазе манастирског конака.
З. Зец