Интервјуи

Патријарх Иринеј: Божићни разговор за Радио Слово љубве

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је уочи Божића издвојио време посебно за слушаоце Радија Слово љубве. Разговор са Његовом Светошћу припремио је г. Драган Тадић, заменик главног и одговорног уредника, а реализовала новинарка Марина Марић.

Владика Порфирије: На добром смо путу

У вреви коју смо себи наметнули прослављајући почетак нове календарске године, нажалост заборављамо да су сви јануарски празници повезани са сећањем на највеће чудо у историји света, на рођење Христово.

Овим речима Владика јегарски Порфирије у разговору за Информер подсећа на значај Божића, најрадоснијег хришћанског празника.

- Тај догађај је и најсилнија пројава љубави, јер Бог је постао човек да би најснажније поручио човеку да је уз њега у било каквим тешкоћама и искушењима, макар се чинило несавладивим, као што се нама као народу, али и појединицима, то чини поседњих година.

Значи, ипак има наде...

- Осврћући се на оно што нам се догодило у последње време или планирајући будућност, најбоље је да то чинимо обасјани светлошћу Божића, са пуним уверењем да је „с нама Бог“ и да уз Његову помоћ нема несавладивих препрека.

Повратак народа вери некима не одговара

Евидентни су покушаји да се црквена имовина, коју ни комунисти нису одузели, прогласи за ”државну имовину”. Ријеч је о једном виду специјалног притиска на Цркву, али и о драстичном кршењу људских права.

Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске, истиче да се народ у Црној Гори све више враћа својој православној вјери, од које је током периода комунизма "одлутао" и упозорава да "ексктремни дио режима" не жели да призна ту чињеницу.

"Уочљиво је стално повећање броја људи који се интересују за вјеру својих предака, а све је више младих људи у православним храмовима. Српска Православна Црква већ годинама је инситуција од највећег повјерења грађана у Црној Гори", каже Џомић у интервјуу Срни.

Протонамесник Владан Симић: Одговор редакцији "Вести" из Франкфурта

 

Редакција Вести из Франкфурта
Дописништво у Београду
Госпођи Радмили Лончар
Београд

Поштована госпођо Лончар,

Будући да сте, несачекавши повратак Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, администратора Епархије аустријско-швајцарске и портпарола Српске Православне Цркве, са службеног пута и његов одговор на Ваша питања, објавили текст под називом ,,Владика тужи СПЦ Немцима?“, по благослову Епископа бачког г. Иринеја одговарам на питања која сте поставили у електронском писму од 26. децембра 2012. године.

Епископ Григорије: Патриотизам – демистификација стереотипа

Интервју Епископа Григорија у новогодишњем двоброју магазина „Недељник“

Постоји много појмова и ријечи у нашем језику о чијој семантици и етимологији мало или уопште не размишљамо, а употребљавамо их често, понекад и свакодневно. Етимолошки, патриота је (нлат. patriota, грчки – patriōtēs, земљак – од pátrios – оцима или прецима наклоњен) онај који воли отаџбину, родољуб. Ријеч патриота, нимало случајно, у свом коријену садржи именицу патер – отац, онај који се налази на челу породице и који је најодговорнији за своје ближње, као што је и Отац наш Небески својом неизрецивом љубављу најодговорнији за све нас.

Епископ бачки Иринеј: На делу је духовно умртвљивање српског народа

  1. 1. Објављивање наводног „Меморандума СПЦ о Косову“ подигло је недавно велику тензију. Оспорена је аутентичност тог писма, али нимало безазлен траг је остао. Већ и самим фокусирањем јавне пажње, учинак и циљ „програмера“ овог догађаја добрано су остварени. Како коментаришете збивања око Меморандума, његове актере и смисао?

Као што сам већ раније, у име Светог Синода, објаснио, не постоји никакав тајанствени „Меморандум” Цркве о Косову и Метохији: постоји једно писмо, упућено Председнику Србије, а намењено читавом државном врху, као што постоји и редован усмени дијалог на релацији држава – Црква по овом, данас главном црквено-народном и државном питању. Ви сте вероватно у праву када мислите да су циљеви „програмерâ” текста представљеног јавности као синодско писмо самим његовим објављивањем у доброј мери остварени, али је, морам да додам, остварена и пропагандна хајка против наше Цркве у медијима, са циљем да се нанесе штета њеном моралном ауторитету и кредибилитету, а у неким крајње антиправославно и антисрпски оријентисаним београдским медијима и да јој се оспори чак и право да се јавно изјашњава о питању свих наших питања (то је, забога, „мешање у политику”, као да су православни хришћани у нашој држави ван закона или кажњени лишењем грађанских права и грађанске одговорности, на коју монопол ваљда имају невладине организације, посебно оне од по пет-шест чланова и са препознатљивом реториком).