Органи отетих продавани у Турској

Унмик доставио драгоцену документацију са именима шесторице Алабанаца осумњичених у случају „жута кућа"

Полиција Унмик доставила је српском Тужилаштву за ратне злочине доказе у предмету познатом као „жута кућа", добијене у истрази вођеној током 2004. године. У тим материјалима наводи се, поред осталог, да су витални органи, који су отетим Србима узимани у овој кући, касније продавани у Турској.

У обимној документацији под ознаком „строго поверљиво" помињу се и имена шесторице осумњичених за ове злочине, као и имена жртава. Подаци добијени од Унмика садрже значајне информације које су драгоцене за истрагу о трговини органима отетих Срба. По свему судећи, то ће бити и основ да поступак поведу правосудни органи мисије Европске уније на Косову, Еулекс.

Српско тужилаштво раније је на основу фотографија и других доказа идентификовало осморицу осумњичених, као и 10 жртава злочина на северу Албаније.

Шеф правосудног сектора при Еулексу Алберто Предука није за сада прецизирао да ли ће Еулекс покренути истрагу о наводним злочинима у „жутој кући". „Ратни злочини су у надлежности Еулекса, односно Канцеларије специјалног тужиоца. Увек када има основа за покретање истраге, то ће радити тужиоци Еулекса", рекао је Предука радију Слободна Европа, додајући да су сви досијеи у рукама тужилаца и да је свака истрага поверљива.

Званичник Унмика је рекао да је српском Тужилаштву пренето да је било каква истрага о трговини људским органима у Албанији у надлежности Еулекса.

Упитан да ли је ово питање било тема разговора на састанку тужилаца Еулекса и Србије, Предука је казао да су тужиоци озбиљно узели у обзир ово питање које се односи на тешке злочине, што је у њиховој надлежности". Поводом овог случаја, Савет Европе је именовао Дика Мартија за специјалног изасланика. Швајцарац Марти је члан Парламентарне скупштине и комисије за питања људских права Савета Европе, а очекује се да он ускоро почне посету региону.

Извор: Политика - Д. Чарнић