Константинова година

Наставак градње храма Васкрсења Христовог у Ваљеву

Наставак градње храма Васкрсења Христовог у Ваљеву
Наставак градње храма Васкрсења Христовог у Ваљеву
Наставак градње храма Васкрсења Христовог у Ваљеву
Наставак градње храма Васкрсења Христовог у Ваљеву

После скоро две деценије од почетка градње, Храм Васкрсења Христовог у Ваљеву сврстао се међу највеће и најлепше православне храмове у Србији. Радови на њему ових дана су додатно интензивирани, поред осталог, због жеље свештенства и верника Ваљевске епархије да уз Храм Светог Саве на Врачару и Храм цара Константина и царице Јелене у Нишу буде делегиран у протокол свечаности обележавања јубилеја 1700 година од доношења Миланског едикта 2013. године.

Скуп о утицају Цркве на друштвени развој и економију

У Београду је, у организацији Хришћанског културног центра, а под покровитељством Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије, 24. јуна ове године одржана конференција „Економија и религија. Регионални развој и верски туризам“.

Благослов и подршка великом музичком подухвату

Његова Светост Патријарх српски, г. Иринеј примио је данас, 22. јуна 2011. г. уваженог господина Дејана Миладиновића, реномираног и широм света познатог оперског редитеља, сина блажене успомене Душана Миладиновића, угледног композитора и диригента, професора Музичке академије у Београду, директора Опере Народног Позоришта и хора „Београдски мадригалисти".

Ниш – мартириополис и царски град

У петак 3. јунa 2011. године, у свачаној сали Универзитета у Нишу, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј присуствовао је отварању десетог по реду научног скупа византилога Ниш и Византија, на тему Ниш - мартириополис и царски град.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са редовног заседања одржаног у Београду од 16. до 27. маја 2011. године

У Београду, у Српској Патријаршији, одржано је, од 16. до 27. маја 2011. године, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве. У раду Сабора узели су учешћа сви епархијски архијереји Српске Православне Цркве, као и аутономне Охридске Архиепископије на челу са Његовим Блаженством Архиепископом охридским и митрополитом скопским г. Јованом.

Свети Архијерејски Сабор је свој рад започео саборним служењем свете архијерејске Литургије у Саборном храму Светог Архангела Михаила у Београду, на којој је началствовао Патријарх српски г. Иринеј и извршен призив Светога Духа, Духа истине и мудрости, Којим Црква живи и дела свагда, а посебно на саборима својих епископа. Потом је Председник Сабора, Његова Светост Патријарх, у свом уводном обраћању Сабору указао на нека од актуелних питања живота и мисије Цркве у данашњем времену, времену тешких искушења код нас и у свету, али и времену наде и духовне акције.

Црквено-народним сабором завршен научни скуп на Феликс Ромулијани

На касноантичком локалитету Феликс Ромулијана код Зајечара (4. век), који се налази на УНЕСКО листи светске културне баштине, завршен је тродневни научни скуп под називом „Хришћанско наслеђе Феликс Ромулијане - У сусрет 1700. годишњици Миланског едикта". У оквиру суботње преподневне дебате учесници овог скупа говорили су о значају „Указа толеранције вера" који је 311. године, две године пре Миланског едикта, донео римски тетрарх Галерије, градитељ царске палате Феликс Ромулијане код Зајечара, до тада највећи прогонитељ хришћана. Овим Указом, Галерије је пред саму смрт признао хришћанство.