Интервјуи

Епископ бачки др Иринеј: Још о хашкој правди

Сарадник Политике затражио је од мене кратак коментар на одлуку Апелационог већа хашког Трибунала којом је Радовану Караџићу враћена оптужба за геноцид над муслиманима и Хрватима у седам општина, а одлука је правдана и изјавом анонимног (!) сведока по којој је код српског руководства у Босни и Херцеговини постојала намера да трећина муслимана буде побијена, трећина силом преведена у Православље, а трећина протерана. У тексту Биљане Митриновић „Нове, невероватне оптужбе из Хага” (Политика, 13. јул 2013, стр. 1 и 5) мој коментар је наведен у скраћеном облику, очигледно због обима читавог текста, те га овде објављујем у пуном облику:

Разговор са Епископом брегалничким Марком о дешавањима у Охридској Архиепископији

Први основни суд у Скопљу донео је пресуду у монтираном процесу који је вођен против утамниченог Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована, Епископа брегалничког г. Марка, Епископа стобијског г. Давида и још 16 свештеникâ, монахињâ и верникâ. Архиепископ Јован осуђен је на три године затвора због наводне проневере 250.000 евра. Епископи брегалнички Марко и стобијски Давид, као и оптужени свештеници, монахиње и верници осуђени су на по 2 године затвора - условно на 5 година. Међу осуђенима се налазе и мајка и сестра утамниченог aрхеипископа Јована, а наложена је и конфискација имовине Православне Охридске Архиепископије!

Епископ брегалнички Марко говорио о срамној пресуди Основног суда у Скопљу

Поводом срамне пресуде Основног суда у Скопљу наши сатрудници из Радија Слово љубве разговарали су са Епископом брегалничким г. Марком који је ексклузивно објаснио појединости овог монтираног судског процеса.

Епископ бачки Иринеј: Брига за Србе света дужност

Под насловом Брига за Србе света дужност данашње Вечерње новости су објавиле интервју са мном (2. јул 2013, стр. 2). Мој ауторизовани текст је, нажалост, недопустиво скраћиван и мењан, па поједини искази губе свој изворни смисао. То нарочито важи за део који се односи на недавни српско-мађарски „сусрет на врху“ у Чуругу у Епархији бачкој и на тумачење проблематике везане за злогласну мађарску Рацију из 1942. године и за кажњавање њених извршилаца године 1944/1945, при чему је страдао и известан број невиних, за разлику од Рације у којој су страдали искључиво невини.

Васкрсење је вера у праведнији, лепши и хуманији свет

Ексклузивни интервју са Председником Републике Србије господином Томиславом Николићем

Шта велики хришћански празник Васкрс значи за Вас и како га прослављате?

Сваки празник је прилика да се окупи породица, да се окупе пријатељи и родбина, упознају људи, да се подели лепа реч, добије или пружи опроштај, да се миримо и пожелимо једни другима свако добро. Васкрс је први међу празницима, онај јединствени дан у години за који се припремамо и ишчкеујемо га са нестрпљењем и радошћу. Деца и унуци још на Литургији у цркви, а потом окупљени око стола, шарених јаја, песме и игре, живе своје најлепше будуће успомене  које ће их, као мене данас, враћати у детињство сваког Васкрса. Зато је моја највећа жеља да ниједан човек празик васкрса Господњег не дочека сам.