Интервјуи
Интервју Његове Светости Патријарха српског Иринеја за ”Вечерње новости”
5. Мај 2013 - 11:12Српски патријарх говори за „Новости“, о бриселском договору, будућности СПЦ на КиМ, путу Србије ка Европи. Вековима постоје стари мостови према братском руском народу и великој Русији. За судбину СПЦ најгласније „брину“ деца њених бивших прогонитеља.
СВАКА аутономија Косова и Метохије је прихватљива, и она најшира могућа, али де факто признавање самопроглашене државности и самосталности покрајине - није. Дугорочно гледано, за стабилност, па и опстанак државе, од било чијег става, па и Српске православне цркве, важније је да решење косовско-метохијског проблема буде утемељено у Уставу. Не смемо кршити сопствени устав. Државна власт има нашу апсолутну подршку да, поштујући највиши правни акт, пронађе најбољи начин за заједнички живот Срба и Албанаца на Косову и Метохији.
Интервју Епископа бачког др Иринеја Куриру
5. Мај 2013 - 9:02Порука православним верницима за ускршње празнике.
Српски народ, као велика саборна заједница, често је склон песимизму и безнађу. Ми, гледајући на сва зла која се са разних страна на нас обрушавају, увиђамо да то није толико трагично и да су искушења и страдања неизбежни део живота свих хришћана и искуство Цркве као небоземног организма, као Тела Христовог кроз векове. То ипак није ни коначно искуство ни последња реч у животу оних који верују. Смрт је само претпоследња реч у историји сваког верујућег човека, сваког хришћанина, сваког народа. Последња реч је Васкрсење! Радост и светлост Васкрсења! У том духу, читаоцима „Курира“ честитамо празник Васкрсења Христовог: Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!
Интервју Епископа далматинског Фотија за новосадски „Дневник“
26. Март 2013 - 12:501. Да ли сте задовољни реаговањем хрватске државе на напад богослова у Кистању? Да ли је било разговора и о неком додатном обезбеђењу манастира или мислите да за то нема потребе?
Полиција је релативно брзо стигла на место напада, а то је средина пута између манастира Крке и Кистања. Пошто је повређено више наших ученика, позвана је и хитна помоћ. Неким ученицима лекарска интервенција је учињена одмах, а неки су морали бити превезени до болнице у Книн или Шибеник. У Шибенику, на хируршком оделењу завршио је ученик четвртог разреда Милан Симанић, пошто му је неким предметом поломљен нос. Он је тренутно на кућном лечењу. Други ученици који су завршили са масницама и лакшим озледама сада су, хвала Богу, већ на настави. Од дана овог трагичног догађаја 17. марта (врло симптоматичан датум - датум деветогодишњице мартовског погрома Срба на Косову) приметно је појачано присуство полиције. Изречена је и тзв. прва мера полицијског обезбеђења – забрана хулиганима да на један километар прилазе манастиру Крки. То је свакако добро у овом тренутку. Ми се уз то надамо у помоћ Божију и молитве наше Цркве.
Митрополит Амфилохије: Ако је црква на Румији дивља градња, шта је онда питомо у Црној Гори
18. Фебруар 2013 - 13:05Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије казао је у емисији “Начисто” на телевизији Вијести, да не зна зашто га називају окупатором када је устоличен код ћивота светог Пегра Цетињског, уз присуство свих представника ове државе, тадашњег премијера и предсједника, и уз присуство иних који су му помагали у изградњи храма Христовог Васкрсења у Подгорици.
“Мој добри пријатељ Маровић сада каже да је тај храм окупаторски, јер неко други црногорску имовину преписује на себе, а није ми јасно гдје је то нашао. Имовина која је била црквена, стицана мукотрпно кроз вјекове и прилоге, крвљу брањена, како може да припада туђој земљи”, казао је Владика. Он је напоменуо да је, поред толико стамбених објеката и дивљих градњи у Бару, засметала црквица на Румији, која је посвећена светој Тројици. “Ако је црква на Румији, то мало обиљежје љубави, дивља градња, шта је онда питомо у Црној Гори?”, запитао се митрополит Амфилохије.
Епископ липљански Јован – личност године по избору недељника ”Време”
8. Фебруар 2013 - 10:23У свом двоброју од 27. децембра 2012. године београдски недељник ”Време” донео је вест да је Епископ липљански Јован (Ћулибрк), викарни Епископ Патријарха српског у Пећкој Патријаршији, изабран за личност године већином гласова уредништва овог недељника.
Протонамесник Владан Симић: Oдговори на питања Александра Апостоловског, новинара листа ,,Политика“
18. Јануар 2013 - 16:50Питање: “Политику”, наиме, занима, какав је сада статус епископа Константина, где он борави, и, какав је, уопште, статус суспендованих епископа у другим случајевима? С обзиром на то да је он још службеник СПЦ, медији су спекулисали да се налази у "кућном притвору", што сте демантовали. Али, има ли он слободу кретања, где се, рецимо, тренутно налази, сме ли разговарати са медијима?
Одговор: Епископ средњоевропски г. Константин је одлуком Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве стављен под суспензију, о чему је Свети Синод благовремено и јасно обавестио јавност. Суспензија подразумева да је епископу привремено одузето право на управљање епархијом до коначне одлуке коју ће донети Свети Архијерејски Сабор.