Интервјуи

Из интервјуа епископа Хризостома агенцији "Срна"

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузчански Хризостом истиче да је за мисију српске Цркве веома важно да се из олтара излази и  иде међу народ како би људи имали прилику  да слушају предавања, проповиједи, бесједе.

Божићни интервју Епископа бачког Иринеја за „Печат”

1. Уважени Владико, захваљујем Вам на одзиву за разговор у „Печату”. Наши разговори уочи најрадоснијег хришћанског празника − Божића, постали су својеврсна традиција, драгоцена за новине које уређујем. Каже се да у животу нема случајности, да је све предодређено, па желим да верујем, и верујем, да су ови сусрети неминовни, односно да су (пред)одређени уређивачком политиком „Печата“, као листа који тежи не само слободном изражавању уверења и идеја већ и пуној националној афирмацији, а то пак значи и искреном уважавању ставова СПЦ. У медијима, односно у јавном животу, ако изузмемо пригодне − званичне поводе, и познате немиле оркестриране нападе, Црква је недовољно присутна. Због чега је тако, има ли ту „случајности“ или пре некакве „законитости”?

И ја Вама, уважени господине Вучелићу, захваљујем на позиву за разговор. Потпуно је тачно да у животу нема случајности. Али прејака је реч ако кажемо да је све предодређено. Нема апосолутне предодређености (предестинације) јер би она значила порицање човекове слободне воље и способности за моралну одговорност, те би водила у превазиђена и погрешна учења неких религијско-
-философских праваца о усуду (судбина, фатум, кисмет). Идеја апсолутне предестинације била је велико искушење за мисао блаженог Августина на хришћанском Западу (4. век), а под његовим утицајем још веће за мисао оснивачâ протестантизма Лутера, Калвина и Цвинглија (16. век), са врхунцем у личности Јансена (17. век).

Митрополит Порфирије на Хрватској радиотелевизији

Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије гостовао је 28. новембра 2014. године на Хрватској радиотелевизији у емисији Екумена: Идентитет мањинских вјерских заједница у Хрватској.

Митрополит Порфирије је анализирао различите друштвено-религијске теме и одговарао на питања која се односе на вјерски и национални идентитет и актуелни положај православних Срба у Републици Хрватској. У емисију су се укључивали муфтија Исламске заједнице у Хрватској др Азиз еф. Хасановић, рабин Јеврејске заједнице Луциано Моше Прелевић, г. Жељко Мраз, вањски члан Саборског одбора за људска права и права националних мањина и заинтересовани гледаоци. Уредник и водитељ међурелигијске емисије "Екумена" је Августин Башић. Емисија се емитује уживо посљедњег петка у мјесецу на Првом програму Хрватске радиотелевизије. О гледаности емисије најбоље говори податак да се емитује пуних 15 година.

Повезана вест:

Интервју епископа Фотија за магазин "Печат"

Као Епископ у Далмацији имао сам и имам прилику да се сусретнем са „библијском сиротињом“ – нашим људима повратницима, који живе веома, веома скромно. Треба и њихов крст носити и помагати им у невољи, а то није могуће без вере и помоћи Божје.

Да ли одлука Млетака из 17. века којом се православнима са подручја Млетачке државе забрањује да опште са православнима из Турске (Србије) и Русије, и ограничавање боравак свештенства на територији Далмације говори да су важност одржавања везе епархије Далматинске са матицом, и Русијом, препознали још Млеци? Колико су ове везе битне?

Епископ Фотије: Највaжније je постати црквено биће

Бити православан – то је највећи дар и највећа врлина, али то је и свакако велика одговорност

Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије је недавно навршио 15 година архијерејске службе и плодног мисионарског рада на подручју поверене му епархије. Преносимо део интервјуa објављеног у новом броју Православног мисионара:

Преосвећени Владико, знамо да је смисао и циљ хришћанског живота задобијање Царства Небеског. То Царство, како каже сам Господ наш Исус Христос, налази се унутар нас. Можете ли нам објаснити смисао тих речи Господњих и како се до тог Божјег Царства у нама долази?

То је веома тешко питање. Боље рећи централно питање наше вере и живота. Шта је Царство Небеско? То исто питање је поставио Господ својим ученицима речима: Шта говоре људи ко сам ја? (Мк 8, 27). Царства Небеског нема изван Христа нити Христа ван Царства Небеског. То су синоними. Задобити Царство Небеско значи задобити самог Христа, који нам се у Цркви дарује кроз свете тајне и свете врлине, како је говорио Свети ава Јустин Ћелијски.

Епископ Марко о страдању архиепископа Јована

Екслузивно, у емисији "Под знаком питања" на Радију Слово љубве, Преосвећени Епископ брегалнички г. Марко говори о историјату, узроцима и последицама прогона Српске православне цркве у БЈР Македонији од стране расколничке цркве и државног апарата.

Епископ Марко поручио да је Архиепископ охридски Јован је политички затвореник и да против њега годинама јединствено делују државни органи, полиција и расколничка црква која и иницира тај проблем. Без обзира на све, Архиепископ Јован је пун љубави и чистог срца и жели покајање свих расколника и њихово враћање под окриље свете Српске Православне Цркве.