Вести са Косова и Метохије

Ваш СМС заиста помаже!

У оквиру хуманитарне акције „1 смс за 1 оброк гладнима на КиМ" покренуте фебруара 2008. године од стране Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске прикупљено је више од 22 милиона динара. Прикупљена средства искоришћена су за изградњу још једне народне кухиње, треће по реду, и пекаре које за сада имају 150 корисника из пет села витинске општине. У овим народним кухињама свакодневно се храни преко 700 људи, што значи да треба припремити 2100 оброка дневно или око 600.000 оброка годишње.

Сва српска села у Косовском поморављу имају струју

Последња три српска села у општини Витина у Косовском поморављу, која су у марту била без струје, добила су струју после разговора са представницима Косовске електроенергетске корпорације (КЕК), изјавио је данас представник Срба у тој општини Зоран Крчмаревић.

Повратничка села у Метохији без струје месец дана

Осојане, Шаиновица, Тучепо и Кош су три недеље без електричне енергије, потврдила је Соња Вуковиц из Осојана. Она је рекла да мештанима ових села струја није уопште укључена у протеклом периоду, а да у селу Суви Лукавац, код Осојана,струје нема месец дана. Михајло Љубић из Сувог Лукавца казао је за КИМ радио да мештани у овом повратничком селу, струју немају од 3. марта, а да из КЕК-а и даље инсистирају да им повратници из метохијских села у осојанској долини плаћају по 200 евра месечно, што они нису у могућности.

Три села у Витинској општини 24-ти дан без електричне енергије

Због квара на трансформатору, три села у Витинској општини у Косовском Поморављу Грнчар, Врбовац и Могила су 24-ти дан без електричне енергије. Начелник Косовско-Поморавског округа Драган Николић каже да су мештани обезбедили нови трансформатор, међутим надлежни из КЕК-а то не дозвољавају односно не желе да искључе струју, па су радови под напоном немогући."

Органи отетих продавани у Турској

Унмик доставио драгоцену документацију са именима шесторице Алабанаца осумњичених у случају „жута кућа"

Полиција Унмик доставила је српском Тужилаштву за ратне злочине доказе у предмету познатом као „жута кућа", добијене у истрази вођеној током 2004. године. У тим материјалима наводи се, поред осталог, да су витални органи, који су отетим Србима узимани у овој кући, касније продавани у Турској.

У обимној документацији под ознаком „строго поверљиво" помињу се и имена шесторице осумњичених за ове злочине, као и имена жртава. Подаци добијени од Унмика садрже значајне информације које су драгоцене за истрагу о трговини органима отетих Срба. По свему судећи, то ће бити и основ да поступак поведу правосудни органи мисије Европске уније на Косову, Еулекс.