Представљање књиге Шиптарски геноцид над Србима у 20. веку на Коларцу
У Задужбини Илије М. Коларца, у уторак 9. децембра 2008. године, у 20 часова, биће представљена књига Шиптарски геноцид над Србима у 20. веку. На представљању књиге ће говорити Епископ Г. Артемије, др Радош Љушић и гђа Славица Радомировић, уредник издања.
Књига представља једно потресно сведочење о шиптарском геноциду који се систематски спроводио у читавом 20. веку а који се наставља до данашњега дана. Припрема ове књиге је трајала пуне три године. Књигу чине 215 докумената издвојених из архиве епархије рашко-призренске која је чудом Божијим пренета из Призрена само дан пре страшног мартовског погрома 2004. године.
Сређивање архиве препуштено је госпођи Славици Радомировић, службенику Координационог центра за Косово и Метохију и њеним сарадницима. За ову књигу су изабрана само она документа која јасно и недвосмислено сведоче и упућују поруку свима којима је намењена , о грандиозним размерама злочина почињених над Србима Косова и Метохије, њиховој духовној и културној баштини, као и на покретној и непокретној имовини током двадесетог века.
Овај историјски парадокс, да национална мањина у једној држави угрожава већински народ по коме се и сама држава зове, приказан је у овој књизи у пет целина и поткрепљен је великим бројем факсимила. Први део носи наслов шиптарски злочини над Србима до 1941 године, други део говори о уништавању српских цркава од Шиптара у Другом светском рату. Трећи део чине сведочења о зверствима Шиптара и затирању Српства у периоду од 1941 до 1945. Четврти део говори о новим насиљима Шиптара и комунистичког режима у периоду од 1946 до 1982 године док, у петом делу су сведочења из периода од 1983 до 1988 године.
Период од 1989 до данас је намерно изостављен јер како објашњава у предговору Епископ рашко-призренски Артемије '' То ће, вероватно, као анекс овој књизи штампати неко други, када се буде писало о догађањима у вези распада СФРЈ, као и о владавини УНМИК-а на Косову и Метохији.'' По његовим речима појава ове књиге управо данас, када моћници светске заједнице настоје да све те шиптарске злочине кроза векове, као и ове најновије почињене над српским народом и његовим светињама, награде давањем независности Косову и Метохији, односно одвајањем Косова и Метохије од Србије, представља глас савести и погажене правде која вапије на небо.