Интервјуи
Патријарх Иринеј: Божићни разговор за Радио Слово љубве
10. Јануар 2013 - 11:48Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је уочи Божића издвојио време посебно за слушаоце Радија Слово љубве. Разговор са Његовом Светошћу припремио је г. Драган Тадић, заменик главног и одговорног уредника, а реализовала новинарка Марина Марић.
Владика Порфирије: На добром смо путу
8. Јануар 2013 - 23:27У вреви коју смо себи наметнули прослављајући почетак нове календарске године, нажалост заборављамо да су сви јануарски празници повезани са сећањем на највеће чудо у историји света, на рођење Христово.
Овим речима Владика јегарски Порфирије у разговору за Информер подсећа на значај Божића, најрадоснијег хришћанског празника.
- Тај догађај је и најсилнија пројава љубави, јер Бог је постао човек да би најснажније поручио човеку да је уз њега у било каквим тешкоћама и искушењима, макар се чинило несавладивим, као што се нама као народу, али и појединицима, то чини поседњих година.
Значи, ипак има наде...
- Осврћући се на оно што нам се догодило у последње време или планирајући будућност, најбоље је да то чинимо обасјани светлошћу Божића, са пуним уверењем да је „с нама Бог“ и да уз Његову помоћ нема несавладивих препрека.
Повратак народа вери некима не одговара
8. Јануар 2013 - 21:00Евидентни су покушаји да се црквена имовина, коју ни комунисти нису одузели, прогласи за ”државну имовину”. Ријеч је о једном виду специјалног притиска на Цркву, али и о драстичном кршењу људских права.
Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске, истиче да се народ у Црној Гори све више враћа својој православној вјери, од које је током периода комунизма "одлутао" и упозорава да "ексктремни дио режима" не жели да призна ту чињеницу.
"Уочљиво је стално повећање броја људи који се интересују за вјеру својих предака, а све је више младих људи у православним храмовима. Српска Православна Црква већ годинама је инситуција од највећег повјерења грађана у Црној Гори", каже Џомић у интервјуу Срни.
Протонамесник Владан Симић: Одговор редакцији "Вести" из Франкфурта
2. Јануар 2013 - 15:39Редакција Вести из Франкфурта
Дописништво у Београду
Госпођи Радмили Лончар
Београд
Поштована госпођо Лончар,
Будући да сте, несачекавши повратак Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, администратора Епархије аустријско-швајцарске и портпарола Српске Православне Цркве, са службеног пута и његов одговор на Ваша питања, објавили текст под називом ,,Владика тужи СПЦ Немцима?“, по благослову Епископа бачког г. Иринеја одговарам на питања која сте поставили у електронском писму од 26. децембра 2012. године.
Епископ Григорије: Патриотизам – демистификација стереотипа
1. Јануар 2013 - 10:38Интервју Епископа Григорија у новогодишњем двоброју магазина „Недељник“
Постоји много појмова и ријечи у нашем језику о чијој семантици и етимологији мало или уопште не размишљамо, а употребљавамо их често, понекад и свакодневно. Етимолошки, патриота је (нлат. patriota, грчки – patriōtēs, земљак – од pátrios – оцима или прецима наклоњен) онај који воли отаџбину, родољуб. Ријеч патриота, нимало случајно, у свом коријену садржи именицу патер – отац, онај који се налази на челу породице и који је најодговорнији за своје ближње, као што је и Отац наш Небески својом неизрецивом љубављу најодговорнији за све нас.
Епископ бачки Иринеј: На делу је духовно умртвљивање српског народа
28. Децембар 2012 - 12:21- 1. Објављивање наводног „Меморандума СПЦ о Косову“ подигло је недавно велику тензију. Оспорена је аутентичност тог писма, али нимало безазлен траг је остао. Већ и самим фокусирањем јавне пажње, учинак и циљ „програмера“ овог догађаја добрано су остварени. Како коментаришете збивања око Меморандума, његове актере и смисао?
Као што сам већ раније, у име Светог Синода, објаснио, не постоји никакав тајанствени „Меморандум” Цркве о Косову и Метохији: постоји једно писмо, упућено Председнику Србије, а намењено читавом државном врху, као што постоји и редован усмени дијалог на релацији држава – Црква по овом, данас главном црквено-народном и државном питању. Ви сте вероватно у праву када мислите да су циљеви „програмерâ” текста представљеног јавности као синодско писмо самим његовим објављивањем у доброј мери остварени, али је, морам да додам, остварена и пропагандна хајка против наше Цркве у медијима, са циљем да се нанесе штета њеном моралном ауторитету и кредибилитету, а у неким крајње антиправославно и антисрпски оријентисаним београдским медијима и да јој се оспори чак и право да се јавно изјашњава о питању свих наших питања (то је, забога, „мешање у политику”, као да су православни хришћани у нашој држави ван закона или кажњени лишењем грађанских права и грађанске одговорности, на коју монопол ваљда имају невладине организације, посебно оне од по пет-шест чланова и са препознатљивом реториком).