Помоћ избеглицама широм Русије и Украјине
У епархијама широм Русије и Украјине избеглицама се пружа помоћ у лековима, одећи и храни. Циљана помоћ избеглицама се наставља. Свештеници, добровољци и милосрдне сестре у 44 руске епархије посећују центре за привремени смештај, предају храну и ствари избеглицама. Свештеници пружају људима духовну подршку. Синодално одељење за црквено доброчинство и социјалну службу извештава о помоћи Цркве избеглим и страдалим цивилима следеће:
Више од 23.000 избеглица тренуто прима помоћ Руска Православна Црква у 44 епархије у Русији. За помоћ избеглицама и повређеним цивилима до 28. марта путем СМС-а прикупљеноје је 2.866.057 рубаља. Прикупљање је организовало Синодално одељење за доброчинство уз подршку Православне службе „Милосрђе“. На дежурни телефон црквене социјалне помоћи „Милосрђе“ 28. марта примљено је 159 позива. Број позива који се односе на помоћ избеглицама је око 12 одсто.
Седмро породица се 27. марта 2022. обратило црквеном центру за циљану помоћ избеглицама у Москви. Породице су добиле хуманитарну помоћ и савете око прибављања докумената, превоз а и лечења у Централној клиничкој болници Свети Алексије у престоници. До 27. марта у црквеним установама у Русији било је смештено 137 људи: у Александријском склоништу у Ростовској епархији, Црквеном прихватилишту у селу Маничка, прихватилишту у Каменск-Шахтинском, прихватилишту у Вороњешкој епархији, у Иверском манастиру. Такође, уз подршку Цркве, у Новочеркаску, Ростовска епархија, смештене су 24 избеглице. Деца су распоређена у вртиће и школе. Избеглице из Украјине смештене су у манастир Светог Ђорђа Руске Православне Цркве у Гетшендорфу (Немачка). Избеглице и људе у невољи примили су и Свјатогорска лавра Доњецке епархије, Браиловски манастир Свете Тројице, манастир Јована Богослова и црква Воздвижења Часног крста Виничке епархије, Тројички Саборни храм и манастир Успења Черниговске епархије, Халајковски Преображенски манастир Могиљовско-подољске епархије, Банченски манастир Черњивско-буковинске епархије, манастири Мукачевске епархије, Успенска Почајевска лавра, Олшански манастир и манастир Одеске епархије, Јелисаветински манастир и Успенска црква Кировоградске епархије, Городочки, Дермански, Беловски и Гошчански манастири Ровенске епархије, Успенска Кијево-Печерска лавра, Покровска голосејевска испосница, Ваведењски Зверски манастир, Пантелејмонски манастир у Кијеву, Кијевска богословска академија и богословија, Благовештенска црква у Краснограду Харковске епархије.
Двадесет жена у Запорожју добило је помоћ од епархијског хуманитарног центра Черновичко-буковинске епархије. Помоћ је укључивала дечју одећу, храну за бебе, пелене. Свештенство Плавског деканата Белевске епархије посетило је избеглице у центру за привремени смештај у Плавску. Свештеници су избеглицама донирали храну и средства за личну хигијену. Служен је и молебан. Парохије алексинске Белевске епархије предале су хуманитарну помоћ (одећа и средства за личну хигијену) локалном штабу за помоћ избеглицама. Тулска епархија послала је хуманитарну пошиљку у Ростов на Дону за помоћ избеглицама. Старешина Покровског храма у Кировоградској области поделио је прехрамбене пакете избеглицама из Буче и Гостомела. Хуманитарну помоћ дониралаје и Фондација Тавор. 70 парохијана Одеске епархије пријавило се на курсеве медицинских волонтера за помоћ људима у ратним зонама. Старешина Саборног храма Карпатских светитеља Мукачевске епархије уручио је помоћ Сваљавском Тројице-Кирило-Методијевом манастиру у коме живе избеглице. Студенти Харковске богословије су 26. марта заједно са волонтерима поделили храну и лекове становницима округа Јужна Салтовка у Харкову. У селу Кошаринци, волонтери Виничке епархије делили су хуманитарну помоћ интерно расељеним лицима. 26. марта волонтери Тернопољске епархије делили су храну избеглицама у региону. Представници Волгодонске епархије предали су помоћ (флаширану воду, сокове, играчке и средства за хигијену) центру за привремени смештај у Констатинсовском, Уст-Доњецком и Пролетерском региону.
Ибеглима је пружена духовнас помоћ (крштења, јелеосвећења, богослужења) избеглим у Ростовској епархији, у храму Светог Николе у Цареву, у Пензанској епархији. Тулска епархија је донирала храну за бебе и пелене привременом склоништу, где су тренутно смештене жене са малом децом, као и особама које су недавно отпуштене из болнице.
Извор: patriarchia.ru