Интервјуи

Епископ бачки др Иринеј: Принудно пензионисање епископâ и непостојећи „лоби млађих владика”

У Политици од 24. фебруара текуће године, на 8. страни, објављен је мини-интервју са мном, под насловом Нема пензионисања архијерејâ. Пуни текст мог интервјуа није објављен због ограниченог новинског простора предвиђеног за њега – а на то ограничење сам био коректно унапред упозорен – и то је за последицу имало да потпуно изостане одговор на питање о „млађим владикама”. Стога објављујем своје одговоре на питања новинарке Политике, госпође Јелене Чалије, у пуном обиму.

1. Да ли је Свети Архијерејски Синод заказао заседање Светог Архијерејског Сабора?

Пре но што одговорим на прво од пет питања која сте ми поставили поводом текста Жељке Јевтић Млађе владике желе да пошаљу Филарета и Пахомија у пензију, објављеног у листу Blic 22. фебруара текуће године, дозволите ми да изнесем једну општу напомену о њему: текст је очигледно наручен, а ја сам, стицајем околности, знао и пре његовог објављивања да ће се појавити, као што сам знао и ко је наручилац.

Интервју Епископа стобијског Давида за „Православље“

Архиепископ Јован шести пут у затвору

Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован ухапшен је и утамничен 12. 12. 2011 године, приликом уласка из Грчке у Р. Македонију. О читавом догађају у српској јавности се мало зна. Можете ли нас упознати са околностима?

Македонска полиција је, тог дана на граници, прво одузела пасош Архиепископу охридском г. Јовану, а затим су га одмах и спровели у затвору Идризово. Сматрамо да треба да се осврнемо управо на следеће суштинске околности. У разговорима, дакле, са људима који се активно баве поштовањем верских слобода, истиче се да је са правног аспекта симптоматично када неко бива утамничен више од два пута, због оптужбе као што су оне против Архиепископа. А, у случају Архиепископа Јована битно је да се зна да ово није ни први, ни други, већ шести пут како је он утамничен! Сасвим је јасно да је, у суштини, реч о државном прогону на верској основи. Р. Македонија чека, и ако Бог да дочекаће, неког свог новог Константина, који ће се едиктом побринути о поштовању верских слобода свих грађана, без разлике на њихову националну или верску припадност. То би, свакако, говорило о цивилизациским достигнућима неке будуће политике, али Црква постоји неовисно од позитивних или негативних норми једне државе.

Епископ стобијски Давид о утамничењу Архиепископа Јована

Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован ухапшен је 16. јануара ове године и пребачен у затвор Идризово. Ово је шесто по реду утамничење Архиепископа Јована. О околностима под којим се води судски процес, које оптужбе се стављају на терет Архиепископа Јована, до када он може да буде у затвору, да ли могу да га посете јерархија Српске Православне Цркве и породица, за Радио Слово љубве говорио је Његово Преосвештенство Епископ стобијски и Мјестобљуститељ струмички Г. Давид.

Епископ бачки др Иринеј: „У име Цркве одговарам на клевете политичарâ”

Дана 8. фебруара текуће године обратила ми се новинарка листа Danas Јелена Тасић са три питања за текст који припрема као коаутор. Иако са извесном нелагодношћу, понајвише због ставова које Danas заступа када су у питању Црква и вера уопште, а посебно Српска Православна Црква, пристао сам, сматрајући да је потребно коректно одговорити јер је и поступак био кoректан: Јелена Тасић је о мојим изјавама и саопштењима тражила објашњења од мене, а не од надобудних самозваних „верских аналитичара”, иначе редовно присутних на страницама Danas-а и на укупној медијској сцени Србије.

Али моји одговори су испали опширнији него што је то дозвољавао предвиђени простор овог листа (био сам, додуше, унапред поштено обавештен о пожељној дужини мојих одговора), а сматрам да скраћена верзија, објављена у Danas-у бр. 5252 – 5253 од 15. – 16. фебруара, на 3. страни, под насловом У име Цркве одговарам на клевете политичарâ, ипак непотпуно и недовољно одражава оно што сам желео да искажем, те овде објављујем и уводни део свог писма Јелени Тасић и одговоре на њена питања у интегралном обиму, без скраћивања.

Епископ Иринеј: Господ нека настани мир у срцима нашим

Републику Српску видим као најдивнији плод наше жртве и страдања, као Божји дар српском народу који је остао веран и одан Господу и кад му је било најтеже, као залог наше будућности и највећу одговорност коју наш нараштај има пред генерацијама Срба који долазе за нама.

Са интернет презентације Митрополије аустралијско-новозеландксе преносимо интервју који је Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски Г. Ирине дао Гласу Српске. Захваљујући великом, а ненаметљивом образовању, изузетној култури дијалога, спонтаности, дару слушања и поштовања Епископ Иринеј данас је у свијету један од најбољих представника Српске Цркве. Републици Српској од свег срца пожелио је мир и стабилност.

- Српска већ има све што јој треба; лепа је и богата својим потенцијалима, има диван и вредан народ, сада јој треба мира и стабилности да јој се укаже прилика да заблиста у свом пуном сјају. Живи и благословени били у све дане до свршетка века и нека је Божја милост у изобиљу увек са свима вама - истакао је епископ Иринеј.

Интервју Патријарха руског Кирила српском дневном листу "Вечерње новости"

Срби који живе на Косову и Метохији постали су таоци велике геополитичке игре. Уз равнодушан однос многих држава они су присиљени да живе у затвореним енклавама, осећајући свакодневну бригу због непријатељског окружења. Наша браћа по вери имају велику храброст и не остављају своју многонапаћену земљу и светиње, живе као у концентрационим логорима. Не даје им се чак ни основно право на живот. Ту видимо недопустиву неправду, двојне стандарде и лаж политике која декларише приврженост идеалима хуманизма, заштите људских права, а затвара очи пред паклом који су направили екстремисти уз подршку спонзора из иностранства - рекао је патријарх Руске православне цркве Кирил у ексклузивном интервјуу сталном дописнику “Вечерњих новости” у Москви.