Патријарх Иринеј поводом случаја рашчињеног Владике Артемија - Сабор суди епископима
Сабор не само што може да донесе одлуку о рашчињењу епископа већ је и једино тело Цркве које то има право да уради.
- Сабор је највише управно, судско и административмно тело Српске цркве и као такво изнад је црквеног суда. Сабор кога чине сви архијереји Цркве суди епископима и то бивши владика Артемије јако добро зна - поручује у изјави за "Блиц" Његова светост патријарх српски Иринеј замољен да појасни донету одлуку Сабора о бившем владики Артемију који међутим, наводи у појединим медијима да Сабор није могао да донесе одлуку о његовом рашчињењу и тражи да му суди црквени суд.
Када не заседа Сабор, а потребе су такве да је потребна пресуда, епископу може да суди 12 архијереја, који се именују. Међутим када заседа Сабор, ово тело постаје суд и пуноважно пресуђује епископу. Не постоји могућност апелације јер је Сабор највише тело Цркве.
Најједноставније објашњено, бившем владики Артемију пресудили су сви присутни архијереји на Сабору, а то је три пута више епископа него што би чинио суд. Такође, на крају Сабора сви епископи, чак и оних шест који су гласали против рашчињења, потписали су и сагласили се са одлуком Сабора о рашчињењу.
Један од примера моћи Сабора у Православној Цркви јесте смена и рашчињење бившег јеруслимског патријарха 2005 године. Њега је Сабор сменио, а потом и рашчинио вративши га у ред монаха.
Иначе, на Сабору који је окончан у петак, било је предвиђено да се сада већ бивши владика Артемије позове на заседање када је његов случај био тачка дневног реда. Међутим, он је ноћ раније упао насилно у манастире и покушао да изврши пуч у Епархији рашко-призренској тако што је сам себе прогласио епископом рашко-призренским, фалсификовао печат Епархије и почео да издаје акта.
Блиц 22. новембар 2010. год.
Извор: Епархија рашко-призренска