На празник Рођења Христовог патријарх Кирил служио Литургију у Саборном храму Христа Спаситеља
У ноћи између 6. и 7. јануара 2022. године, на празник Рођења Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа, Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил служио је велико повечерје, јутрење и свету Литургија Светог Јована Златоуста.
Патријарашко Божићно богослужење директно су преношено на ТВ каналима Први и Русија 1, у етру и на сајту ТВ канала Спас, као и на званичном порталу Руске Православне Цркве patriarchia.ru. Пренос је коментарисао заменик шефа Прес службе Патријарха московског и све Русије Н.И. Державин. По традицији, пре почетка празничне службе, предстојатељ Руске Православне Цркве обратио божићним честиткама:
„Свима вама, драга моја браћо и сестре, од срца вам честитам велики и блистави празник Рођења Христовог! Празник Божић је пун смисла, који се протеже на све нас. Његово значење не припада само прошлости, оно је увек актуелно и зато: дошавши на свет, Господ је ослободио људе оних одговорности и дугова који су им наметнути грехом који су некада починили њихови преци. Знамо да родитељски злочин понекад захтева финансијску надокнаду. А ако родитеља више нема, онда се материјална накнада може извршити на рачун деце – оне која су наследила имовину родитеља. Отприлике исто се догодило и са грехом. У зору људске историје грех је почињен, али није опроштен, није искупљен, па су се последице греха прошириле на цео људски род. Дан који данас прослављамо – дан доласка у свет Христа Спаситеља – значи да је дошао Онај који је заиста спасао цео људски род од одговорности и потребе да се надокнаде губици настали грехом. А ко је све ово надокнадио? Сам Господ Исус Христос. Он је, дошавши на свет, узео на Себе, будући безгрешан, грехе целог рода људског. Он их је искупио страшном казном – болним, злослутним погубљењем које је носило не само физичке и моралне муке, већ је представљало и срамоту за цео људски род, посебно за ону источњачку културу у којој се догодио монструозни злочин – распеће Христа Спаситеља. Господ је искупио наше грехе. Он је донео ослобођење целом људском роду рођењем у Витлејему Богочовека – Детета које је постало Спаситељ човечанства. Ето какав велики, епохални догађај – можда најважнији у читавој људској историји – данас славимо.
И желео бих, обраћајући се вама, пре свега да вам пожелим од Господа милост, мир, спокој, љубав, здравље - све што је тако неопходно у нашем свакодневном животу. Зауставити ратове, међусобне сукобе, укључујући и територију историјске Русије, како би мир, правда и спокој владали у животима људи и у животу сваког човека, како би био мир између родитеља и деце, између мужа и жене, између браће и сестара. Ми имамо право на такав мир, јер је и сам Господ страдао управо да би искупио грехе и дао људима могућност да уживају у миру, радости, миру и срећи. Само треба да постанемо наследници ове велике победе Христове над грехом – кроз своју веру, кроз добра дела која морамо чинити, кроз молитву. Желим вам свима, драги моји, изнова и изнова душевни мир, здравље, радост, исцељење болести, слогу у породицама и, наравно, мир и благостање за целу историјску Русију и нашу земљу – Русију. Нека је благослов Божји над свима нама, да кроз ову божићну службу уђемо у нову годину која ће, надамо се, бити мирнија и спокојнија него претходне. Срећан Божић свима вама, искрено вам честитам!
Његовој Светости саслуживали су: Митрополит воскресенски Дионисије, управник послова Московске Патријаршије, први викар Патријарха московског и све Русије у Москви; Митрополит каширски Теогност, председник Синодалног одељења за манастире и монаштво, настојатељ Донског ставропигијског манастира; Епископ звенигородски Теодорит, ректор Московске богословске академије; Епископ зеленоградски Сава, заменик администратора Московске Патријаршије; протопрезвитер Владимир Диваков, секретар Патријарха московског и све Русије за Москву; архимандрит Алексије (Туриков), лични секретар Његове Светости Патријарха ; митрополитско свештенство. Литургијске напеве је певао Патријаршијски хор Саборног храма Христа Спаситеља (руководилац хора И.Б. Толкачев).
Празничном богослужењу су присуствовали високи државни, црквени, привредни и културни посленици, а међу њима и надбискуп Паоло Пеци. Божићну посланицу Патријарха московског и све Русије архипастирима, пастирима, ђаконима, монаштву и свој верној деци Руске Православне Цркве огласио је клирик Саборног храма Христа Спаситеља протојереј Андреј Марушчак.
