Обележена десета годишњица страдања 12 Срба у Ливадицама код Подујева
Парастосом, који је Лапљем Селу у цркви свете Петке служио Епископ Рашко-призренски Теодосије, обележена је десета годишњица од тереористичког напада на аутобус "Ниш-ескпреса" у месту Ливадице, код Подујева, у коме је погинуло 12 путника.
У беседи владика Теодосије је казао да је дужност свих да се сећају жртава и да се за за њих моле. „Молимо за наше најмилије који су пострадали од руку злочинаца и терориста, само зато што су друге нације и вере. Сигуран сам да злочинац није познавао жртве, јер његова мржња била је усмерена према једном народу. Наша браћа и сестре били су невине жртве које су страдали на путу јер су кренули на задушнице да се помоле за покој душе својих најмилијих, а ево ми се данас молимо за њих", казао је Теодосије.
Владика је казао да су Ливадице један од највећих злочина после доласка међунараодних снага на Косову и додао да остаје жаљење што овај као и многи други злочини према Србима нису расветљени.
Сестра убијене Мирјана Драговић, Јелена рекла је КИМ радију да године не бришу сећање на њену сестру, али да породице жртава посебно погађа чињеница да убице нису пронађене. „Ни после десет година нико није одговарао, а починиоце није стигла рука правде. Сви причају о томе а нема никаквих информација о ономе што се догодило, сви ћуте. Бог је велик и све види, казниће кривце", казала је Јелена.
У организацији Епархије рашко-призренске и Културно-просветне заједнице Косова и Метохије у Лапљем Селу након помена одржан је и поетски час. Обележавању десетогодишњице од терористичког напада на аутобус "Ниш-експреса" у Ливадицама није присуствовао нико од представника српских институција.
Књижевник Живојин Ракочевић казао је да је срамота према жртвама и преживелима да представници инстуција, од општине, преко косовског округа, па до разнораних министарстава, нису били у могућности да у Ливадице однесе цвеће или дођу на парастос. То је апслолутно ван сваке памети, здраве логике и разума. Од данас заборав амнестира зликовце. Зашто их ми и наш заборав амнестира? Не можемо на овакав начин да се односимо према себи и сопственој несрећи", констатовао је Ракочевић.
Јединог осумњиченог за "случај Ливадице", албанца Фљорима Ејупија, Врховни суд Косова је 2009. године ослободио због недостатка доказа. ЕУЛЕКС је покренуо нову истрагу којом је једино утврђено да иза оног што се догодило у Ливадицама није могла стајати само једна особа.
Извор: Епархија рашко-призренска, Извештај КИМ Радио, Чаглавица, 16. фебруар 2011. год.