Освешатана црква у Кололечу
Администратор Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске Епископ Г. Атанасије и викарни Епископ липљански Г. Теодосије освештали су у недељу 21. марта 2010. године новоизграђену цркву светог Пантелејмона у селу Кололеч, код Косовске Каменице. На Светој Архијерејској Литургији у новоосвећеном храму поред двојице Епископа и дванаест свештенослужитеља учествовало је и око 300 Срба са децом из Кололеча и других села из Косовског поморавља.
Епископ Атанасије је после освећења верницима рекао да је данас, уз Божју помоћ, освећен још један нови храм на Косову и Метохији и позвао је Србе из Кололеча и околних села да долазе у нови храм на Свете Литургије и активно учествују у еврхаристијском животу.
Владика је верницима, између осталог, рекао: "Брутални грубијани су 1999. године бомбардовали један невин народ. Бомбардовали су цркве, манастире, убијали су људе..." Епископ је додао да је Бог створио свет за суживот и да људи треба да се привикавају да живе заједно. "Ми смо", додао је, "народ достојанства, таквог нас је Бог створио".
Владика Атанасије је рекао да децу у данашњим школама уче такозвани нови васпитачи. "А знате чему их науче? Да сутра буду сагласни да се бомбардује не знам која земља исто као што су и нас бомбардовали, да се затиру људи. Где год су долазили, на несрећу, крв су доносили. Где су донели мир, та моћна господа? Само експлоатација и корист, а остала раја нека страда. Види Бог, не претим, него знам каква је била историја", рекао је епископ Атанасије.
Након Свете Архијерејске Литургије сељани Кололеча су приредили ручак за свештенство и народ, а потом је одржан и културно-уметнички програм. Владика Атанасије се посебно шалио са децом и са њима је заиграо коло и певао старе косовске песме.
После освећења цркве и Свете Архијерејске Литургије, Владика Атанасије је на основу одлуке Синода СПЦ уручио Орден светог Саве мештанину Чедомиру Арсићу за заслуге при подизању цркве у Кололечу. Арсић је рекао да је изградња цркве трајала 950 дана и испричао је поново своју причу како се борио да сагради цркву и поред противљења Епископа Артемија, који је инсистирао да радове обавља недавно ухапшени Предраг Суботички и његова фирма „Раде неимар".
"За градњу цркве смо до сада уложили 57.000 евра. Милион динара дало је Министарство за Косово и Метохију, а остали новац прикупио сам од Срба дародаваца по целом Косову и Метохији", рекао је Арсић. „Требало је времена у овим условима у којима живимо да се скупи новац, али још већи проблем је био добити благослов владике Артемија", рекао је Арсић. Наиме проблем је настао када је Владика Артемије поставио услов да цркву може да гради само епархијска фирма „Раде Неимар" (која је заправо приватна фирма недавно ухапшеног Предрага Суботичког). „Отишао само код Владике са пројектом који смо добили бесплатно у Прокупљу. Владика и власник фирме „Раде неимар" нису се сложили, него су они хтели да ураде пројекат који би , како нам је речено коштао 1.080 евра, с тим да нам је Суботички дао 80 евра као прилог. Нисмо се сложили али Владика није одустао од услова - само Раде неимар. Тражили су нам 68.000 евра, плус за мајсторе 20.000 евра. То нам је било скупо. Скупљао сам паре по киши и сунцу, од дворишта до дворишта по Косову, од 20 динара, преко избацивања из дворишта, па и по сто евра. И то је нама тих скоро 90.000 евра, било пуно. Одбио сам и Владика се наљутио.
Позвао сам онда друге мајсторе, па смо цркву саму направили и сав посао смо завршили за 60.000 евра", прича Арсић и додаје „Највећа мука је била да Владика благослови да ставимо крст". „Шта све нисам радио... Молио, писао му, одлазио у Грачаницу, никада није хтео да ме прими... За крст сам молио скоро годину дана.... Знам да треба да слушамо надлежног Епископа и ако он каже други пројекат, у реду, али на онолике паре нико не би пристао. Сада се радујем да је црква коначно освештана и да се у њој служи Литургија. Богу слава", каже Арсић.
Од предратних 400 становника и 120 кућа у Кололечу, данас у 80 домова живи око 220 мештана. У селу има 18 основаца и 20 деце предшколског узраста.
Мештанин Миомир Стојковић рекао је да око половине радно способног становништва ради у институцијама Србије, док се остали баве пољопривредом.
Извор: Епархија рашко-призренска