У порасту број оболелих од малигних болести на Косову

КОСОВСКА МИТРОВИЦА, ГРАЧАНИЦА, 7. априла (Танјуг) - Здравствени радници са Косова и Метохије упозорили су данас, поводом светског Дана здравља, да је у порасту број оболелих од малигних и кардиоваскуларних обољења у покрајини, као и број зависника од дрога и алкохола.

Председник Српског лекарског друштва Косова и Метохије Милан Јаковољевић изјавио је Тањугу да се светски Дан здравља у покрајини обележава у веома тешким условима и да је број пацијената сваког дана све већи.

"Број малигних и кардиоваскуларних болести је у рапидном порасту а у последње време је изражен проблем дистрибуције лекова нарочито у српске средине у унутрашњости Косова и Метохије", рекао је Јаковљевић.

Он је апеловао на Светску здравствену организацију и светску јавност да учине напоре како би било омогућено да сви људи на Косову имају иста права приликом остваривања права на здравствену заштити без обзира на националону припадност.

"Посебну пажњу треба усмерити на лечење малигних болести и на сузбијање наркоманије и алкохолизма који су у порасту", казао је председник Српског лекарског друштва Косова и Метохије.

Директорка Дома здравља у Грачаници Рада Трајковић изјавила је да је на Косову и Метохији и после скоро девет година настављен континуитет отежаног функционишања овдашњих здравствених установа.

Отежано функционишу оне здравствене установе на Косову које пружају здравствену заштиту Србима, Ромима, Хрватима, Бошњацима и Горанцима, рекла је Трајковићева.

Она је подсетила да су ове здравствене установе у почетку имале проблема са недостатком простора и технике а да је "сада на снази опструкција од стране појединаца и институција у смислу снабдевања здравствених установа лековима и медицинским материјалом".

Квалитет живота Срба условљава дневно повећавање броја оболелих али истовремено политизација од стране косовских институција и албанског лидерства које спречава нормалну допрему лекова угрожавају здравствену заштиту неалбанаца, нагласила је Трајковићева.

Она је казала да то представља "обрачун са болесницима", додајући да би волела да данашњи дан буде последњи који ће донети овакве и сличне проблеме проблеме Србима и другим неалбанцима на Косову и Метохији.

Према званичним подацима НАТО-а и Програма УН за заштиту животне средине, на подруцју Косова и Метохије осиромашеним уранијумом гадјано је укупно 80 локација.

Лекари Здравственог центра у Косовској Митровици саопштили су раније да је праћен пораст обољевања од рака и да се дошло до података да је на педијатрији канцер откривен код 0,4 одсто прегледане деце у 1997. години, а у 2005. било их је 1,4 одсто.

На гинекологији 1997. године рак је откривен код 2,6 одсто прегледаних жена, а прошле године их је 4,2.

По речима лекара, све је још страшније када се узме у обзир чињеница да је раније рак у највећем броју случајева откриван код становништва измедју шесте и седме деценије живота, а да се сада старосна граница спушта и да се најцешце појављује после 50. године.