Сабрање свештенства Архиепископије београдско- карловачке

митрополит амфилохије Београд, 4. новембар 2007. године - Његово Високо- преосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије је испомажући Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу, а на подстицај свештенства Архиепископије, благословио одржавање једнодневног сабрања свештенства на Богословском Факултету у Београду. Митрополит је уз саслуживање свештенства одслужио Свету Литургију заједно са умировљеним Епскопом захумско-херцеговачким Г. Атанасијем, који је у поподневним часовима био главни предавач на семинару, уприличеном у амфитеатру Богословског Факултета.

сабрање Његово преосвештенство Епископ бачки г. Иренеј, декан Богословског Факултета, заједно са продеканом о. Владаном Перишићем и осталим професорима факултета с радошћу су се придружили и угостили овај скуп, а декан је речима добродошлице поздравио идеју Митрополита Амфилохија да обележавање годишњице Светога Јована Златоуста (1600 година од упокојења) на нивоу Српске Православне Цркве, започне управо од Архиепископије и Богословског Факултета, као словесне и просветитељске установе, позивајући свештенство да учествује или иницира сличне сусрете под његовим сводовима.

владика атанасије јевтићЕпископ Г. Атанасије је надахнуто говорио о Светом Јовану Златоусту и његовом евхаристијском богословљу из аспекта пастирске службе, истичући као посебно важну црту његовог богословља познати светопавловски христоцентризам по коме Христос није просто донео живот, него је сам постао Живот наш. Тај живи Живот је стожер који одржава кохезију између Бога и човека, и само учешће у Њему може благодаћу Божјом, која је саставни део човека, узвести га од природе у натприроду. Из аспекта тог истинског Живота и подвижништво и свете врлине задобијају сасвим нове димензије. Оне постају двиг слободе, љубави и одговорности и више се, на пример, о посту не говори у категоријама казне и условљавања за причешће, него о покајању и вери као претпоставкама тог истинског Живота који, онда, даје и сасвим другачије димензије нашем пастирском раду, који постаје доживљена љубав и сараспињање Распетоме, као и ономе који страда, одвајање страсти од острашћеног, греха од грешног и поистовећење са Вечним Пастиром и Првосвештеником по чину Мелхиседекову, истакао је Епископ Г. Атанасије.

сабрање

Дискусија која је уследила после излагања, уз учешће Митрополита Г. Амфилохија и Епископа бачког Г. Иринеја, дала је свештеницима одговоре на многа савремена питања литургијске обнове и недоумица које су их интересовале, уз подстрек за истраживање и удубљивање у ове теме.