Свечано прослављена манастирска слава у Девиним Водама код Звечана

Мјестобљуститељ Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске Митрополит Амфилохије данас је уз саслужење протојереја-ставрофора Миљка Корићанина, јеромонаха Данила игумана манастира Бањска и још шест свештенослужитеља служио Св. Архијерејску Литургију у манастиру Девине Воде код Звечана поводом манастирске славе Иконе Богородице Тројеручице. Свету Литургију је заједно са верним народом певао хор храма Св. Великомученика Димитрија из Косовске Митровице под вођством Петра Ракића.

Звучни запис беседе Митрополита Амфилохија на Литургији 31МБ

У данашњој Светој Литургији учествовало је око 350 верника на челу са начелником Митровичког округа Раденком Недељковићем, председником општине Зубин Поток др Драгишом Миловићем и целокупним општинским руководством града Звечана, које је заједно са манастиром припремило данашњу славу. Поред данашњих домаћина славе, игумана манастира о. Фотија и председника општине др Миловића, славске колаче је принело још пет верника из Косовске Митровице и Звечана. Након Свете Литургије и освећења славских колача приређен је и пригодан културно-уметнички програм у коме је учествовао и сам Митрополит Амфилохије. Након тога, игуман манастира јеромонах Фотије са верницима овог краја припремио је за све госте славски ручак.

Звучни запис друге беседе Митрополита Амфилохија 6МБ

Заједничка песма и певање уз гусле Митрополита 13МБ

У току дана манастир је посетило још неколико стотина верника и народно славље се наставило до касних поподневних часова.

У беседи на Јеванђеље Митрополит Амфилохије је говорио о Христу као "крајеугаоном камену" који одбацише зидари, али на коме је саздана целокупна грађевина Божије творевине. Објашњавајући смисао јеванђелске приче, Митрополит је нагласио да је Бог Отац васцелу видљиву и невидљиву творениву саздао кроз Јединородног Сина Свога и Логоса Божијег "без кога не постоји ништа што постоји". Цела Божија творевина је призвана у постојање да би постала у Христу Црква Божија и ушла у вечну заједницу Тројичног Бога. У наставку беседе Митрополит Амфилохије је говорио о васиони као "храму Божијем" и човеку као микрокозмосз, као и храмовима које зидамо као иконама Божије творевине. У тим храмовима доживљавамо слику неизрецивог храма Божијег кога је саздала премудра Божија рука. Сам човек, како је рекао Митрополит Амфилохије, створен као сажетак свих видљивих и невидљивих светова, али и на слику и прилику Свете Тројице. Човеков ум је слика вечнога Ума Бога Оца, човеков разум и реч је сведочанство и слика и одсјај вечне Речи - Логоса Божијега, а сваки човек је створен као душа жива која носи одсјај Духа Светога и живоноснога. На крају беседе Митрополит Амфилохије је говорио о Мајци Божијој која се удостојила да роди оваплоћеног Бога Логоса и да данашњи празник њене Тројеручне иконе, која се налази у Хиландару, представља посебан благослов и радост, јер та трећа рука, дар Св. Јована Дамаскина, као да благосиља српски народ који се удостојио да прими на дар и чување ову чудотворну икону.

Митрополит Амфилохије се такође обратио верницима још једном након освећења славских колача говорећи о имену манастира "Девине воде" упоређујући извор по коме је манастир добио име са Пресветом Богородицом из које је као извора дошао у свет Спаситељ Христос, Син Божији.

ПОСЕТА КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ И МАНАСТИРУ СОЧАНИЦА

Након учешћа у манастирској слави у Девиним Водама Митрополит Амфилохије је заједно са архијерејским намесником митровичким протојерејем-ставрофором Милијом Арсићем и свештеницима митровичког намесништва посетио храм Св. Великомученика Димитрија, светитеља заштитника града Митровице. Уписавши се у књигу Јеванђеља, Митрополит Амфилохије је посетио и оближњи новосаграђени Духовни центар који ће бити од посебног значаја за даљи духовни рад у овом највећем центру косовско-метохијских Срба на Косову и Метохији.

У поподневним часовима Митрополит Амфилохије посетио је манастир Сочаницу где га је дочекао настојатељ манастира јеромонах Дамјан са братијом. Мјестобљуститељ Епархије помолио се у манастирској цркви и обишао древну манастирску пештеру.

Извор: Епархија рашко-приренска