Вести са Косова и Метохије

Успешно се приводи крају акција "Породице Херцеговине - породицама Косова"

Хуманитарна акција „Породице Херцеговине - породицама Косова", коју је покренуо Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије 25. фебруара ове године (види вест), успешно се приводи крају и ових дана се очекује да прикупљена помоћ пристигне из братске Херцеговине на Косово и Метохију.

Коментар поводом саопштења из манастира Светих Архангела

Монаси манастира Светих Архангела су се јуче огласили, али не како приличи по црквеном поретку, већ писмом појединим медијима и на лажном сајту Епархије Рашко-призренске. Какав контраст, с једне стране „смирење" у писму, рекао би неко "жртве насилника", а с друге стране коначно признаше да заједно са монасима из Црне Реке воде антицрквени интернет сајт под именом „Епархије Рашко-призренске" на коме се пласирају (поред њихових текстова на осталим антицрквеним сајтовима) најгнусније лажи, оптужбе, увредљиви изрази и ко ће све да поброји. Свакодневно смо сведоци овог лицемерја. Зар ово цело братство Светих Архангела није потписало пре два дана једно јавно писмо препуно клевета на Цркву у коме се говори о "антиканонском деловању Синода", о "унијаћењу и расправослављивању Србије" - од кога? Од никог другог до самог Патријарха Српског и Светог Архијерејског Синода, ни мање ни више. Пре неколико дана изнад слике Патријарха Српског и чланова Синода на њиховом лажном сајту Епархије стајало је „Безаконици", а раније још "Срамни Синод", а сада су ставили "Каквим судом судите таквим ће вам се и судити". Sapienti sat!

Душанов град без Срба

Од десетак хиљада Срба, колико их је било до 1999. године, данас у Призрену живи седамнасторо и само једно дете, петогодишња Милица.

Последице етничког чишћења на Косову и Метохији највидљивије су у градовима где се преостало српско становништво пребројава на прсте. Тако је и у древном Душановом граду, Призрену, који се некада поносио мултиетничким животом, окупљајући, поред Албанаца, Турке, Србе, Горанце и Хрвате.
Прилог новинарке Јулије Крунић

Освешатана црква у Кололечу

Администратор Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске Епископ Г. Атанасије и викарни Епископ липљански Г. Теодосије освештали су у недељу 21. марта 2010. године новоизграђену цркву светог Пантелејмона у селу Кололеч, код Косовске Каменице. На Светој Архијерејској Литургији у новоосвећеном храму поред двојице Епископа и дванаест свештенослужитеља учествовало је и око 300 Срба са децом из Кололеча и других села из Косовског поморавља.

Епископ Атанасије је после освећења верницима рекао да је данас, уз Божју помоћ, освећен још један нови храм на Косову и Метохији и позвао је Србе из Кололеча и околних села да долазе у нови храм на Свете Литургије и активно учествују у еврхаристијском животу.

Канонска одлука

Због непослушности Светом Архијерејском Синоду Српске Православне Цркве (који је својом одлуком од 13. фебруара 2010. привремено сменио епископа Артемија и за администратора Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске поставио епископа Атанасија, са свим правима епархијског архијереја), због неприхватања канонски постављеног Епископа и одбијања да се одазову његовом архипастирском усменом и писменом позиву, ево већ пуних четрдесет дана, као и због спречавања верникâ из града Призрена да долазе у своју саборну цркву у Призрену (у којој се помињу Његова Светост Патријарх и Епископ администратор) и ширења смутње, лажи и клевета међу верним народом, и због „завере и групашења", као и уопште због кршења канонског и монашког реда и поретка (канони 4, 8 и 18. Халкидонског сабора; 34. Трулског, 5. Антиохијског, 21. Седмог васељенског сабора; 4. и 13. Прводругог сабора), подвргавају се канонским епитимијама: