Вести из епархија

Света Архијерејска Литургија у Милошевцу

Владика зворничко-тузлански Господин Василије служио је 2. маја 2010. године, на празник преподобног Јована Ветхопешчерника, Свету Архијерејску Литургију у Милошевцу. Његовом Преосвештенству саслуживали су архијерејски намјесник дервентски протојереј-ставрофор Драган Каиновић, протојереј-ставрофор Ђоко Лазић и протођакон Славољуб Милошевић.

Обнова храма Светог Вазнесења Господњег у Чуругу

У понедељак, 3. маја текуће године, настављени су радови на обнови Световазнесенске цркве у Чуругу. Радове изводи новосадско предузеће „Тајпеј", уз надзор Покрајинског завода за заштиту споменика културе. У плану је да се до краја године заврше комплетни спољни радови на храму. Покрајински Фонд за капитална улагања финансира овај пројекат чија вредност износи 40.600.000 динара.

У подножју Крста открива нам се наш животни Крст

У оквиру културно-духовне манифестације „Дани Светог Василија Острошког", у уторак, 4. маја, презентован дио предавања Епископа диоклијског и игумана острошког г. др Јована „Рођење духовног живота у свјетлости рођења Светог Василија".

Ава Јустин у диптиху светих Православне Цркве

Јустин Поповић (1894-1979) је био архимандрит манастира Ћелије, доктор теологије, професор Београдског универзитета и духовник. Благоје Поповић, потоњи отац Јустин, је рођен у Врању 6. априла (25. марта по старом календару) 1894. године од оца Спиридона и мајке Анастасије. Фамилија Поповића је кроз генерације била свештеничка, једино је Благојев отац Спиридон био само црквењак. Благоје је био најмлађе дете, а имао је старијег брата Стојадина и сестру Стојну.

Свети Симеон Дајбабски прибројан светитељима Христовим

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве, на свом редовном прољећном засједању, јуче је прибројао реду Христових Светитеља рођенога Цетињанина, Светог Симеона Дајбабског. Свети Симеон је рођен 1854. године на Цетињу, у доњокрајском братству Поповића као мали Саво. Основно школовање завршио је на Цетињу. Касније се образује у Кијевској Богословији, а потом и у тамошњој Духовној академији, надахњујући се животима и подвизима оснивача и преподобних отаца Кијевске Лавре.