Објављен 59. том „Православне енциклопедије“
Црквено-научни центар „Православне енциклопедије“ објавио је 59. том „Православне енциклопедије“. Нови том завршава се објављивање чланака на слово „П“ и започиње објављивање материјала на слово „Р“. Ово издање доноси материјал посвећен успомени на монаха Псоја Египатског и завршава се чланком о Антонију Риналдију, водећем петроградском архитекти из 18. века.
59. том се одликује великим бројем великих чланака, посебно о римским темама. У исто време, свеска садржи избор биографских чланака, посебно о Александру Сергејевичу Пушкину и председнику Руске Федерације Владимиру Путину. Велики чланак посвећен је раду Рафаела Сантија.
Свеска такође садржи чланке о црквеној подели и расколу. Први од ових чланака подробно истражује предуслове за поделу, износи периодизацију и опширну библиографију догађаја који је у великој мери одредио потоњу историју Европе. С обзиром на то да у истом тому можете прочитати опширан чланак о Реформацији, може се рећи да и сам 59. том пружа значајан увид у догађаје из европске историје. Свеска такође садржи студије о различитим видовима црквеног живота, личностима и споменицима културног наслеђа човечанства.
Тему Реформације наставља чланак о ревајвилизму, протестантским покретима савременог доба, као и верском покрету пуританаца и пентекосталаца.
Други европски град представљен у овом тому после Рима је Рига. Овај том садржи чланке о старообредничкој заједници у Риги, Ришкој певачкој школи, ришком манастиру Свете Тројице, Ришком викаријату Ришке и Летонске епархије Летонске Православне Цркве, основаном 1850. г. Последњи чланак не садржи само списак архијереја епархије, него и опширну библиографију, углавном на руском ...
Заинтересовани за историју словенских држава биће ради да прочитају чланак о Посполиту, држави која је настала 1569. године и која је престала да постоји услед поделе Пољске.
Читалац може проширити своје схватање верских ратова у Француској у 16. веку, који су на крају довели до победе Бурбона и дугог периода француске доминације у Европи. За оне који желе да се удубе у средњи век, постоји чланак о Реконквисти, дугом процесу повратка Пиринејског полуострва од муслимана. Враћајући се у руску историју, читаоцу ће бити занимљиво да прочита чланак о Григорију Распућину. Овај enfant terrible Руске империје припадао је истој ери којој и чланови верских и философских петроградских друштава почетком 20. века, о чему у том тому постоји чланак.
Нова свеска садржи опширан чланак о изучавањима религија написан у коауторству. Грађа о религији садржи одељке о карактеристикама верског погледа на свет, доктринарне карактеристике, етичке стандарде и многе друге.
Међу личностима чије су биографије изложене у овом тому, потребно је истаћи опата Рабануса Мавра, средњовековног теолога, протестантског археолога Вилијама Рамсија, оснивача социјалне евангелизације Валтера Раушенбуха, оксфордског теолога Едварда Пусија, археолога Џорџа Рајта, немачког теолога Карла Ранера, слависту Александра Пипина, оберпрокуратора Николаја Рајева, прокуратота Семона Рајевског, палеографа Дмитрија Разумовског, композитора Сергеја Рахмањинова....
Упркос доминацији материјала о европским темама, свеска има довољно материјала о хиндуизму. Читалац ће моћи да допуни своје знање о индијском епу Рамајани и о њеном главном јунаку Рами, сазнаће о философу Рамануџи и мистици Рамакришне, и др.
Дуги чланак „Рацингер“ садржи подробне информације о биографији и списима папе емеритуса Бенедикта XVI. Детаљни одељци посвећени су еклисиологији, сакраментологији, есхатологији, папином разумевању питања пневматологије и о неким другим хришћанским дисциплинама.
Балканисти ће моћи да се упознају са чланком о епархији Рашко-призренској, као и са Радомировом јеванђељу.
Такође је потребно напоменути важне чланке посвећене Ребеки, жени патријарха Исака, мученицима Птоломеју и Луцију, апостолу Пуду од Седамдесеторице и другим светима под овим словима. У овим чланцима су пре свега детаљно представљени подаци историјске и хагиографске природе. Чланак о Духовима, новозаветном догађају Силаска Светог Духа на апостоле, од велике је важности. Једна од кључних студија свеске пише о Петокњижју. Итд. Итд. Обрађене су, и то изванредно, теме: рај, распеће, рестаурација...
Извпр: Патриархиа.ру (с руског Радомир Ракић)