Интервјуи
Интервју са Епископом бачким др Иринејем поводом завршетка Сабрања поглаварâ Православних Цркава
19. Март 2014 - 18:01Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј, портпарол Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, по повратку из Цариграда са Сабрања поглаварâ Православних Цркава дао је интервју Информативној служби Српске Православне Цркве и Телевизијској продукцији Епархије бачке.
О традицији и историјском значају окупљања поглавара Православних Цркава, њиховој Поруци и одлукама као потврдама јединства Цркве, припремама за Свети и Велики сабор, као и о дужности црквених пастира да позивају на мир и дијалог, са Владиком Иринејем разговарао је ђакон мр Ивица Чаировић, асистент Православног богословског факултета Универзитета у Београду.
Владика Порфирије: Наш народ је саосећајан
29. Јануар 2014 - 11:42Верни народ Ваљева задивио је казивањем о Светом Сави, љубави и мудрости пуним, налик светоотачким проповедима. За медије вишеструко је везан. Председава Саветом Републичке радиодифузне агенције, а у фокусу јавности је и због мноштва харитативних подухвата немерљивог значаја за друштво у целини.
Његово Преосвештенство Епископ јегарски г. Порфирије, викар Епископа бачког г. Иринеја, поводом Светосавске академије 25. јануара ове године походио је Ваљевску епархију. Са благословом Епископа ваљевског г. Милутина, владика Порфирије нам је говорио о солидарности нашег народа, доприносу Цркве у лечењу болести зависности и улози медија у животу савременог човека.
Добротворна делатност постоји у свим епархијама Српске Православне Цркве
17. Јануар 2014 - 15:30Доносимо интегрални текст изјаве Његовог Преосвештенства Епископа јегарског г. др Порфирија, коју је дневни лист „Политика“ објавио 16. јануара 2014. године:
„Не постоји дилема да ли је важније да се Црква бави харитативном делатношћу или да гради нове и обнавља старе храмове. Неопходно је и једно и друго. Црква се, од апостолских времена, као неодвојиви део своје мисије на земљи, стара о сиромашнима и свима који су на било који начин егзистенцијално угрожени. Наравно, у оним помесним Црквама које, у новије време, нису преживеле деценије прогона, којима није одузета имовина, као што је то, на пример, случај у Грчкој, харитативна делатност је изузетно развијена. У нашој помесној Цркви, ситуација је нешто другачија. Постоје читава подручја, нарочито градска, која немају храмове. Има градова са више десетина хиљада душа, који имају само један храм. Црква, којој до данас није враћена сва одузета имовина, дужна је да обнови велики број манастирских и парохијских храмова који имају непроцењиву историјску и уметничку вредности. А храм је централно место Цркве. Место у коме се служи света Литургија, света Тајна над Тајнама, срце целокупног живота Цркве. Без храмова и без свете Литургије, била би бесмислена и било која друга делатност Цркве, па и харитативна. У свим нашим епархијама, пре свега у зависности од могућности, постоји харитативна делатност. У свакој епархији постоји Верско-добротворно старатељство, подружнице Кола српских сестара и друге локалне организације и заједнице које се првенствено баве харитативном делатношћу. У већини случајева то је преко граница могућности. То јавност не зна, зато што архијереји и свештеници не воде бригу о промоцији, него раде у духу јеванђелске поуке да не зна левица шта ради десница.
Пружам руке и нудим свима пријатељство
7. Јануар 2014 - 23:26С Епископом бихаћко-петровачким г. Атанасијем (Ракитом) разговарали смо у предвечерје најрадоснијег православног благдана Божића, након служења свете Литургије у цркви Светих апостола Петра и Павла у Санском Мосту. Владика Атанасије дијете је западнокрајишких простора и у свом животном времеплову у зрелим годинама вратио се у завичај да, како је рекао, учини живот бољим и подношљивијим како за православце тако и за њихове комшије. На трону Бихаћко-петровачке епархије је око пола година.