У свом говору на крају Литургије, Његова Светост је поново честитао верном народу празник и посебно се дотакао теме трагичних догађаја који се ових дана одигравају у Казахстану:
„Ваша високопреосвештенства и преосвештенства! Драги оцви, браћо и сестре! Свима вам од срца честитам велики и мироспасоносни празник Рођења Христовог. Анђели су огласили долазак у свет Спаситеља речима „Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља“ (Лк. 2, 14). Ово је Божанско откривење. Анђели су говорили да ће Спаситељ, који је рођен у Витлејемској пећини, донети свету „мир и добру вољу међу људима“. А знамо да ако живиш по закону Божјем, једноставном и јасном за сваког човека, тада ће бити мир у твојој души, и мир ће бити око тебе. А ако сви будемо живели по закону Божјем, тада ће бити мир у свету, сви ратови и сва људска неправда ће се повући. Познато је да су кроз историју најбољи умови стварали одређена учења, по којима су људи могли постићи мир и општи просперитет. Знамо да су у нашој земљи, сасвим недавно, многи били уверени да ако следите одређене философске ставове који су преовладавали у друштву, можете постићи и мир и просперитет. Све снаге велесиле су биле усмерене на ово, а знамо да се ништа није догодило. И не може бити ни правог мира, ни правог благостања, ако мир Божји не сиђе у душу људску. Али ако Божански мир, који су анђели објавили, сиђе у људску душу, оваплоти се у људским делима, онда ће, наравно, доћи „мир и добра воља међу људима“. Данас видимо нешто сасвим супротно. Сви знамо да се најтежи догађаји дешавају на територији наше некада јединствене огромне земље. Људи су се сударили у најтежем грађанском сукобу, крв се заиста пролива. А ово је врло близу, ово је на територији историјске Русије, и зато не можемо бити равнодушни према овом проливању крви, према овим сукобима, према овом људском нереду. И данас сам се из све снаге молио да Господ поклони своју милост народу Казахстана, да престану међусобне свађе, да се поново успостави мир. Верујемо да ће се то по милости Божјој догодити. Али као одговор на Божју наклоност, људи се морају, са своје стране, потрудити да буду достојни ове наклоности. Дакле, успостављање мира тамо где мира нема захтева огромне напоре, пре свега оних који су укључени у сукоб. Захтева неку врсту самоограничења у њиховим захтевима, у њиховим тежњама. А ако су супротстављене стране у стању да преузму обавезе за такво самоограничавање, онда се може постићи мир, иначе је само натезање конопа, ко је јачи. Нека Бог да да се на земљи Казахстана, обележеној подвизима многих новомученика и исповедника наше Цркве, успостави истински мир. Молићемо се за то, вредно радити и надати се да ће тако и бити.
Од срца захваљујем свима вама драги моји, који сте данас дошли и заједно са својим Патријархом узнели молитве ка новорођеном Спаситељу. Желео бих да се захвалим нашим гостима, међу којима је и католички надбискуп Паоло Пеци, који борави овде у Москви. Хвала вам на поруци папе Фрање коју сте ми пренели. Веома ценим добре односе који су се међу нама развили, и не дај Боже да се ти односи преломе у многим заједничким добрим делима, укључујући и она која имају за циљ постизање мира тамо где данас мира нема. Желим још једном да се захвалим свим архијерејима који су данас са мном, нашим свештенством и свима вама, драги моји, вршили Службу. Благослов Божји, Покров Царице Небеске, нека остане над нашом Отаџбином, над нашим народом. Нека Господ излије милост своју на све оне који су данас умешани у сукобе, међусобне ратове, у чијим су се срцима населили горчина, гнев и жеља да се насилно победи непријатељ. Анђеоски глас „Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља“ прави је кључ за успостављање мира и људског благостања. Ви и ја познајемо тајну Божје замисли. Само треба да напрегнемо снагу да у свом личном, породичном, друштвеном животу афирмишемо велику истину и велику вредност коју су анђели објавили у блиставој ноћи Божића. Још једном вам свима искрено честитам. Благослов Божји нека пребива над свима нама, да вера и нада у Господа никада не ишчезну у нашим срцима, никада не умање сила молитве, којом привлачимо Божанску силу у свој живот. Честитам вам празник, драги моји!"
Извор: Патријаршија московска