Аустрија: Треба имати јасан концепт у борби против антисемитизма
Координациони одбор за хришћанско-јеврејску сарадњу апеловао је да власт предузме даље кораке. Први физички напад на високог службеника израелске верске заједнице у историји Друге Републике представља јасан „знак упозорења". После напада на председника Јеврејске заједнице у Грацу Ели Розена, Аустријски координациони одбор за хришћанско-јеврејску сарадњу уверава заједницу у своју солидарност. Истовремено, Извршни одбор је у недељу затражио од владе јасан план поступања како би се борба против антисемитизма поставила као свеобухватно политичко питање. „Први пут у историји Друге републике високи службеник изарелске верске заједнице физички је нападнут. То би требало да буде знак упозорења,“ нагласио је Координациони одбор у изјави коју је потписао председник Мартин Јегле.
Јеврејским установама пречесто се наноси материјална штета. „Но она представља агресију на јеврејски живот, како би се понизио, деградирао и учинио што је што мањим, узнемиравао и уништавао,“ изјавио је Јегле. Догађаји у Грацу су то застрашујуће јасно показали. Координациони одбор је навео да су се после напада на Ели Розена људи из свих слојева живота у недељу увече окупили под кишом испред синагоге у Грацу, што је „импресиван и охрабрујући знак“. „Пуно вам хвала, али питајте зашто полиција није била присутнија пре тога?" - додао је Одбор у својој изјави.
Аустрији треба да се још више потруди да изгради активно отворен и обострано поштовани саживот и одбаци поларизацију. Координациони одбор такође сматра да треба „темељито и вероватно болно испитати историјске разлоге у породици и друштву који су дозволили и дозвољавају да антисемитизам успе“. На крају се истиче да је јеврејска заједница интегрални део аустријског друштва.
Извор: Katpress (с немачког Информативна служба СПЦ)