Константинова година

Заменик премијера Мађарске у Српској Патријаршији

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј примио је данас г. Жолта Шемјена, заменика премијера Мађарске за верске и мањинске послове. Састанку у Српској Патријаршији у Београду, присуствовали су Епископ будимски Г. Лукијан и Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Патријарха српског, а са друге стране званичници амбасаде Мађарске у Београду.

Српска Православна Црква и међуцрквени односи са освртом на обележавање 1700 година од Миланског едикта у Нишу 2013. године

«Црква никад не може да се мири са расколом и поделом нити да тежи `независности´ од других. Они који се мире са расколом и поделом чине тежи грех од оних који су то изазвали јер поричу вољу Божју да сви буду заједно и једно на крају историје. Хришћански идентитет претпоставља одрицање од себе и својега, ослобађање од свих окова природе и историје, стварање поверења и грађење идентитета на другоме. Хришћанска слобода није слобода од других већ слобода за друге. Хришћански дијалог треба да је дијалог у Истини и Љубави.» Овим речима је Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј вечерас у свечаној сали Аустријске националне библиотеке скренуо бечкој и аустријској јавности пажњу на дубину и значај међуцрквеног дијалога.

Медијана из времена Константина Великог

На археолошком налазишту Медијана у Нишу започели су обимни истраживачки радови који ће резултирати изгледом тог локалитета из времена Константина Великог (271-337), истакнуто је данас приликом разговора градоначелника Ниша Милоша Симоновића са археолозима.

Константин Велики: историја и култура

Висока школа - Академија Српске Православне Цркве објавила је зборник Константин Велики: историја и култура, као осму по реду књигу у едицији Посебна издања. Зборник је посвећен прослави јубилеја хиљадуседамстогодишњице од Миланског едикта (313-2013). Ова књига је замишљена као уџбеник који ће пружити увод у време у коме је живео и делао цар Константин, али са два аспекта: прво историјског, а затим и са уметничког.

Протојереј-ставрофор др Радомир Поповић и ђакон Ивица Чаировић написали су студије о светом цару у историјском контексту: Свети цар Константин у очима савременика, Утицај владавине цара Константина и његових општих реформи на Британију, Епископ Евсевије Кесаријски о цару Константину Великом, Преобраћење и крштење цара Константина и Константин Велики као хришћанин - однос неких историографа према њему и његовој вери. Горан Јанићијевић је написао чланак Икона светог Константина Великог у контексту новијих иконографских истраживања, и на крају обимну студију о Константиновој Ars Christiani и њеном одјеку у уметности Цркве. Овако конципиран зборник представља својеврсну хрестоматију за богослове, историчаре, историчаре уметности, иконописце и уметнике.

Скуп византолога у Нишу по значају четврти у свету

Од 2001. године у Нишу се, већ традиционално, у оквиру прославе славе града - Цара Константина - одржава међународни научни скуп на тему Ниш и Византија. Ова скуп окупља научну елиту из целог света из области историје уметности, археологије, историје, богословља и књижевности. Историја ранохришћанског периода Ниша поткрепљена је новим научним аргументима и у великој мери се разликује у односу на знања којим се располагало пре почетка одржавања научног симпозијума од 2002. године, оценио је данас један од оснивача тог скупа др Миша Ракоција.

Патријарх српски г. Иринеј учествовао у прослави славе града Ниша

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио је да дан Светих цара Константина и царице Јелене, славе града Ниша, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној овом светитељу који је рођен у Нишу (Naisus) и његовој мајци која је пронашла Часни Крст Господњи. После Свете Литургије патријарх Иринеј је повео литију из парка Светог Саве централним градским улицама. На Светој Литургији и у литији били су градоначелник града Ниша г. Милош Симоновић, председник Скупштине Града г. Миле Илић, овогодишњи домаћин славе председник општине Медијана г. Драгослав Ћирковић , остало градско руководство, представници Војске Србије, као и бројни грађани.